The Cure o The Cure - 05/2004


Simon, Jason a Robert o nahrávaní s Rossom Robinsonom


Podivné pre kapelu známu vďaka ich svetovoúdernej úrovni úzkosti a depresie. The Cure totiž až prekypujú nadšením. "Nový album bude brilantný," prezradil bassák Simon Gallup. "Demá skladieb vznikli pred Vianocami, v Olympic Studios, a vlastne odvtedy na albume pilne pracujeme." Skúšame z neho vytiahnúť viac a tak pokračuje. "Nie je to ako pri predošlých nahrávaniach. Obyčajne sme nahrali inštrumentálne party a potom sme to celé nechali na Robertovi, nech nahrá vokály. Tentoraz je to skutočne o nahrávaní kapely."

Dôvodom tejto zmeny je Ross Robinson, dlhoročný fanúšik The Cure, ale hlavne producent megaúspešných projektov kapiel ako Korn, Slipknot a Limp Bizkit. V minulom roku, kedy vypršal kapele 20-ročný kontrakt s Polydor Records, sa upísali, na Robinsonovo odporúčanie, nezávislej značke I Am Records.

"V prvom momente som mal vážne chuť vytĺcť mu zuby," spomenie Gallup. "Posúval nás až za naše hraničné možnosti. Povedal mi, že chce doslova vidieť, ako mi krvácajú prsty a raz mi dokonca povedal, po tom, čo som si myslel, že hrám fakt dobre, že "Ty neplačeš!" Je skutočne ťažké pochopiť, čo od nás vôbec chce, ale na druhej strane, má výsledky."

Robinsonovo odhodlanie, dostať z The Cure to najlepšie, prerástlo do vytvorenia rebríčka, v ktorom je hranie každého z členov kapely, v každej skladbe, bodované. "Prišiel s tým papierom pred Vás," poznamenal Gallup, "a vy ste sa museli vyjadriť, či si myslíte, že to zvládnete lepšie."

Bubeník Jason Cooper jeho slová iba potvrdzuje. "Nechal ma v jednej skladbe hrať od polnoci do štvrtej rána. Nedovolil mi prestať, kým nezískal presne to, čo získať chcel."

Robert Smith, zakladateľ The Cure, si tradične držal pod kontrolou prakticky všetky aspekty nahrávania. Neprišlo mu zložité držať kontrolu aj nad Robinsonom?
"Toto bolo to najlepšie nahrávanie, aké som kedy zažil. Obyčajne som to ja, kto núti každého opakovať veci znova a znova, ale tentoraz som vlastne len obyčajný člen kapely. Práca s Rossom je veľmi intenzívna, ale ten tlak zo mňa sňal. Viete, presne takto som si vždy predstavoval nahrávanie, ale až doteraz bolo nemožné takto u nás pracovať."

zdroj: Mojo magazine, 05/2004
autor: Johnny Blackthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi