Strestaj ma bozkami - 2007


Rozhovor s volkalistkou The Glove, Jeanette Landrey


Jeanette (inak Ginette) Landrey sa narodila 4.marca 1960 v Liverpoole, kde žila do svojich 16-tich. Vtedy sa so svojim priateľom Budgiem (ex-bicman v Big In Japan, The Slits, Spitfire Boys a Souxsie And The Banshees) presťahovala do Londýna. "Do Londýna som šla kvôli kariére v oblasti tanca, ako aj kvôli mnohým tanečným kurzom. Za ten čas sme s Budgiem dospeli a rozišli sa. A hoci sa Budgie dal dohromady so Siouxsie Sioux, zostali sme priateľmi."

Krátko po rozchode s Budgiem sa Ginette stretla s Robertom Smithom a Stevenom Severinom, ktorí práve fungovali v The Banshees. Obaja vtedy nutne potrebovali rozptýlenie z ich projektov, v Robertovom prípade to bola nutná pauza z vypätia spojeného s nahrávaním a koncertovaním k albumu "Pornography" (1982). "Potrebovali dať svojim kreativitám nový smer. Už nejaký čas chystali veci pre album The Glove a vcelku dobre mi bolo známe, čo sa ním snažili dosiahnuť. Hovorili o veciach veľmi konkrétne. Keďže som so Stevenom veľmi dobre vychádzala, tak som sa ho spýtala, či by som na ich albume nemohla spievať. Odpovedal mi, "veď ty nevieš spievať", na čo som zareagovala "a?". A už to bolo..."

Jeanette priznala, že počas nahrávania albumu projektu The Glove skĺzla k užívaniu drog, sledovaniu "béčkových" filmov a v oboch prípadoch šlo o hľadanie inšpirácie k nahrávaniu ďalších skladieb. "Jediný film, na ktorý si dokážem spomenúť, bol "Barbarella"," prehlási Landray, no dá sa predpokladať, že počas toho zvráteného obdobia zhliadli aj film "Blue Sunshine", zombie film z roku 1976 o experimentovaní s LSD a ich následných účinkoch. Názov použili pre samotný album a zahŕňa v sebe žartovný, do šialenstva privádzajúci zvukový chaos a kreativitu.

"Robert so Stevenom ma do ničoho nenútili, nechali ma experimentovať. Raz sa stalo, že môj spev v "Like An Animal" neznel dosť bláznivo, a zrazu som začula spoza gauču nejaký jemný hlas. Šla som za ním a našla som Roberta, ako štvornožky spieva "Diamonds Are A Girls Best Friend!" Treba povedať, že s Robertom a Stevenom sa pracovalo jednoducho. Siouxsie s Budgiem sa často chodili pozrieť na nahrávanie a doslova cítili, že sa rodí niečo fantastické... niečo magické."

Ako promo poslúžili k albumu "Blue Sunshine" single "Like An Animal" a "Punish Me With Kisses" a hoci táto trojka (The Glove) nikdy spolu naživo nehrala, album si dodnes drží kultový status. Robert sa rozhodol obnoviť činnosť The Cure, no aj tak sa ešte zhostil úlohy gitaristu a klávesáka na ďalšom albume Siouxsie And The Banshees, "Hyaena", a obe kapely tak popohnal v budúcemu úspechu. Čo sa však dialo ďalej so slečnou Landray?

V roku 1986 spievala Jeanette v londýnskej kapele Kiss That, ktorá vydala len jedinú nahrávku cez vydavateľstvo Chrysalis Records. Produkcie albumu "Kiss And Tell" sa zhostila legendárna pravá ruka Davida Bowieho, Mick Ronson. Aj napriek pozitívnemu ohlasu kritiky bol komerčný úspech albumu veľmi vlažný. V tom období sa však Jeanette zaoberala tancom a začala pracovať na choreografiách pre klipy napr. Tears For Fears, Depeche Mode, Flesh For Lulu, ako aj pre krátky film Duran Duran. Takisto pripravovala choreografie pre módne prehliadky, tancovala v Top Of The Pops, ako aj v neslávne známej tanečnej formácii Hot Gossip.

Hudobnému biznisu dala Jeanette nakoniec ešte jednu šancu, s manželom Chuckom Sabom v kapele Sonny Lucas, no od začiatku ich prenasledovala jedna smola za druhou. "Sonny Lucas boli tesne pred podpisom zmluvy s RCA New York, na 9 - 10 rokov, takže sme odleteli do New Yorkou kvôli prezentácii, lenže, čo sme tam dorazili, tak boli ulice uzavreté, pretože RCA sa ocitlo v plameňoch!"

Nakoniec sa samozrejme prezentácia uskutočnila, ale právnik sa začal vypytovať na príliš veľa detailov ohľadne ich zmluvy a tým pádom sabotoval kariéru kapely ešte skôr, než sa mohla rozbehnúť. To už Jeanette dosiahla bod, kedy sa už cítila príliš stará na uzatváranie ďalšieho kontraktu, tak sa dala na skladateľstvo a napísala niekoľko skladieb pre umelcov ako Louise Scott a Sally Ann Marsh. Dodnes ale Jeanette považuje projekt The Glove za jednu z najúžasnejších vecí, ktorých bola súčasťou.

"Stále som prekvapená, ako sú ľudia spriaznení s hudbou The Glove. Raz sa mi dokonca stalo, že som si išla urobiť tetovanie a s chlapíkom, ktorý mi ho robil, sme dali krátku debatu. Začal rozprávať o skvelom albume, ktorý počul a o krátku chvíľu si ho pustil pre spríjemnenie práce. Ukázalo sa, že to bol "Blue Sunshine"! Potom začal s tým, ako The Glove zbožňuje a tak som sa rozhodla mu povedať, že som na tom albume spievala. Ale aj tak som musela za tetovanie zaplatiť!!"

"Neskôr som stretla dievčinu, ktorá prechádzala zložitým obdobím a po chvíli, čo sme sa bavili, pustila The Glove a povedala mi, že keď jej bolo úplne najhoršie, vždy siahla po tom albume. Povedala som jej, že som na tom albume spievala a zostala pekne šokovaná. Inak, mala som ju za trochu bláznivú!"


Aj keď popularita The Glove je aj po 30tich rokoch stále živá a v roku 2006 vyšla dokonca reedícia albumu "Blue Sunshine", mnohých zaujíma, či budú niekedy vôbec koncertovať...

"Robert so Stevenom nikdy o živom hraní nehovorili, resp. mne o tom nikdy nič nepovedali! So Stevenom som nebola v kontakte asi rok, a Roberta som nevidela asi 15 rokov, ale ak by mali chuť vystupovať s The Glove, išla by som do toho s celým srdcom!"

Môžeme len dúfať, že sa tento sen raz stane skutočnosťou ...

zdroj: post-punk.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi