Crawley ako záchrana - 07/1983


Čo majú spoločné The Cure, The Banshees, Kráľovský balet a Crawley? No predsa Roberta Smitha.


Zdá sa, že návrat Roberta Smitha do Anglicka spôsobil prekvapenie. Prečo? Drel ako kôň s The Banshees v Škandinávii, keď bol zrazu povolaný domov, aby odprezentoval skladbu "The Walk" v Top Of The Pops.
Skutočne potešiteľné. Po niekoľkých albumoch, zmenách v zostave kapely, v ktorej v roku 1978 začínali ako trio, sa v minulom roku zostávajúci členovia, Robert a Laurence "Lol" Tolhurst, rozhodli skúsiť "najvoľnejšie úpravy, ako to len bude možné".
Robert vysvetľuje: "Začínali sme sa dostávať do pasce, to sa stáva aj iným kapelám. Chceli sme to využiť len ako nástroj pre veci, ktoré sme chceli uskutočniť. Žiadne záväzky alebo tlaky."

Po minuloročnom singly, "Let´s Go To Bed", sa uložili k hibernácii a Robert sa teší, že ani táto skutočnosť neovplyvnila úspech ďalšieho singla, "The Walk", v rebríčkoch. "To len dokazuje, že tie zmeny fungujú. Dá sa však očakávať, že po tomto úspechu sa objavia tlaky na pokračovanie v trende."

Tie "voľné úpravy" sa postarali aj o to, že The Cure strávili v tomto roku spolu iba šesť týždňov. To však neznamená, že spolu nevychádzajú, vysvetľuje Robert. "Stále sme priatelia... čudné. Laurence sa obyčajne nečakane objaví úprostred rozbehnutých udalostí." No a Robert, ktorý žije stále v Crawley, často prespáva u neho na podlahe.

"Ja sám v Londýne žiť nemôžem. Keď sa vrátim do Crawley a som mimo všetkých tých nerestí, ktoré Londýn ponúka, je to pre mňa skutočný odpočinok. Zápár dní tam sa vyrovná dvotýždňovým prázdninám. Ak by som zostal v Londýne, myslím, že by som zakrátko upadol."

Na druhej strane si Laurence evidentne tieto neresti užíva, nech už to znamená čokoľvek. "Viac než ktokoľvek iný, koho poznám," dodáva Rovert. A takisto si "úžíva život umelca," keďže sa zúčastňuje rôznych vágne znejúcich sólových projektov, vrátane produkcie francúzskej kapely s názvom The Rock Bordello.
"Mám taký dojem," poznamená Robert, "že jediný dôvod, prečo sa o nich zaujímal, bola ich speváčka."
Medzitým však aj Robert zažíva hektické obdobie. V minulom roku ho požiadali, aby sa pridal ako gitarista k The Banshees. A to je akási ďalšia "voľná úprava".
"Každý tam je tak dlho, ako chce byť. Ak to bude takto fungovať, budeme v tom pokračovať ... takto som si vždy predstavoval fungovanie kapely."

No a potom je tu The Glove, projekt so Steve Severinom, ktorý započal v momente, ako Siouxsie a Budgie zmizli na Hawai kvôli albumu The Creatures. Záležitosť The Glove je "trochu ťažšie opísateľná, je to všetko trochu iné," ale onedlho sa na trhu objaví prvý singel s názvom "Like An Animal", ktorý je očividne "letný". Nasledovať ho bude album "Blue Sunshine" a spolupracovať na ňom budú aj Ginny Hewes a Annie Hogan z The Mambas.

Po tom, čo dokončí prácu s The Banshees vo Švédsku sa Robert vráti kvôli ďalším prácam s The Cure. "Niekedy v tomto roku" budú nahrávať album (ich piaty), vystupovať na festivale v Cornwall a odohrajú zopár koncertov v Amerike. "Nový materiál otestujeme práve na americkom publiku."

No a Robert sa takisto domnieva, že sa mu podarí uspieť s adaptáciou "Les Enfants Terribles" Jeana Cocteaua s Kráľovským baletom. Časť z toho je už hotová, no pokračovanie ide zťažka. "Budem to musieť dokončiť počas spánku, spolu so všetkými vecami, ktoré sú predo mnou."

Takisto sa povráva, že by sa Robert mohol zúčastniť finálneho predstavenia, no predstava, že by mal poskakovať v trikote a baletných črievičkách je viacmenej znepokojivá. "Pochybujem, že k tomu dôjde," uškrnie sa. "Nedovolím predsa, aby si zo mňa robili ešte väčšiu srandu."

zdroj: Smash Hits, 21/07/1983thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi