40 rokov na pódiu - 12/2016


Spomienka na prvý "oficiálny" koncert Malice, prapôvodných The Cure


V októbri tohto roka vydal Lol Tolhurst knihu s názvom "Cured: The Tale of Two Imaginary Boys ", v ktorej doslova intímnym spôsobom približuje ranné časy The Cure. Kapela vo svojej prvotnej podobe debutovala na pódiu pred 40 rokmi, presnejšie 18.decembra 1976 vo Worth Abbey v Crawley, no prvý skutočný koncert odohrala o dva dni neskôr. Na koncerte údajne odznela aj "A Night Like This" v úplne najrannejšej verzii.

"Podľa mňa sme prvýkrát vystúpili ako kapela, z ktorej sa neskôr stali The Cure, práve na koncerte 20.decembra 1976. Bol to vlastne koncert Malice na starej strednej škole, St. Wilfrid´s. Popravde sme prvý koncert odohrali o pár dní skôr, v galérii vo Worth Abbey, kde sa konala Upjohn’s Christmas party, a treba spomenúť akési podivné "vystúpenie" zoskupenia The Obelisk, v roku 1973, ale prvý ozajstný koncert bol práve ten na strednej škole," uvádza Lol vo svojej knihe.

Áno, predtým ,ako Lol pomenoval kapelu Easy Cure, sa volali Malice a počas ich prvých vystúpení bez náležitých príprav sa zostava kapely párkrát zmenila. Počiatočnú zostavu tvorili Marc Ceccagno, Robert Smith, a Michael Dempsey s "Grahamom a jeho bratom", ktorí sa postarali o bicie a spev. Graham a jeho brat však z kapely odišli v apríli 1976 a za bicie si zasadol Lol Tolhurst. Neskôr odišiel aj Marc Ceccagno, aby založil kapelu Amulet, na druhej strane sa k Malice pridal Porl Thompson s gitarou. V tom čase pracoval Porl v hudobnom obchode L & H Cloake, v Crawley, a do Malice pritiahol aj svojho kolegu, novinára Martina Creasyho, ktorý odspieval celé tri koncerty - druhým z nich bolo práve najviac zdokumentované vystúpenie v St. Wilfrid´s School Hall.

Z knihy "Ten Imaginary Years": A tak sme vystúpili v St Wilfrid’s , aj s Marcovou novou kapelou Amulet. Riaditeľovi som povedal, že Malice sú popová kapela, no nespomenul som, že v nej hrám aj ja, pretože ma nenávidel! Spieval s nami Martin, novinár z The Crawley Observer, s ktorým sme neabsolvovali jedinú skúšku, a ten prišiel so zaujímavým oblečením. Sako, k tomu šála s logom Manchester United a motorkárska prilba, ktorej sa odmietol vzdať, pretože sa bál, že mu ju niekto ukradne!

Ukázalo sa, že bol vlastne kabaretným spevákom.. celkom dobre vedel napodobniť Davida Cassidyho. Začali sme teda so skladbami "Jailbreak". "Suffragette City", "Foxy lady"... no nik z prítomných v nich nevidel rozdiel! Totiž všetko rušila hlučná spätná väzba!"

Ale prišlo sa na nás pozriet asi 300 ľudí, z nich 200 odišlo a zvyšok skončil s nami na pódiu! Lol začal spievať "Wild Thing", Porl sa cítil tak ponížený, že mu jednu vrazil a Martin utiekol so slovami, 'Je to sračka!' Odvtedy ho vlastne nik nevidel. Kapela sa okamžite rozpadla!"

z "A Visual Documentary":
20.december 1976 - Malice predskakovali novej kapele Marca Ceccagna, Amulet, na Všeobecnej strednej škole Sv. Willfida, v Crawley. O vokály sa postaral miestny novinár menom Martin. Počas vystúpenia odzneli aj skladby "Wild Thing" (spievaná Lolom). "Suffragette City", "Foxy Lady" a "Jailbreak" od Thin Lizzy. Ďalšia skladba, "A Night Like This", sa po rokoch dočkala Robertovej revízie a bola vydaná na albume "The Head On The Door". "Predstierali sme, že tam vystúpi jazzová skupina a vokálny kvintet, takže sme predali asi 150 lístkov po 25 pencí. Nakoniec sa to zvrtlo vo výtržnosť."

Vincent Rees:
"Pracoval som s Porlom Thompsonom v obchode L&H Cloake Record a on mal kamoša, Martina Creasyho, monotónneho speváka, ktorý vystupoval s Easy Cure na koncerte v škole St. Wilfrid´s. Kedysi takisto pracoval v Cloake Records, no v tom čase už fungoval ako miestny novinár. Inak, ak by vás to zaujímalo, tak ďalší zamestnanec z Cloake Records, Kevin Cohen, hral na klávesoch v Amulet, takže z toho obchodu fungoval v nejakej kapele takmer každý. Takisto som chodil do školy s Robertom, Laurencom a Michaelom Dempseym. A Paulovi som požičal klávesy na nahrávanie singla Cult Hero!
Dnes mám vlastnú kapelu, T-30 Control, s ktorou som vydal album "Blade Of The Sun", spolu s ďalším kolegom z Cloake, Petrom Smithom, ktorý hral predtým s Porlom v Exotic Panda´s"


Martin Creasy:
"Monotónny? Ako sa opovažuješ! Ale vážne, pokúšal som sa spievať cez motorkársku helmu, ale skôr to bolo všetkom tým príšerným oblečením. Skôr si spomínam, že to bola dosť ponižujúca skúsenosť, pretože v ten večer bol v publiku snáď každý, s kým som v Crawley dovtedy spolupracoval. Na druhý deň som sa zobudil s pocitom, "a je to. Musím odísť z mesta." A do mesiaca som to aj urobil. Presťahoval som sa do Hamsphire, pripojil sa ku miestnej kapele. Do Crawley som sa vrátil iba pre môj malý 60 wattový zosilňovač Traynorr PA, ktorý Robert s chalanmi totálne zničili na tom slávnom koncerte. Všetko dobré prajem!"

zdroj: post-punk.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi