There´s A Girl In The Corner - 04/2015


S kapelou The Twilight Sad o očakávanom novom singly s coverom ich skladby, naspievanom Robertom Smithom.


The Twilight Sad neskrývajú radosť zo skutočnosti, že rocková legenda, Robert Smith z The Cure, sa s k nim pripojila na pripravovanom novom singly.

Legendárny frontman Robert je obrovským fanúšikom škótskej indie kapely a prezradil, že Stuart Braithwaite z Mogwai bol nimi takisto očarený, hlavne v časoch, keď The Cure boli s Mogwai na spoločnom turné.

Po tom, čo Stuart prezradil Robertovu náklonnosť, poslali chalani z The Twilight Sad Robertovi kópiu aktuálneho albumu, "Nobody Wants To Be Here And Nobody Wants To Leave", s venovaním, po čom nasledovala vzájomná korešpondencia.

Tá nakoniec viedla k neuveriteľnej spolupráci a k strhujúcej verzii skladby "There´s A Girl In The Corner".

Frontman The Twilight Sad, James Graham, ktorý je zároveň hlavný skladateľ kvintetu, povedal: "Mogwai koncertovali s The Cure a neskôr Stuart z Mogwai poslal Robertovi mail. Odporučil mu, nech skúsi popátrať po kapele s názvom The Twilight Sad, že by sa mu mohla páčiť. Robert mu odpovedal stroho, "Mám dávno všetky ich albumy, som ich veľký fanúšik"."

"Stuart nám o tom povedal a my sme zostali v absolútnom úžase, čo sme počuli. On je predsa absolútna ikona. Mali sme na Roberta kontakt, tak sme mu poslali nejaké nahrávky, vrátane ešte nevydaného nového albumu."

"To, že je našim fanúšikom, to je pre nás úžasné, pretože The Cure sú jedným z dôvodov, prečo sme si založili kapelu. A on nám zrazu odkáže, že nás zbožňuje... lietali sme z toho vo vzduchu."

Gitarista Andy MacFarlane sa preto rozhodol zájsť ešte ďalej. Požiadal Roberta o hosťovanie v niektorej z ich skladieb a kapela priznala, že v momente, ako Robert súhlasil, doslova upadli do šoku.

James dodal: "Premýšľali sme o tom, ako pristúpiť k novému singlu a Andy sa rozhodol osloviť Roberta, či by nemal záujem s nami urobiť jednu skladbu. Práve sme v Mono klube, v Glasgowe, dohrali akustický set, vracali sme sa domov autom, keď nám Andy ukázal mail od Roberta, že by rád naspieval cover verziu jednej našej skladby. Tak sme ho požiadali o verziu "It Never Was The Same", no on sa spýtal, či by to nemohla byť "There´s A Girl In The Corner". Napísali sme mu, že môže urobiť čo len chce."


"Po celý čas sme tomu neboli schopní uveriť, pretože sme si nikdy nemysleli, že by sa niečo také mohlo vôbec niekedy stať."

Ak si The Twilight Sad aj mysleli, že by nakoniec zo spolupráce nič nebolo, tak rozhodne nepotrebovali, aby sa Robert držal svojich zvykov.
James: "Andy s Robertom udržiavali príležitostný mailový kontakt. Správa so skladbou nás zastihla v San Franciscu. Sedeli sme v dodávke a počúvali našu skladbu s Robertovým hlasom. Na ten moment, kedy som neskôr počúval vo svojej izbe Roberta, ako spieva moje slová, na ten asi nikdy nezabudnem. Jednoducho som tomu nedokázal uveriť, že sa tak práve deje. V podstate to dodnes počúvam denne a je to neuveriteľne úžasný pocit počúvať ho spievať našu skladbu."

Spomínaná skladba bude vydaná v limitovanom náklade ako vinylový "double A" singel, a takisto v digitálnej podobe, 15.júna 2015.

James: "My všetci sme neskutočne nadšení a neviem sa dočkať, kedy si to budú môcť vypočuť aj ľudia. Neviem presne povedať, čo sme od toho očakávali, ale Robert zašiel ešte ďalej, než som si kedy dokázal predstaviť, ako by to asi mohlo znieť. My tú verziu proste milujeme."

"Dúfame, že sa s ním budeme mať možnosť čoskoro stretnúť a osobne mu poďakovať, pretože to, čo pre našu kapelu urobil, je vôbec tá najväčšia vec, aká sa nám kedy stala. Má neuveriteľný vplyv na to, čo robíme a mať akýsi "schvaľovací list" v takejto podobe... to je niečo neuveriteľné."

James zároveň verí, že celosvetová základňa fanúšikov The Cure by vďaka tomuto spojeniu mohla objaviť The Twilight Sad. Ich debut z roku 2007, "Fourteen Autumes & Fifteen Winters", získal veľmi dobré ohlasy a kritika obzvlášť vyzdvihovala Jamesov výrazný škótsky prízvuk. Po sérii mini koncertov nasledovala EP "Here, It Never Snowed. Aftwerwards It Did." (2008), s následným albumom "Forger The Night Ahead", z roku 2009.

Tretí album, "No One Can Ever Know", vydali v roku 2012 a minuloročný "Nobody Wants to Be Here and Nobody Wants to Leave" bol už kritikou všade oslavovaný a bol dokonca vyhlásený z škótsky album roka. James si však myslí, že spolupráca s legendou z The Cure by mohla byť ich najlepšia vec.

Dodal: "Kto vie, čo to urobí s kapelou. Spojenie nášho mena s menom Roberta Smitha z The Cure sprístupní našu hudbu mnohým ľuďom, ktorí našu tvorbu doteraz nepočuli."

Zároveň dodáva, že bolo veľmi ťažké pred svetom uvedenú spoluprácu utajiť.

"Pracujeme s tým už štyri mesice," pokračuje James. "Snažíme sa to držať v čo najväčšej tajnosti. A pritom som po celý čas chcel o tom povedať každému a vykričať to zo strechy celému svetu. Nie na spôsob chvastania, ale len preto, že sa to stalo. The Cure sú jednou z najväčších kapiel v histórii a za tie roky ovplyvnili množstvo iných kapiel. Nemyslím si, že veci uškodíme, keď už o tom hovoríme. Je pre nás pocta, že to nahral. Ono, vôbec najlepšie bolo, že sme ho požiadali naspievať "It Never Was The Same". Keď zrazu odpovedal, že chce naspievať inú našu pieseň, tak to bola tá najlepšia odpoveď, akej sme sa mohli dočkať, a v akú sme mohli dúfať."


Aj keď sú The Twilight Sad uprostred európskeho turné, skončili práve s koncertovaním v USA, v domácom Škótsku si na ich koncert budú musieť fanúšikovia počkať až do festivalu T In The Park. James však dodáva: "Pre Škótsko chystáme špeciálne koncerty ku koncu roka. Nič zatiaľ nie je potvrdené, ani objednané sály, ale rozhodne sa bude konať aj náš doposiaľ najväčší koncert v Glasgowe. Momentálne sa chystáme na T In The Park a potom príde k ohláseniu spomenutých koncertov. Na T vystúpime už po štvrtý krát, ale teším sa, keďže sa mení lokalita festivalu."

"Keď sme tam hrali minulý rok, tak posledný album ešte nebol vydaný. Dnes však už ľudia tie skladby poznajú, takže sa na návrat teším aj práve preto. Som zvedavý na nové miesto festivalu, aj preto, že T In The Park je výnimočná udalosť, hlavne pre škótske kapely. Keď sme začínali, nikdy by ma nenapadlo, že si raz na tomto festivale zahráme. A zrazu to už bude po štvrtý krát. Skvelé!"

"Pamätám si, že po prvýkrát sme tam vystupovali na T Break pódiu. Nevedeli sme, čo máme očakávať, koľko ľudí asi príde, no nakoniec bol stan úplne plný. Odišli sme z pódia ako kapela, ktorá miluje festivaly. Ako mladší sme samozrejme na T In The Park, ako návštevnící, chodili. Kempovať a pozrieť si obľúbené kapely. Rád by som povedal, že si to všetko pamätám, ale bez alkoholu to nešlo... Pamätám si, že sme zašli do stanu BBC Introducing a spomínam si na ten obrovský dav ľudí. Ten festival je inak vždy fenomenálny, alebo prší alebo svieti slnko. No vždy je tam zábava."

"A aj keď nie sme veľmi "zábavová" kapela, keď na nás ľudia prídu, tak si zábavu skutočne užijú".


zdroj: dailyrecord.co.ukthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi