The Cure v New Orleans - 07/1987


Historicky prvá zastávka The Cure v americkej Louisiane


Za desať rokov existencie britskej rockovej kapely The Cure, prešla táto takmer tuctom personálnych zmien, počas ktorých sa z tria stalo sexteto a podarilo sa im tento stav udržať tak dlho, aby prerazili v Amerike.

Britská popová scéna je na poli syntezátorovej hudby už prakticky preplnená, ale The Cure svoje roztrieštené zostavy a neortodoxné skladby dokázali rozdeliť do niekoľkých albumov, s ktorými súviselo niekoľko európskych, ako aj amerických turné. V rámci toho posledného zavítajú aj do New Orleans, kde sa v sobotu večer (25/07/1987) predstavia v UNO Lakefront aréne.
Zo slov jedného zo zakladateľov kapely, Lola Tolhurta, však nadobudnete dojem, že to všetko majú dávno naplánované.

"Už na začiatku sme sa rozhodli jednoducho vyraziť na cesty a hrať, než čakať, či naše nahrávky budú úspešné," povedať nám z Los Angeles, kde sú v hoteli ubytovaní pod inými menami, do telefónu Tolhurst. "Ak sa vrátite na miesta, kde ste už predtým hrali, tak sa Vám tam dostáva väčšej pozornosti, čo sme si napríklad skvele užívali v Austrálii a na Novom Zélande."

Zdá sa, že dnes takúto pozornosť The Cure ani veľmi nepotrebujú. Po sérii bizarných hitových singlov (kontraverným "Killing An Arab" počnúc a disko orientovanou "Let´s Go To Bed" končiac), ktoré v sebe odrážali výstrednosť Roberta Smitha, a niekoľkých nevyrovnaných albumoch (od debutového "Three Imaginary Boys" po prechodný "The Head On The Door") vydali nedávno dvojalbum "Kiss Me Kiss Me Kiss Me".

Aktuálnu zostavu The Cure tvoria: gitarista a spevák Robert Smith, klávesák Tolhurst, gitarista a klávesák Porl Thompson, Simon Gallup na bassgitare a Boris Williams na bicích. Z pôvodnej zostavy kapely fungujú v The Cure dodnes iba Smith a Tolhurst.

S nástupom nových technológii presedlal Tolhurst z bicích na klávesy. "Niektorí, ktorí našu kapelu opustili ešte v začiatkoch, sú dnes s nami opäť," dodá. "Porl s nami hral ešte predtým, než sme začali nahrávať a Simon s nami hral na našich prvých albumoch. Na toto turné sme k sebe prizvali aj klávesáka Rogera O´Donnella. Na pódiu hráme asi dve hodiny. Čo sme vydali tento dvojalbum, tak sme sa rozhodli hrať z neho na koncertoch čo najviac."

Aktuálne koncerty The Cure opisuje ako "vysoko teatrálnu a vizuálnu zábavu," ktorá v sebe zahŕňa krátky film o kapele a videoklipy, ktoré sa premietajú počas večera.
Amerika však môže "problematické" kapely ako The Cure veľmi ľahko pohltiť, namiesto toho však dodala chalanom istotu. Tolhurst však napriek tomu trvá na tom, že úspech na americkom kontinente nie je pre nich žiadnym prekvapením.

"Amerika nie je až taká veľká," dodá. "Svojho času sme tu koncertovali päť týždňov. Vždy sme si boli vedomí, že dosiahnúť tuná úspech zaberie niekoľko rokov. Možno nie tak dlho, ako to trvalo nakoniec nám, no aj tak je to povzbudivé. Nebol by som rád, keby ste to brali ako nadutosť, ale toto všetko som očakával."

zdroj: New Orleans Times-Picayune, 24/07/1987thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi