Mastný účet v Orient Expresse - 1994


Popoví The Cure zaplatili za nočný záťah v bare legendárneho Orient Expressu 1500 až 2000 libier, zaznelo v súdnej sieni.


Aj takéto informácie sa dali nájsť v 60-stranovom stanovisku bývalého člena The Cure, Lola Tolhursta, ktorý sa pustil do súdneho sporu s hviezdou kapely, Robertom Smithom, a šéfom nahrávacej spoločnosti Fiction, Chrisom Parrym.

Tolhurst, ktorý sa so Smithom priatelil už od svojich 5tich rokov a spolu založili The Cure už v roku 1976, napadol zmluvu z decembra 1986, podľa ktorej údajne Smith a Parry získali neférové podiely zo ziskov kapely. Napriek podpísanej zmluve sa Tolhurst dožaduje vyplatenia podĺžností, ktoré vznikli nespravodlivým prerozdelením zisku.

Nakoľko spomenuté obdobie, od roku 1986, pokrýva aj vydanie dvoch hitových albumov, "Kiss Me Kiss Me Kiss Me" a "Disintegration", mohlo by ísť až o milióny.

Na druhej strane však Smith s Parrym tvrdia, že Tolhurstov autorský prínos v kapele, hlavne od obdobia 1982, až do jeho odchodu, v roku 1989, bol vlastne "minimálny". Takisto ho obviňujú z alkoholizmu. Zároveň dodali, že zmluva z roku 1986 plne zodpovedala jeho práci a jeho správanie v tej dobe bolo krajne nevhodné, no napriek tomu stále zarábal viac, než ostatní členovia kapely.

Na svoju obranu Tolhurst uviedol, že sa stal, zo strany ostatných členov kapely, terčom nemiestnych žartov a posmeškov, dokonca mu raz priložili na nohavice škorpióna. 22.mája 1986 sa kapela, spolu so svojimi priateľkami a manželkami, vybrali na výlet do Benátok, legendárnym Orient Expresom. Počas cesty nafilmovali príspevok do televíznej šou "The Old Grey Whistle Zest".

"Čo si spomínam, bol to veľmi príjemný výlet," povedal Tolhurst. "Vo vlaku sme dosť pili a účet za noc v bare sa pohyboval medzi 1500 až 2000 libier." Ako dodal, aj vďaka jeho záľube v pití sa z neho stal pre ostatných fackovací panák a cieľ posmeškov a agresie.

"Skutočne som vtedy pil až príliš a bol pre ostatných fackovacím panákom. Nakoľko v kritike na moju adresu a v urážaní neustále pokračovali, upadol som do depresie a značne stratil na váhe. Priznávam, že keď som s pitím začal, tak som sám bol niekedy agresívny, vo väčšine prípadov to však bol výsledok frustrácie, ktorú som neustále pociťoval."

"Bol to bludný kruh, pil som z presvedčenia, ale neskôr som o to presvedčenie prišiel, nakoľko som kvôli pitiu, či permanentnému ponižovaniu, nebol schopný vystupovať a hrať. Ostatní sa však na mne naďalej zabávali a šikanovali ma. A čo je najhoršie, boli čím ďalej, tým viac zákernejší."

Súdne pojednávanie naďalej pokračuje.

zdroj: vamp.orgthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi