Bradford University, 05/11/1980


V zákulisí so Simonom a Lawrencom


Mal som v pláne zastihnúť The Cure na ich zvukovej skúške a už tam sa zdalo, že to bude skvelý večer! S kamošom som si potom odskočil na drink. Dostalo sa mi do uší, že predskokavať im bude nejaká miestna kapela, takže ma celkom zaujímalo, kto to bude.

Porozhliadol som sa teda a niekto z miestnych mi prezradil, že vraj to budú Sheffied (to mi teda lokálne veľmi znelo). Nakoniec to boli The Chant, kamoši iných sheffieldských kapiel ako I´M So Hollow, A, či Clock D.V.A. To mi však chalani z The Chant prezradili až neskôr.

Musím sa však priznať, že som z ich setu stihol až posledné dve skladby, takže by bolo odo mňa vcelku férové, keby som sa k nim nevyjadroval, ale tie dve skladby zneli v pohode.

O 22:30 však na pódium vstupujú The Cure a vystúpenie hneď z ostra začínajú úplne novou skladbou, "The Holy Hour". Následne vyťahujú eso albumu "17 Seconds", Play For Today", ktorú v zápätí striedala "Three Imaginary Boys" z ich debutového albumu. Znela však veľmi nekompromisne. Nový singel "Primary" znel skvele, ale rozhodne by som ho do Top30 nezaradil, no vystriedala ju excelentná "In Your House". Zvukovo sa kapela opäť posunula vpred, s absolútnou brilantnosťou zvládajú celý set, obzvlášť "Accurancy", ktorú som ja osobne považoval za vrchol večera.
"At Night", "Another Day" a "Fire In Cairo" šli takmer bez prestávky a totálnu dynamiku tejto časti setu dotiahli k vrcholu skladby "Jumping Someone Else´s Train" a "Another Journey By Train".

Novinka "All Cats Are Grey" mala u publika výborný ohlas a "Grinding Halt" s "A Forest" boli naporcované s ohromnou intenzitou. Senzačné!!! Záverečná "17 Seconds" uzavrela celý set a Robert v nej trochu pozmenil text.

Po odchode z pódia sa kapela vrátila a v prídavkoch ponúkla skladby "Three" a "I´m Cold", no a svoje vystúpenie uzavrela s parádne našlapanou verziou "Killing An Arab".

Interview

Dal som sa do reči s manažérom The Cure - Elvis? -, čím som si chcel zaistiť rozhovor s kapelou po ich vystúpení. Tak sme sa nakoniec dostali do zákulisia o 23:45. Kapelu sme zastihli posedávať s výzorom ako po súloži, ale nakoniec, odohrali bravúrny set!

Požiadal som teda o rozhovor Roberta Smitha, no, asi by som ho mal poznať lepšie. Je to totiž dosť tichý chlapík a na rozhovor sa skutočne necítil. Nakoniec, vyzeral po tom spievaní, hraní na gitare a klávesy, skutočne vyčerpaný. Veďľa neho však posedával Simon Gallup a ten poznamenal, že s rozhovorom nebude mať problém. Lawrence tam v tej chvíli nebol (a práve ten sa javil z nich najzhovorčivejší).

Vyzeráš dosť hrozne. Myslíš, že to bola dobrá noc?
Jasné, užíval som si to. A dúfam, že všetci, čo sa na nás prišli pozrieť, si to užívali rovnako.

Elvis mi prezradil, že za ten čas, čo ste boli na pódiu, vám nejakí magori ukradli kožené bundy. Takéto veci dokážu naštvať, nie?
No áno, Robertovi šlohli starú, ale obľúbenú, Lawrencovi ukradli úplne novú. Ja si na svoju dávam po celý čas pozor, pretože mne bundu ukradli nedávno niekde v Európe.

Ako takéto veci vnímaš?
Vieš, asi by som pre takého človeka zorganizoval nejakú zbierku peňazí, než by mal robiť takéto veci.

Nuž, je mi to ľúto, ale poďme ďalej. Aký nápad stál za zrodom obalu vášho debutového albumu a ako veľmi ste mohli všetko v súvislosti s albumom mať pod kontrolou? No, ja som v tom čase v kapele nebol. S kapelou fungujem asi rok, ale Robert mi kedysi povedal, že ten obal bol ich nápad. Tri domáce spotrebiče namiesto fotografie kapely. Jednoducho si povedal, a prečo nie? A aj to tak urobili.

A čo kontrola nad produkciou oboch albumov?
Debutový album bol produkovaný naším manažérom, ten druhý už produkoval Robert sám.

Musím priznať, že produkcia albumu "17 seconds" sa vyznačuje väčšou dynamikou. Čím bol ten album podľa teba najviac ovplyvnený?
No, to neviem. Podľa mňa ničím. A ak, tak k tomu, čo sme robili, sa hudobne najviac priblížili Joy Division.

(V tej chvíli sa k nám došuchtal Lawrence a prisadol si k nám)

Štvrtá skladba, ktorú ste dnes hrali, bola skvelá, no zrejme to bola nejaká novinka, pretože som ju nepoznal.
Presne tak, volá sa "Primary" a to je takisto názov tohto krátkeho turné, pozostávajúceho z 11tich koncertov.
Lawrence: Mala by byť vydaná na singly budúci mesiac, aspoň dúfam. V decembri, keď ukončíme toto turné, nastupujeme do štúdia.

Nedávno ste sa vrátili zo šesťtýždňového turné po Európe, ak sa nemýlim, nie? Áno, a bolo neskutočne vyčerpávajúce, ale myslím, že po tomto turné si doprajeme náležitý odpočinok.

zdroj: Apathy Fanzine no.3/1980thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi