Sila hudby a umenia - 10/2016


Lol Tolhurst spomína na vzostup slávy The Cure


Lol Tolhurst si veľmi dobre pamätá, kedy a kde bol, keď sa rozhodol spísať svoje spomienky do príbehu britského chalana so zopár dobrým šancami do života, ktorý so svojím najlepším priateľom sformoval kapelu s názvom The Cure, dosiahol s ňou celosvetovú slávu, nadobudol majetok a potom sa pozeral, ako to všetko stratil.

"Asi tri roky dozadu sme sa s mojou manželkou vybrali na dovolenku na Havaj, kde The Cure vystupovali v Honolulu," zaspomína Tolhurst, bubeník a klávesák, ktorý okrem krátkeho turné v roku 2011, nefunguje v kapele od konca 1980tych rokov. "Asi o štvrtej ráno som sedel s Robertom na pláži, len tak sme sa zhovárali a ja som mal akési zjavenie, že nastal čas to urobiť."

"Mám dávno po 50tke. Som schopný sa bez problémov sa poohliadnuť aj po tých zlých veciach a o čom to vlastne všetko bolo. Absolútne som nemal potuchy o tom, ako sa vlastne dáva dohromady kniha, ale pustil som sa do toho."

"Cured: The Tale of Two Imaginary Boys" je teda kniha Lola Tolhursta, ktorá priviedla jedného zo zakladateľov The Cure tento týždeň do Južnej Kalifornie, na "vystúpenia" v Los Angeles, na Long Beach a do West Hollywoodu. Ide o dojímavý príbeh priateľstva a dospievania, hudby a závislosti, a nakoniec aj vykúpenia. A keďže Smith stále inklinuje k tvorbe hudby s The Cure viac, než by chytil pero a spísal vlastne spomienky, je kniha "Cured" prvou a jedinou sondou do počiatkov kapely obdivovanej mnohými fanúšikmi.

"Prečítal som si množstvo memoárov a tie, ktoré sa mi páčili najviac, boli veľmi úprimné a veľmi otvorené," hovorí Tolhurst. "Myslím, že Robert na vyjadrenie svojich myšlienok a názorov potrebuje hudbu. Neviem, či by sa cítil v pohode, keby mal takýmto spôsobom obnažiť svoju dušu svetu."

Tolhurst tvrdí, že boli roky, kedy by to takisto nedokázal, ale pád na dno, a potom nájdenie cesty k obrode, mu pomohla čeliť životu, ako aj všetkým jeho krásam a strastiam.

"Bolo to viac, než spomínanie, bolo to znovuživenie množstva vecí," dodá Tolhurst.

Akonáhle začal s písaním, jedna spomienka začala oživovať druhú.

"Zistil som, že spomienky boli ako domino, jedna zapadala do druhej, a často sa mi stávalo, že som sa zobudil o štvrtej ráno a pri zvolaní, "môj Bože!", som doslova chŕlil myšlienky," dodal Tolhurst.

Prvá tretina knihy "Cure" sa venuje najrannejším príbehom, od momentu, kedy sa Tolhurst stretol so Smithom, ako 5-roční, až po pubertu, kedy už obháňali dievčatá a v okolí pochnúrnych britských miest južného Londýna, kde žili, snívali svoje hudobné sny.

"Fakt, že veci boli tak bezútešné povzbudoval ľudí nájsť cestu von," povedal.

Ich okolie ovplyvňovalo ako zvuk, tak aj texty The Cure a k tomu treba pridať post-punkovú melanchóliu, ktorá priviedla mladých outsiderov k albumom a piesňam.

"Je to naivné, temné a deprimujúce," povedal. "Je to takmer gothický druh prázdneho pocitu a je to veľmi smutné. Pomyslel som si, ‘Presne preto tak naša hudne znie - presne toto sme videli, keď sme sa obzerali okolo seba.‘"

V roku 1981 opustil Tolhurst kapelu, v podstate ho jeho najlepší priateľ z nej vyhodil, práve počas nahrávania albumu "Disintegration", v tomto prípade ten názov vyznel celkom ironicky. Tolhurst však priznáva, že v tom čase ovládal jeho život alkohol. Neskôr zažaloval ako Smitha, tak aj nahrávaciu spoločnosť kvôli tantiémom, čo dnes samozrejme ľutuje, no čas prináša odpustenie, teda ak je ochota oboch strán, a starí priatelia si opäť našli cestu k srdcu toho druhého, povedal Tolhurst.

"Mal som pocit márnotratného syna," dodá Tolhurst. "Všetky tie veci sa udiali preto, že títo ľudia sú moji priatelia, privítali ma späť."

Nebol to iba Smith, k začiatkom kapely patria aj Michael Demspey, Simon Gallup a Porl Thompson. No a väčšina z pôvodnej rannej zostavy sa spolu vydala na cesty v roku 2011, kedy The Cure predstavili naživo svoje prvé tri štúdiové albumy.

"To bol skutočne výborný nápad, v momente ako som vstúpil na pódium ma prepadol pocit, akoby to všetko skončilo iba včera," dodal na záver Tolhurst, ktorý všetkým chalanom z kapely daroval v tomto roku kópiu knihy "Cured". Robertovi ju priniesol osobne počas troch vypredaných večerov v Hollywood Bowl, v máji.

"To je tá sila hudby a umenia. Robiť veci lepšie."

ocregister.com, 17/10/2016thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi