Banda starých hippíkov - 07/1981


Ak by to bolo na The Cure, tak sa z kapely stane Toni Boltini popovej scény. Nadchádzajúce turné sa bude odohrávať pod cirkusovým šapitó.


"Sme bandou starých hippíkov"

The Cure boli nedávno v Holandsku opäť na krátkej návšteve. Natočili tu video pre televíziu, ktoré bude podporovať singel "Primary". Spomenutý singel podporí predaj ich novej LP, "Faith". Nasledovník albumu "Seventeen Seconds" je opäť prekrásny a atmosférický, a rovnako sa veľmi dobre predáva. Holanďania, ktorí stále nie sú fanúšikovia kapely, určite zmenia názor, keď uvidia The Cure v cirkusovom prostredí s kopou trikov a špeciálnych efektov.

Z kapely je nakoniec opäť trio. Spevák a gitarista Robert Smith hrá na novom albume aj na klávesoch a na pódiu bude hrať spolu s bassgitaristom Simonom Gallupom. Pred kamerami v štúdiach NOS však obaja hrali na bassgitarách. Nepotrebovali žiaden káble, ani sláky a pôsobili trochu zdráhavo. Bubeník Laurcene Tolhurst pre zmenu sotva uderil do malého bubna. Imitácia samých seba za doprovodu "Primary" z reproduktorov týmto Angličanom ale veľmi nešla a hneď ako mohli, štúdio opustili.

V neďalekej kantíne sedia spoločne za jedným stolom a pravidelne si medzi sebou vymieňajú papier s perom. Prehlásili, že dávanie autogramov ich baví viac. Všetky naše otázky nám zodpovedal Robert a Simon s Lolom iba sem tam veci spresnili. Robert si ma od nášho posledného rozhovoru stále pamätá a dokonca si spomenul aj na niektoré veci, ktoré povedal.

"Zhovárali sme sa vtedy v Amsterdame, kedy sme práve odohrali koncert, ktorý nám veľmi nevyšiel. Chceli sme niečo iné, odlišné od tradičných turné, kedy hráte stále na tých istých miestach pred tými istými ľuďmi. Potom nás napadlo hrať v starých budovách a kostoloch. Krátko na to sme sa stretli s Fredom Zijlstraom, dánskym impresáriom, a ten nám navrhol, aby sme zogranizovali turné a hrali pod cirkusovým šapitóm. Povedali sme mu, že ak to myslí vážne, tak by mal zabezpečiť nejakú ochranku. Pár dní na to za nami prišiel s fotkami veľkého stanu a samozrejme presne vedel, čo nás to bude stáť."

"Neviem, či už také niečo niekto urobil v minulosti, ale my sme také ešte neskúsili a je to pre nás veľmi zaujímavé. Príde nám to ako skutočne dobrý nápad. Možno to nebude fungovať, stan zhorí alebo niekto prereže laná a celé to spadne, ale ak to bude fungovať, bude to skvelé."


"Keď vstúpime na pódium, budú už všetci mŕtvi"

"Bude to mať zvláštnu atmosféru. Máme v úmysle hrať v podvečer, ešte za denného sveta. Stan má červenú farbu, kombinovanú s modrou, takže to bude pôsobiť výnimočne. Kapacitu má asi 1800 ľudí, všetko to bude zadymené, takže keď vstúpime na pódium, budú už všetci mŕtvi."

"Svetelný park je pekne drahý. Chlapík, ktorý nám zabezpečuje osvetlenie je z toho riadne frustrovaný. Chcel modré svetlo, zapol teda dva svetelné body a výsledok: hmla. Aktuálne vlastníme 160 svetiel, čo nás stálo neskutočné peniaze. No zodpovedá to našim štandardom. Takisto sa môžeme pochváliť novými efektami. Nie dym, či niečo podobné, ale niečo skutočne originálne."

"Dúfam, že sa to ľuďom bude páčiť, pretože máme pod palcom celý koncert. Od momentu, ako ľudia vstúpia do stanu, uvidia a budú počuť veci, ktoré ich ohromia. Čiže to nie je o tom, aby si ľudia užili iba kapelu. Niečo sa jednoducho začne diať už len keď vôjdu dnu. Takisto môžu zostať v stane aj po skončení koncertu, keďže stan sa nebude ihneď skladať. Na turné máme možnosť stretávať sa s ľuďmi iba výnimočne. Niekedy dokonca ani netušíte, kde vlastne ste. Aj toto chceme zmeniť. Cestujeme v karavane, kde môžeme poriadať veľké párty... ale nie, my takí nie sme. My si tam po koncerte sadneme, budeme ticho a čítať si Kafku."


"Potom môžete napísať, že je to nezmysel"

"Pokúsime sa využiť obrazovky a premietať na ne nejaké zábery. Bude to prepojené s čierno-bielym filmom, ktorý pre nás pripravil SImonov brat. Film nesie názov "Carnage Visors" a my sme k nemu pripravili soundtrack. Film bude premietaný polhodinu pred našim príchodom na turné a tvorí vlastne prvú časť programu. Aby sa nastavila tá správna nálada... hmm, vlastne sme bandou starých hippíkov."

"Soundtrack k filmu je súčasťou samostatnej kazetovej verzie albumu "Faith". Ak by sme ho chceli vydať v rámci samotného abumu "Faith", bol by to oficiálne dvojalbum. Bolo však nemožné vydať vinylový dvojalbum v cene samostatnej LP. A takisto sme nechceli, aby ľudia platili viac, pretože by ľudí nemusela tá filmová hudba zaujímať. Ale, naskytla sa nám možnosť umiestniť to na druhú stranu kazetovej verzie bez ďalších zbytočných nákladov. Samozrejme, je to trochu nefér voči tým, ktorí nevlastnia magnetofón, no iná ďalšia možnosť bola vydať to na samostanom LP. Ale to by bolo o zarábaní peňazí len pre naše meno. Oni sa totiž vždy nájdu ľudia, ktorí si kúpia nahrávku iba preto, že je od The Cure. Viete čo, pustím vám to. Kľudne potom napíšte, že to odpad. Nekupujte si to."


Tak sme si kúsok prehrali na mojom kazeťáku. Inštrumentálna hudba založená hlavne na bicom automate a buzútešných, tlmených bassových zvukoch. Robert súcitne potriasol hlavou a zamrmlal: "Takto je to o ničom. Musíte to vidieť a počuť spolu s filmom. Možno to pasuje do auta, na počúvanie. A skončí to nehodou ... "

zdroj: Muziek Express, 07/1981, thecureinholland.nlthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi