Berlín, 16/02/2008


Simon, Porl a Jason v krátkom rozhovore pre Arte TV


Vydanie albumu zrejme mešká, prípadne bolo odložené. Album sa už očakával, neskôr sa ohlásil posun ... na internete, medzi fanúšikmi, vypuklo menšie šialenstvo, objavilo sa množstvo teórii, môžete nám v krátkosti vysvetliť, čo sa vlastne stalo, prečo došlo k posunu, aká je aktuálna situácia ... množstvo ľudí toto istotne zaujíma.
Porl:
Ono k tomu došlo z logického dôvodu, pretože sa objavilo veľa nových vecí, ktoré vyvolali množstvo otázok, takisto Robert chcel do toho albumu dať zo seba čo najviac, takže sme to v určitom momente radšej stopli a vrhli sa do niečoho, čo máme všetci radi.

Jason: Samozrejme, nahrali sme množstvo skladieb, skutočne veľa, bolo potrebné ich dokončiť, čo si vyžiadalo omnoho viac práce, než sme pôvodne očakávali ... takže, to bol ten dôvod.

Na koľkých skladbách ste teda vlastne nakoniec pracovali? 12, 18, či ich bolo viac?
Jason:
27 ... a myslím, že tam bolo ešte ďalších 5 inštrumentálnych vecí.

Názov album stále nemá, ako to vlastne bolo so skladbami. Jednoducho ste ich hrali a postupne vybrali tie správne alebo ste ich nahrali úplne všetky a neskôr vybrali, ktoré na album pôjdu a zbytok bude vydaný neskôr?
Porl:
Snažili sme sa hrať všetko naživo, takže väčšina z tých 36 skladieb je nahratá "live" spôsobom a následne sa s jednotlivými záznamami pracovalo ... v podstate došlo len k malým úpravám, prakticky na poslednú chvíľu ...

Jason: Zmenili sme aranžmány a zopár ďalších vecí. Veci, ktoré pridali skladbám na zaujímavosti.

Simon: V minulosti sme najskôr nahrali demosnímky, no často sa nám stávalo, že po nahratí originálov sme zistili, že samotné demá majú omnoho väčšiu energiu. V porovnaní s minulosťou však dnes disponujeme s omnoho väčšou úrovňou odbornosti, no zároveň sme chceli zachovať pôvodný zvuk, pocit živosti. Viete, backing tracky tých 36 skladieb sme nahrali v podstate veľmi rýchlo, počas niekoľkých týždňov. Také množstvo skladieb však v sebe zahŕňa aj množstvo rôznorodých tém, čo nás zasa priviedlo k tomu, že bolo potrebné vybrať tie správne, prípadne prepísať niektoré texty ... to je sám o sebe problém.

Keď ste si uvedomili, aké množstvo skladieb máte k dispozícii, zrejme ste premýšľali o tom, že nahráte dvojalbum. Ako potom vlastne vyberáte ktorá skladba pôjde na ktorú časť albumu?
Jason:
Myslím, že v tom množstve skladieb je množstvo rôznych štýlov a myslím, že otázka bola skôr v tom, či vydať všetko, čo sme nahrali, ako dvojalbum alebo vydať klasický album, s dobrým tracklistom, pretože, zasa nie je veľa ľudí, ktorí dokážu počúvať hneď dva albumy, myslím v štýle od prvej skladby po poslednú. Myslím, že takto uvažoval aj Robert a snažil sa vystavať album, ktorý by mal spád, čo bolo zasa pri toľkých štýloch trochu zložité. Medzi tými skladbami je totiž ako niekoľko pomalých, tak aj v podstate niekoľko popových kúskov.

Takže, ako to bude nakoniec? Rozdelíte dvojalbum na pomalšiu a rezkejšiu časť alebo ...?
Porl:
O tom ešte nie je rozhodnuté. Samozrejme, nejaký nápad tu už je, ale nie je to definitívne.thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi