World In My Eyes - 08/1998


Robert o tributovom albume Depeche Mode, "For The Masses"


Robert: "Na Depeche Mode sme "narážali" za celé tie roky veľmi často. A rovnako oni narážali na nás. Niekoľkokrát sa zašli pozrieť aj na naše koncerty a my sme ich videli hrať naživo takisto, no a tých spoločných vecí, hlavne zákulisných, máme takisto veľa. Perry, náš gitarista, chodil s nimi do školy, takže sa s nimi pozná od samých začiatkov, keď začínali ako novoromantici, alebo kým to do pekla na začiatku boli. Takže áno, navzájom sa poznáme už veľmi dlho. V podstate patrili medzi hŕstku našich priateľov z hudobnej branže."

Takto Robert Smith z The Cure vysvetľuje, prečo sa s kapelou rozhodol prispieť na tributový album Depeche Mode. Smith mal v hľadáčiku niekoľko skladieb, no nakoniec sa rozhodol pre "World In My Eyes". A prečo?

Robert: "Pre mňa to bola jasná voľba medzi "World In My Eyes" a... mmm... (zaspieva) "Try walking in my shoes", pretože patria skutočne k mojim najobľúbenejším. A myslím, že majú niečo do seba aj po textovej stránke. Takisto pasujú k môjmu hlasu a napadlo ma, že by som s mojou interpretáciou mohol odkryť ich ďalšiu stránku. Nakoniec som si zvolil "World In My Eyes", pretože mi prišla prirodzenejšia. Doma som si skúsil obe, ale WIME mi pasovala viac."


To bola "World In My Eyes" z tributového albumu Depeche Mode, "For The Masses". Zaujímavé, že Roberta ani veľmi nezaujíma, čo si o jeho verzií páni z Depeche Mode myslia.

Robert: "Čo viem, tak niektorí z DM tú skladbu už počuli. Určite ju už počul Dave a Martinovi sa vraj aj páči. Som si istý, že sa im bude všetkým páčiť, rozhodne by som Vám však nepovedal, že sa im nepáči, aj keby sa im naozaj nepáčila. Ale dúfam, že sa im páči, veď viete. Ale, veľkú starosť si z toho nerobím, pretože ak by som to bral vážne, tak by sme v budúcnosti viac takéto veci robiť nemohli. Pre nás je dôležitejšie robiť to, čo sa nám naozaj páči. No rozhodne sa teším z toho, že sa im to páči. Ak by nie, možno by ma to hnevalo."

Zo samotného tributového albumu "For The Masses" sa však Robertovi najviac páči cover "Never Let Me Down Again" v podaní The Smashing Pumpkins"

Robert: "Myslím, že tá od Smashing Pumpkins je naozaj vydarená. Vlastne, prvé štyri skladby sú vážne dobré (smiech)."

Najlepší pohľad na tributový album Depeche Mode vie poskytnúť práve Robert Smith z The Cure, pretože je ich rovesník. The Cure majú na konte niekoľko tributových albumov, takže Robert o tom niečo vie.

Robert: "Za posledné 3-4 roky vyšlo niekoľko tributových albumov The Cure. Jeden vyšiel v Škandinávii, ďalší v Amerike, ale nemajú veľkú umeleckú hodnotu, teda, nedajú sa k niečomu prirovnať a v podstate by mi ani nechýbali, pretože sa o ne postarali kapely, ktoré majú The Cure radi a myslím, že sa nám chceli takýmto spôsobom poďakovať. Samozrejme sa na nich nájdu veci, ktoré sa mi páčia, ale... ja neviem, ako sa Depeche Mode pozerajú na tributový album, ono je to niečo, ako koniec kariéry. Je to niečo ako ich dedičstvo.
Tie naše tributové albumy som si samozrejme vypočul a dokonca poslal kapelám poďavanie za ich úsilie. Bolo to v pohode, ale to je už o niečom inom."

"Problém ale je, že tie kapely, ktoré prepievali naše skladby, sa až príliš snažili znieť ako my. Ja si skôr myslím, že dobrý tributový album sa vyznačuje tým, že napr. v tomto prípade sa tie kapely nesnažili zvukovo priblížiť Depeche Mode. Snažili sa zostať verné vlastnému zvuku a zahrať skladbu DM. A to je dôvod, prečo to zafungovalo. Mne sa na tom albume páčia kapely, ktoré majú silnejšiu identitu a že je ich na ňom dosť. Oni svoju identitu preukázali a aj preto im to šlo ľahšie. Tributové albumy venované našej kapele sú v podstate čisto fanúšikovskou záležitosťou, takže s "For The Masses" sa to nedá ani porovnať. "

Robert Smith verí, že Depeche Mode si tento tributový album zaslúžili, pretože sú jednou z mála kapiel, ktoré si získali ako uznanie kritiky, tak aj obrovskú popularitu.

Robert: "Zastávajú nezvyčajnú pozíciu v tom, čo vybudovali a čo ja osobne považujem za pôvabné. Neviem, ako to povedať milšie, no boli určité veci, ktoré urobili vo svojich začiatkoch resp. v prvých rokoch fungovania, mám na mysli rozumný imidž a hudbu, ktoré prežívajú a neustále si udržujú úroveň, a zároveň inšpirujú ďalšie kapely. Nie veľa kapiel sa dokáže "spamätať" z toho, s čím začínali. Myslím, že oni to zvládli skvele a vypracovali sa na úroveň, ktorú kritika ocenila a rovnako sú veľmi populárni. To veľa kapiel nedokáže. S The Cure sme tým neprešli, pretože čím viac sme boli populárnejší, tým nás kritika viac nenávidela. Myslím, že v ich prípade to šlo ruka v ruke s tým, ako prepracovali svoj imidž, k čomu im pomohol Anton Corbijn. To, že sa dali dohromady, to bol veľmi bystrý ťah, rozhodne nie niečo zinscenované. Jednoducho to vzišlo prirodzene z osobností jednotlivých členov kapely a myslím, že to skvele zafungovalo."

A čo pokladá Robert Smith na Depeche Mode za najzaujímavejšie?
Robert: "Spôsob, akým sa Martinove slová a emócie v textoch spájajú s takmer ich bezduchou hudbou. Naše najobľúbenejšie skladby sú práve tie, ktoré vyznievajú veľmi "vedecky", no po textovej stránke sú veľmi emotívne. Je to veľmi podivná kombinácia a to robí Depeche Mode výnimočnou kapelou. A práve to ma k nim pritiahlo, pretože ja som pôvodne nebol ich veľkým fanúšikom, hlavne nie v 1980-tych rokoch. Až v roku 1989 sa podľa mňa pretransformovali na výbornú kapelu. Na každom albume sú 2-3 nezabudnuteľné skladby, ktoré spolu skvele fungujú a sú vhodné na akúkoľvek interpretáciu. Dokážete ich zahrať na akustickej gitare, čo je však zrejme výsledkom Martinovho spôsobu komponovania. Väčšina z tvorby Depeche Mode je postavená na zvukoch, čo potom vyznieva, že ich skladby sú so zvukmi previazané, ale tie skutočne vydarené skladby, keď ich od tých zvukov odbremeníte, zostávajú stále skvelými skladbami."

A čo tak ďalšia Robertova obľúbená skladba? "Somebody" v podaní Veruca Salt?
Robert: "Mám tvorbu Veruca Salt naozaj rád a v tomto prípade ide o veľmi príjemnú zmenu zvuku."

Takže celkové hodnotenie albumu?
Robert: "Mne sa tie piesne veľmi páčia, väčšinou sú to všetko moje obľúbené skladby Depeche Mode, takže ide o dobre investované peniaze."

zdroj: Rocktropolis Special, 08/1998thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi