13 faktov (mýtov?) o Robertovi Smithovi - 04/2015


Z tradičnej dávky tendenčných článkov súvisiacich s Robertovými narodeninami.


Smith berie veci ohľadne turné a nahrávania s pokojom. V rokoch 1989 - 1992 nahrávacej spoločnosti klamal o svojom strachu z lietania, len aby sa čo najviac vykrútil so záväzkov spojených s turné. Dodnes spevák spomína na dve americké turné, na ktoré sa plavili parníkom Queen Elizabeth II., čo mu prišlo "celkom civilizované".

Album "Disintegration" bol pôvodne vydavateľstvom Elektra Records zamietnutý s odôvodnením, že The Cure idú cestou "plánovanej komerčnej samovraždy" a podľa nich Robert Smith zámerne písal temné texty. Dôvodom však bola skutočnosť, že Robert Smith prechádzal silnými depresiami, ktoré zažehnával nadmerným užívaním LSD. Aby bola celková atmosféra ešte viac umocnená, v susedstve štúdia, kde kapela album nahrávala, spáchali dve pubertiačky samovraždu práve pri počúvaním nahrávok The Cure. Kapela si všetky súvisiace správy z novín povystrihovala a počas nahrávania nalepila na steny štúdia. V konečnom dôsledku sa z albumu predalo 2.7 milióna nosičov a z The Cure sa stala štadiónová kapela.

Robert Smith dal spolu s bassgitaristom Siouxsie And The Banshees, Stevenom Severinom, dohromady projekt s názvom The Glove a nahrali album "Blue Sunshine". Títo dvaja sa dali dokopy už v období, keď Robert hrával so Siouxsie Sioux. V čase nahrávania pobýval Robert u Severina, doslova u neho spával na podlahe a toto obdobie obaja nazvali "chemické prázdniny". Ich zámerom bolo nahrať album počas experimentovania s najväčším množstvom drog. Neskôr sa The Cure vybrali na dvojtýždňové turné po Spojených štátoch, z ktorého si Robert Smith dodnes absolútne nič nepamätá.

Robertovi, ako dieťaťu, zvykol otec spievať uspávanky. Všetky mali údajne strašidelný koniec. "Bolo to niečo ako "a teraz spi sladké dieťa alebo sa vráť a vstaň!" Čo sa vlastne stalo inšpiráciou skladby "Lullaby".".

Robert Smith je jediným stálym členom The Cure, zostava kapely sa menila 11 krát (zatiaľ).

V časoch dočasnej nečinnosti The Cure, kedy Robert zaskakoval na poste gitaristu Siouxsie And The Banshees, zmenil kompletne svoj postoj k životu a vlastne ku všetkému. "Zo začiatku som chcel, aby The Cure boli ako Buzzcocks, či Elvis Costelo, proste punkoví The Beatles. The Banshees však kompletne zmenili môj postoj k tomu, čo som robil a robím."

Robert Smith neznáša Morrisseyho, čo začalo hlavne vtedy, keď Moz propagoval nejesť mäso, kým Robert by bol schopný zjesť všetko mäso sveta, obzvlášť bravčové, ktoré miluje.

Smith je ženatý s manželkou Mary už takmer tri desaťročia. Pár nikdy nemal deti a ani ich nikdy nechcel. "Sme si vedomí, čo by sme tým mohli stratiť. Skôr si však myslím, že šlo o schopnosť byť tými istými osobami, ako keď sme sa spoznali."

Smith sa vždy dušoval, že žiadna z jeho skladieb nebude nikdy použitá v reklame. V roku 2003 však musel stráviť skutočnosť, že "InBetween Days" bola použitá v reklame na Fiat Punto a pre zmenu v roku 2007 sa "Pictures Of You" objavila v reklame na digitálnu kameru od HP.

Jedna zo Smithových spomienok hovorí o stávke, ktorú počas turné uzavrel v opitosti s kamošom. Stavil sa, že preskočí z balkóna na balkón. "V momente, ako sa zdalo, že v rozhodnutí sa už nedá cúvnuť, som začul výkrik Mary. Bolo to celé úbohé, ako vystrihnuté zo seriálu Beavis And Butthead... "toto neskúšajte".".

Aj napriek rozhodnutiu nemať vlastné deti je Robert starostlivý strýko a každý rok zoberie svojich synovcov a netere na Vianoce do Eurodisneylandu. Ako najrušivejší moment svojho života považujú s Mary chvíľu, keď ku ním pristúpila Minnie Mouse a pred množstvom užasnutých detí ich poprosila o autogram.

Alkohol bol značnou súčasťou Robertovho života v ranných rokoch The Cure. Následkom toho sa nikdy nestaral o to, čo zo seba v rozhovoroch vypustil, keďže bol po celý čas v liehu. "Jediný spôsob, ako sa dal zvládnuť deň plný rozhovorov boli dva drinky". Dnes je hrdý na to, že je schopný si aj vypiť a hlavne stopnúť rozhovor kedy sa mu zachce.

Robert Smith je krátkozraký a ďalej, ako na koniec ruky, nedovidí. Mimo pódia nosí okuliare. Podľa jeho slov sa mu zrak začal zhoršovať po 30tke a začal veriť, že pri takom rýchlom tempe zhoršovania čoskoro oslepne. Neskôr sa ukázalo, že príčinou zhoršovania zraku bol príliš veľký stres.

zdroj: sopitas.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi