Cure 94,8 - 09/1990


Dve krátke spomienky na nie veľmi vydarené pirátske vysielanie rádia Cure FM.


Minulotýždňové pokusy The Cure stať sa prvou superkapelou, ktorá spustí svoju vlastnú pirátsku rádiostanicu, sa zmietali v problémoch. Séria problémov so zariadeniami posunula vysielanie o takmer tri hodiny a následné rušenia zrudukovali finálne vysielanie na niečo viac ako prúd hatlanín.
Pôvodne bolo vysielanie naplánované na sobotu 1.9.1990, s úderom polnoci, a malo byť dostupné v takmer celej oblasti Londýna, na frekvencii Cure 94.8. Celý tento nápad vzkrsol v hlave frontmana The Cure, Roberta Smitha.

S myšlienkou sa kapela začala pohrávať na nedávnej párty kapely v Crystal Palace, čím chceli dať fanúšikom šancu vypočuť si ich nový remixový album, "Mixed Up", ešte pred jeho oficiálnym vydaním v októbri. Album produkovali ľudia ako William Orbit, Mark Sinker, či Paul Oakenfold, a obsahuje nové verzie skladieb ako "Hot Hot Hot", "Lullaby" a "InBetween Days".

Bohužiaľ, veci sa začali kaziť od chvíle, čo kapela dorazila na tajné miesto v Londýne, tesne pred polnocou, kde im spoločnosť robilo aj niekoľko plechoviek piva, zopár prítomných novinárskych cundier a televíznych obrazoviek. Najskôr muselo prísť k presunu jedného vysielača, ktorý sa ukázal ako "riskantný". Následne sa zistilo, že hlavný vysielač, umiestnený na streche, vykazuje chyby. Kým došlo k oprave oboch zariadení, boli už dve hodiny nadránom.
Dokonca aj v momente, ako DJ Louis Largent, z losangelského rádia KROQ, a Mike Halloran, z 91-X San Diego, odštartovali vysielanie, bol príjem tak mizerný, že trvalo ďalšiu hodinu, než sa podaril vyladiť.

Takže, takmer po troch hodinách od plánovaného začiatku, začala Capova a Bobova pirátska stanica konečne vysielať a Robert svoj vstup odpálil so skladbou "Obvious" od Jane´s Addiction. Následne na to Smith bleskovo vypustil do éteru skladbu "Never Enough" a dve ich vlastné coververzie "Hello, I Love You" od The Doors, po ktorých sa ovládacieho pultu zmocnil Porl Thompson a ten odhalil svoju slabosť pre produkciu Jimiho Hendrixa a Li´l Luisa.

Po tomto úvode však začalo nadšenie kapely výrazne upadať. Ihneď po tom, čo odznela "Just Like Heaven" od Dinosaur Jr. a nová verzia "InBetween Days", zakopol Simon Gallup o kábel a celú stanicu vyradil na 10 minút z prevádzky. Jediný, kto si to evidentne užíval, bol Porl, ktorý poslucháčom prezradil, že vysielajú naživo z Hippodromu.

Samotní poslucháči však museli byť viac než trpezliví. Nielenže museli čakať tri hodiny, kým vysielanie nakoniec začalo, no bolo ťažké naladiť tú správnu frekvenciu. Jeden z našich čitateľov mal vôbec problem stanicu Cure nájsť, no pritom natrafil na viac ako 30 ďalších pirátskych staníc.
Keď sa mu nadránom podarilo Cure 94.8 konečne lokalizovať, bol signál silne rušený, údajne vysielaním BBC Rádia 2, čo spôsobilo, že v jednom momente sa z reproduktorov na striedačku ozývala "InBetween Days" od The Cure a "Strangers In The Night" Franka Sinatru.

O 4:30 hod. ráno už toho bolo všetkého zrejme až priveľa a vysielanie bolo ukončené. Kapela aktuálne nemá v pláne opätovane porušovať vysielací zákon.

Singel "Never Enough" by sa mal na trhu objaviť budúci týždeň (17.9.1990), zatiaľ čo spomenutý cover "Hello I Love You" bude súčasťou kompilácie k 40.výročiu vzniku vydavateľstva Elektra - "Rubyiayat", plánovanej na október 1990.

zdroj: Sounds, 08/09/1990


Rádio Free Cure

V sobotu nadránom, 1.septembra 1990, ovládli The Cure, ako dj-i, rádiové frekvencie, aby odvysielali nielen niekoľko svojich obľúbených skladieb, od obľúbených interpretov, ale aj skladby z ich chystanej, novej remixovej LP, "Mixed Up". Vysielania, ktoré sa uskutočnilo z utajenej lokality v centrálnom Londýne, sa zúčastnili všetci členovia kapely. Všetci sa však zhodli na tom, že to bolo "pekne chaotické".

Šou s názvom "Cure FM" sa po sérii technických problémov s vysielaním nezačala skôr, ako o druhej hodine nadránom. Ďalším problémom bola skutočnosť, že signál zápasil s vysielaním BBC Rádia 2, takže skladby The Cure boli často prerušované Mozartovým dielom a Frankom Sinatrom.

Počas vysielania vyspovedali kapelu dvaja moderátori zo Západného pobrežia USA, Louis Largent z KROQ v LA a Mike Halloran z 91.X v San Diegu, ktorí prileteli iba kvôli tejto udalosti. Vo vysielaní boli odpremierované skladby zo spomenutého albumu "Mixed Up", ktorého vydanie je naplánované na 29.októbra, pod hlavičkou Fiction, cez vydavateľstvo Polydor. V remixovej podobe teda odzneli skladby "InBetween Days", "Lullay" a "Let´s Go To Bed". Posledná z nich sa na albume nenachádza, bude však dostupná na 12" singly "Never Enough", spolu so skladbou "Harold And Joe". Vydanie singla je naplánované už na budúci týždeň.

Vo vysielaní odzneli aj nasledujúce piesne: "Just Like Heaven" (Dinosaur Jr.), "The Humpty Danec" (Digital Underground), "Obvious" (Jane´s Addiction), "Purple Haze" a "Foxy Lady" (Jimi Hendrix). Kapela takisto odprezentovala niekoľko humorných reklám.

zdroj: Melody Maker, 15/09/1990thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi