Reeves Gabrels na turné - 07/2015


Imaginary Friends brázdia americký stredozápad


Letné turné slávneho gitaristu po Stredozápade Spojených štátov je len malou časťou toho, kde všade ešte zavíta, no skrýva sa za tým viac, než obyčajné dôvody hrania.

Pre gitaristu Reevesa Gabrelsa, ktorý po mnoho rokov koncertoval s Davidom Bowiem, je šnúra po štátoch ako Kentucky, Illinois, Michigan a Tennessee doslova správne načasovaná a vedená po miestach, kde to hudbou žije.

"Pre mňa je to celé akoby dôkazom, resp. by som to, čomu sa venujem, prirovnal k dôvodom, prečo ľudia chodia do kostola," povedal Reeves Gabrels, inak ak skladateľ a textár. "Ak na pódiu doslova necítim krv a pot, tak svoju prácu nepokladám za dobre odvedenú."

V poradí piaty koncert turné kapely Reeves Gabrels And His Imaginary Friends sa uskutoční v Scottsville, Kentacky, v malom poľnohospodárskom meste, ktoré sa však môže pochváliť úchvatnou eleganciou.

Gabrels sa v nedeľu, v Lafayette, predstaví nielen svojim bujným účesom ("proste som nechal vlasy, nech si rastú ako chcú"), ale neprekonateľnou zručnosťou v hre na gitaru. Turné s 21 zastávkami spozoruje Lafayette Brewing Company a vstupné je 10 dolárov.

Tí, ktorí sú vopred zvedaví, čo môžu očakávať, si môžu byť istí, že im Gabrels predstaví zásadné vibrácie zamerané na jeho filozofiu hry na gitaru.

"Časť z toho, čo hrám, je plná sarkazmu, či paródie, prípadne toho, čo ma aktuálne napadne," prehlási Gabrels, dnes inak hlavný gitarista britských The Cure. "Pokiaľ sa na tej humornej vlne veziete... viete, kráčam v tomto trochu po tenkom ľade, pretože môžem niekedy pôsobiť ako niekto úplne iný, ale všetko, o čo sa snažím, je objavovať techniku hrania a urobiť ju prístupnejšou, aby zároveň vyvolávala úsmev na tvári."

Z jeho pohľadu je jeho práca akýmsi povzbudením vo viere v ľudskosť a zároveň snaha udržať vieru ľudí v umenie. Nedeľná noc by v tomto smere nemusela byť iná.

"Zakaždým je to pre hudobnú scénu pozitívne, keď ste schopný dotiahnúť do mesta hudobníkov-klasikov," prehlásil publicista Jeremiah Beaver pre Last Day Entertainment.

Portál Guitar.com o Gabrelsovi prehlásil, že je to "jeden z najodvážnejších rockovo-gitarových improvizátorov od čias Jimiho Hendrixa", no a podľa Guitar Shop TV je jeho hru možné považovať ako "zvukovo prieskumnú".

"V podstate to, čo robím sa dá prirovnať k tomu, ako keď niekto (alebo každý) zažije deň-blbec... a rozhodne sa to pred svetom neskrývať," dodá Gabrels. "Ak sa ľudia necítia najlepšie a nakoniec odídu s lepším pocitom? Ak zahrám čo len jediný tón a im sa zježia chlpy alebo cítia mrazenie na chrbte.. a ak im umožním na to nejakým spôsobom zareagovať, tak mám dôvod sa do toho pustiť aj v ďalší deň."

The Exponent Onlinethinking of the days that are no more

©2001-19 monghi