Levinhurst - 05/2004


Rozhovor s Lolom o jeho "manželskom" projekte


Ahoj. Vďaka že si si našiel čas. Bude sa snažiť k tomuto pristupovať čo najmenej ako fanatický fanúšik The Cure. Nemaj mi to za zlé, ale v záujme vydarenosti tohto rozhovoru, sa budem snažiť to trochu uvoľniť. Takže, ako je teraz v LA?
Teraz už trochu horúco, ale inak fájn, vďaka.

Lol, tvoja hudobná minulosť mala významný vplyv na dnešnú alternatívnu scénu, retro novú vlnu a elektronickú scénu. Ako ťa naopak dokážu súčasné kapely inšpirovať v práci na projekte Levinhurst?
Mám veľmi rád elektronické kapely ako Monolake, takže to celkom môže mať vplyv na to, ako chcem vnímať a vidieť Levinhurst. Viac ma však inšpiroval postoj týchto kapiel, pripomenulo mi to totiž obdobie konca punkovej éry, keď som s hudbou začínal... tá atmosféra ma vtedy veľmi stimulovala. A samozrejme sa mi páči fakt, že si dnes človek kľudne vystačí s vecami ako napr. Internet.

Kedysi si hral s The Cure a dnešné znovuoživenie ich popularity očividne pomohlo dostať do povedomia hudobnej verejnosti aj Levinhurst. Nemáš napriek tomu pocit, že dedičstvo tvojej minulosti ovplyvnilo negatívne tvoju aktuálnu prácu?
Minulosť je pre mňa niečo ako dvojsečná zbraň! Z určitého pohľadu je skvelé, že ľudia vedia, kto som a otvára mi to dvere, ktoré bývajú pre neznámych hudobníkov zatvorené. Na druhej strane to však neznamená, že ľudia sú automaticky naklonení Levinhurst, keďže táto produkcia nemá s mojou minulosťou nič spoločné. Našťastie je na svete ešte stále dostatok ľudí, ktorí vyhľadávajú nové hudobné zážitky, takže po vypočutí našej produkcie vždy príde väčšia akceptácia.

Keď už sme pri tom, vnímaš to tak, že väčšinu vášho publika tvoria fanúšikovia The Cure? Ak áno, má to nejaký dopad na stavbu vášho setlistu, prípadne spôsob, akým prebieha koncert?
Dalo by sa povedať, že je to tak pol na pol, prípade 75:25 (cure:levinhurst). To ale neznamená, že kvoli tomu prispôsobíme naše hranie. Nikdy som si nemyslel, že prispôsobovať stavbu setlistu zloženiu publika môže byť dobrý nápad, hoci samozrejme sa vždy môžete zmýliť. Podľa mňa je ale lepšie byť úprimný k tomu, čo chcete vyjadriť a dúfať, že to ľudí zaujme. Takisto verím, že fanúšikovia nie sú hlúpi a vedia, kedy sa im vyhovie a kedy zasa musia "ustúpiť".

Levinhurst sú síce silne elektronickí, no niekedy cítiť aj organický základ, niekedy pridáte gitaru, sitaru, často prirodzené sample, dokonca, ak sa nemýlim, v niektorých skladbách počuť živé bicie. Má to základ v pôvodnom vnímaní kapely alebo to vzniká súbežne s prácou na jednotlivých skladbách?
Pôvodne som chcel, aby to reflektovalo na časti mojej minulosti, no zároveň to znelo súčasne. Chcel som sa vyhnúť tomu, aby som uviazol v 1980tych rokoch, no zároveň som nechcel pôsobiť ako zostarnutý pubertiak. Dúfam, že tie organické a elektronické zvuky, programované, či reálne bicie a nástroje mi dopomohli zachytiť tú pôvodnú víziu. Mimochodom, zamýšľali sme, že náš hudobný štýl pomenujeme "organatronica".

Mohol by si nám trochu viac priblížiť tvoje vybavenie, nástroje, či software, ktorý si použil pri nahrávaní a na koncertoch?
Spolupracujem s dvoma softwarovými spoločnosťami, Arturia - Storm - (FR) a Ableton - LIVE - (DE). K pocitu absolútnej spokojnosti využívam produkty oboch firiem súčasne. Väčšina samplov bola naprogramovaná cez Ableton Live a iné vrstvy zasa cez Storm, a takisto používam aj Spektral Delay od Native Instruments.

Pokiaľ ide o hardware vybavenie, v tomto smere milujem môj bicí automat SPS_1 (vyrobený švédskou firmou Elektron). Je to jediný mne známy výrobca elektronických nástrojov, ktorý dokáže prepojiť elektronický a organický zvuk. Ich nástroje sú presne stavané k tomu, o čo sa pokúšam, a hlavne sú veľmi intuitívne. Mám od nich nové mono zariadenie a je absolútne prekrásne!

Takisto používam EVOLVER, inak vynikajúci syntezátor, rovnako ako Access Virus Indigo 2. Túto zostavu inak používam aj pri živom hraní, spolu s Akai MPC 100 (kvôli sekvenciám) a padmi od Rolandu, pre bicie a perkusie.

Dayton má v ponuke zaujímavé efekty pre gitary, vrátane banky filtrov sherman. Keď sme si ich vypočuli po prvýkrát, okamžite sme vedeli, že ich musíme mať!

Väčšina z tvojich prác v minulosti, od The Cure po Presence, bola rockovo orientovaná. Na druhej strane, Levinhurst očividne inklinuje k elektronike, obsahuje dokonca moderné prvky, ktoré akoby pripomínali elektronické single The Cure z polovice 1980tych rokov. Je to súčasťou tvojho prirodzeného hudobného vývoja alebo sa to dá brať ako návrať ku koreňom, kedy si fungoval ako bubeník, neskôr ako klávesák alebo si si len osvojil modernú elektronickú hudbu?
Všetko dohromady. Mám rád všetku hudbu, z ktorej cítim úprimnosť, no samotný zámer považujem za najdôležitejšiu vec. Toto sa mi inak na súčasnej elektronickej hudbe veľmi páči, niektorí ľudia nie sú po muzikantskej stránke veľmi zruční, ale ich nápady a nadšenie sú úžasné! Mám pocit, že aj k sebe musím byť úprimný a hrať tak, ako to skutočne cítim a venovať sa tomu, čo milujem - a to je elektronika založená na syntezátoroch. No a v niektorých skladbách chcem hrať zasa na bicích a poukázať na moje začiatky. A musím vám povedať, že takto "zreštartovaný" som sa necítil už roky!

Vybavenie, ako aj nahrávacie techniky a od 1980tych rokov samozrejme zmenili. Ako tieto zmeny technológii ovplyvnili tvoj prístup k hudbe? Postrehol si vôbec, že to muselo ovplyvniť aj tvoje komponovanie alebo to všetko berieš ako produkčný nástroj, ktorý príde na rad až po tom, čo je gro skladby hotové?
Asi ste ešte neprišli na to, že pokiaľ ide o technologické záležitosti, som v tom doslova maniak! Zbožňujem všetky nové spôsoby komponovania a príde mi to všetko až nekonečne fascinujúce. Dokonca aj v časoch The Cure som sa snažil priniesť do tvorby tieto prvky, hoci zvyšok kapely bolo možné označiť, povedzme to takto... za odporcov technologického pokroku. Nebolo jednoduché ich presvedčiť o výhodách moderných spôsobov tvorby zvuku, ale z času na čas sa mi to myslím podarilo.
Keď to zoberieme so všetkou vážnosťou, zažívame nádherné časy, pokiaľ ide o hudobný priemysel, nakoľko sa nástroje, a hlavne nahrávacie technológie, vyvíjajú neuveriteľne rýchlo.

Dnes je samozrejme hudobný priemysel už úplne iný, než v časoch, keď si pôsobil v The Cure a v Presence, hlavne vďaka internetu, ktorý spôsobil revolúciu v tom, ako sa k fanúšikom dostávajú informácie o hudobných novinkách. Ako to podľa teba ovplyvnilo samotných Levinhurst a nezávislú hudobnú scénu ako takú? A pokiaľ ide o promo a reklamu, pristupuješ už k tomu dnes inak, ako v minulosti?
Ja osobne si myslím, že internet zmenil hudobný priemysel k lepšiemu. Veď dnes je tak jednoduché dať ľuďom vedieť o tom, čomu sa práve venujete a samotná komunikácia je ďaleko lepšia. A s možnosťou digitálneho downloadu a internetovej distribúcie je "nezávislosť" veľmi dobrá voľba.

Ak sa nemýlim, začínali ste ako duo. Ako ovplyvnil zvuk a koncerty príchod Daytona Bordersa?
Áno, začínali sme dvaja. Ja s Daytonom pracujem rád, pretože je to pre mňa ďalší muzikant s ktorým sa môžeme posunúť ďalej a hlavne, zvláda hru na gitaru, čo sa o mne povedať nedá! Dal mojej elektronike trochu rockovejší nádych.

Myslíš, že rodičovstvo ovplyvnilo tvoju umeleckú prácu?
Ovplyvnilo ma to kompletne! Keď sa stanete otcom, či rodičom, úplne sa vám zmení pohľad na svet, samozrejme, dúfam, že k lepšiemu. Môj pohľad sa dnes sústredí na to, čo je skutočne dôležité.

Vnímaš prácu a koncertovanie zložitejšie, keďže pracuješ s manželkou?
Nie, pre nás je to veľmi jednoduché. Myslím, že sme vcelkú schopní udržať rovnováhu medzi verejným a súkromným životom - teda, zatiaľ sa nám to darí!

Cindy, tvoje vokály na albume sú naozaj skvostné a radia sa k melódiam, ktoré sa dajú z albumu najľahšie zapamätať. Texty si píšeš sama a tvoríš aj vokálne melódie alebo šlo o prácu celej kapely? Už si sa hudbe venovala aj v minulosti alebo je Levinhurst tvoja prvá skúsenosť?
Lolovi pomáham písať texty a vypomáham v skladbách aj autorsky. Levinhurst je mojou prvou kapelou, ale spievaniu sa venujem celý život, no samozrejme s Levinhurst spievam najradšej!

Kde vidíte Levinhurst v budúcnosti? Viem, že práve vyšiel váš debutový album, ale máte aktuálne plány aj na ďalší album?
No samozrejme! S prácami na pokračovaní som už začal, takže to vyzerá na veľmi produktívne obdobie!

No a teraz otázky mimo Levinhurst, Lol. A viem, že si ich očakával. Nedávno sa Robert Smith vyjadril o možnosti dať dohromady niečo z príležisti 25.výročia vzniku The Cure, niečo v podobe koncertu, či celej série vystúpení, kde by odzneli všetky skladby z diskografie kapely a hlavne by boli odohraté v pôvodných zostavách, v akých boli nahraté. Predpokladám, že sa tak už nestane, keďže ten moment sa nestihol, ale čo si myslíš ty osobne o tom nápade? Keď sa obzrieš na časy, kedy si fungoval v The Cure, ktoré obdobie bolo pre teba najsilnešie alebo najzaujímavejšie?
No áno, bolo by skvelé sa so všetkými opäť vidieť. Možno z príležitosti 30. výročia. A pokiaľ ide o to obdobie The Cure, tak "Pornography" bol podľa mňa tým najlepším albumom, aký sme nahrali. Dve obdobia som mal najradšej, trio so Simonom a Robertom a potom kvinteto s Borisom a Porlom.

Aktuálne je naplánovaná reedícia katalógu The Cure, každý album bude obohatený o bonusový disk s ratritným, či doposiaľ nevydaným materiálom, ktorý vybral Robert. Cítiš nadšenie, že niečo z Vášho starého materiálu bude vydané po prvýkrát, či skôr obavy a máš pocit, že ten materiál nemá v sebe dostatočnú kvalitu a potenciál, aby bol vydaný na albume, či b-strane singla?
Podľa mňa to bude fájn! Nepredpokladám, že by Robert vypustil niečo, čo nie je dostatočne dobré, keďže je perfekcionista.

Tvoj názor na minulotýždňový "zápis" The Cure na "Chodník slávy"? Keďže sa slávnosť konala v Západnom Hollywoode, aj ťa chalani oslovili alebo sa udalosť týkala výlučne aktuálnej zostavy kapely?
Myslím, že toto sa týkalo akutálnej zostavy, no v prípade, že by boli The Cure uvádzaní do Rock´n ´rollovej siene slávy, tak by som sa toho rád zúčastnil.

Počul som, že Presence nahrali aj druhý album, ktorý však nebol nikdy vydaný. Myslíš, že existuje šanca, že niekedy uzrie svetlo sveta? Spomenieš si dnes na skúsenosti s koncertovaním Presence?
Áno, nahrali sme aj druhý album, ale nemyslím si, že by mohol v dohľadne dobe výjsť. Nemám nič proti chalanom z Presence, ale pokiaľ išlo o mňa, odohralo sa toho príliš veľa v príliš krátkom čase. Levihurst sú v tomto smere pre mňa realistickejší.

Chcel by si ešte niečo dodať, pokiaľ ide o Levinhurst, The Cure alebo tvoj osobný život?
Príbeh sa iba začína a ak sa Vám páči náš prvý album, počkajte si na pokračovanie!

Ešte raz, vďaka za rozhovor a s novým albumom a turné želám veľa šťastia!
Ďakujem!

zdroj: angelfire.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi