Bože, už stačilo! - 10/2001


Robert Smith o "Killing An Arab"


Každých 10 rokov, alebo nejak približne, prenasleduje Roberta Smitha duch skladby, ktorú napísal ešte ako študent, pred viac ako 20timi rokmi.

Inšpirovaná klasickou existencionalistickou poviedkou "Cudzinec" Alberta Camusa, je trojminútová "Killing An Arab" výpadom metafyzického pocitu úzkosti, ktorý sa zaoberá otázkou významu existencie. Bohužiaľ, vďaka svojmu názvu a podobnosti konfrontačných veršov ("I'm alive/I'm dead/I'm a stranger/Killing an Arab") si skladbu zle vysvetľujú hlavne v neanglicky hovoriacich krajinách a považujú ju za výzvu na útočenie voči Arabom.

Ešte aj dnes sa dá natrafiť na staré kópie prvej kolekcie singlov The Cure, "Standing On The Beach", ozdobené nálepkou, ktorá odsudzuje rasistický podtón skladby (išlo hlavne o reakciu na britských skinheadov, ktorí si skladbu vybrali za svoju začiatkom 1980tych rokov, ale je potrebné dodať, že ju absolútne nepochopili). Do začiatku Vojny v zálive sa na skladbu zabudlo, lenže s vojnou sa strašiak prebudil znova.

Dnes máme rok 2001, Robert Smith je s nami na telefóne z Anglicka, v rámci promokampane k novej kolekcii najväčších hitov The Cure, snaží sa s nami podeliť o svoje pocity, keď tu zrazu vytiahnem názov spomenutej skladby, čo zapôsobí ako bomba vypálená na Afganistan.

"Ak by som mal vybrať jednu vec, ktorú by som kedy zmenil, bol by to názov tejto skladby," povie Smith trochu unavene. "Napísal som ju ešte ako študent a ani by ma nenapadlo, že ju niekedy bude počuť niekto iný, než moji najbližší spolužiaci."

"Jedna z myšlienok tej skladby pojednáva o tom, že existencia každého z nás je v podstate rovnaká. Každý žije, každý zomiera, v podstate sme na tom všetci rovnako. Má to od rasizmu tak ďaleko, ako to len dokážete napísať. Akoby sa nik nedokázal preniesť cez ten názov a to je neuveriteľne frustrujúce."

"Fakt je, že je napísaná na motívy knihy vydanej vo Francúzsku a pojednáva o problémoch Alžírčana, takže Arab v nej bol použitý iba čisto z geografického dôvodu a nie pre niečo iné."

Keď sa skladba dostala na pretras v období Vojny v zálive, tak Smitha hnevalo najviac to, že zatiaľ čo mnohí o skladbe rozprávali, tak zopár ľudí si robilo starosť o to, aby sa ju navždy zakázalo hrať v éteri. V tom čase sa takmer rozhodol sa k nej už nikdy nevyjadrovať.

"Napokon som si uvedomil, že by to bolo len obyčajné vyhýbanie sa problému," vysvetľuje Smith. "Ja som tú skladbu napísal, tak sa s tým musím aj popasovať."

Skladbu "Killing An Arab na novej dvojdiskovej kompilácii, "Greatest Hits", ktorá okrem 18 klasických skladieb obsahuje aj ich akustickú podobu, však rozhodne nehľadajte.

zdroj: chartattack.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi