All You Need Is Glove - 09/1983


Steve Severin o spoločnom projekte s Robertom Smithom


Steve Severin vyzerá unavene. Je sotva čas obeda a už pôsobí omámane. Neustále si pretiera oči a obzerá sa po pube, v ktorom sedíme. Jemne si usŕkne z pohára piva a začne rozprávať o kapele, ktorá ho dostala do tohto stave - Glove.

Zronení mamonári

The Glove nesie názov po "zabijáckom palčiakovi" skorumpovaného policajta menom Blue Meany, ktorý sa objavil v kreslenom filme "Yellow Submarine". Kapelu tvorí Steve Severin, inak bassák The Banshees, a Robert Smith z The Cure. Spolupracujú spolu odvtedy, čo sa spoznali počas nahrávania albumu "Kiss In The Dreamhouse" The Banshees. "V tom čase sme spolu napísali pieseň," prezradí Steve. "Ale toto netreba brať ako nejakú reakciu na The Creatures, kapelu Siouxsie a Budgieho."
The Banshees a The Cure boli posledné roky veľmi vyťažení a čas na spoločnú prácu si tak Steve a Robert našli až nedávno.

Cudzinci v noci

Začali síce prácu na albume, no Steve rovnako pracoval na novom materiáli pre The Banshees - oba procesy prebiehali po nociach. "Nejak prirodzene sme sa dostali do stavu, kedy sme končievali tak, že sme prespali celý deň a po zobudení sme pracovali celú noc," pokračuje Steve. "Preto som teraz taký unavený, mal by som byť v posteli."

Výsledkom tohto obráteného spôsobu života je očividný psychedelický nádych albumu, na ktorom nechýbajú ťahavé gitary, podráždené vokály a zasnené klávesové party. "Napriek tomu nejde o psychedéliu," poznamení Steve. "Nezabúdajte, že sme nahrávali po nociach a niekedy sme boli pripití, často aj čosi horšie. Len sme sa tak potackávali okolo klávesov a tu a tam nahrávali," zasmeje sa.
"Práve to je jeden z dôvodov, prečo neplánujeme koncerty. Nie je šanca, že by sme niektorí z tých momentov oživili na pódiu. Žiadna."

Prsty rukavice

The Glove sa v piesňach sústredia na všetky druhy podivných, ako aj nádherných vecí. "Like An Animal," aktuálny singel, rozpráva smutný, ale pravdivý príbeh ženy žijúcej v americkom činžiaku, ktorá postupne šalie. Najskôr začala hádzať po ľuďoch z balkóna malé veci, až to skončilo vyhodenou chladničkou, ktoru bohužiaľ niekoho trafila.
Pri komponovaní zohrali svoju úlohu aj filmy. "Niekedy sme sa do môjho bytu vrátili o šiestej ráno," spomína Steve. "Pred zaspatím sme ešte zvykli pozerať video. Samozrejme, keď sme sa na druhý deň, či vlastne večer, vrátili do štúdia, tak sme mali tie filmy ešte stále v živej pamäti."

"Uvediem príklad, skladba "Sex-Eye Makeup" z polovice čerpala námet vo filme "Bad Timing" a z polovice z listu, ktorý obdržal Robert. Ten napísal nejaký blázon do kapely Queen."

Zdá sa, že The Glove sú ovplyvňovaní zvláštnymi a čudnými záležitosťami. Steve súhlasí. "Tie staré záležitosti súvisiace s The Cure a The Bashees boli vytesnené na okraj, zostali len nezmysly. My sa o tieto veci len zaujímame, nejde o žiadnu obsesiu."

Pokus z druhej strany

"Šanca skúsiť hrať na iných nástrojoch ma skutočne veľmi lákala," povie Steve. "V podstate nikdy predtým som nemal šancu hrať na klávesoch, či bicích. Prišli sme na to, že ak by sme hrali na nástrojoch, na ktorých hrávame bežne, tak by sme zvukovo skončili niekde medzi The Cure a The Banshees. Nakoniec sme experimentovali a skončilo to úplne nových zvukom."

"Prizvať k nahrávaniu Jeanette (Landray, Budgieho kamarátka) bolo jednoduché rozhodnutie," pokračuje. "Robertov hlas je až príliš charakteristický ... niekedy znie, akoby plakal."


zdroj: No.1, UK, 03/09/1983thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi