Pravdivé zážitky z ciest: The Cure - 01/200


Podivná noc v Taliansku


V lete 2002 mala britská kapela v pláne vystúpiť na festivale neďaleko Florence, no nečakane dorazilo obdobie dažďov a, ako si spomína frontman The Cure, "doslova zmilo stred Európy". Jedna kapela za druhou začala rušiť svoje vystúpenie, no promotérovi sa podarilo The Cure uprosiť. "Boli sme headlinermi," pokračuje Smith. "Promotér nás doslova prosil na kolenách, aby sme vystúpili a zahrali."

The Cure sa rozhodli splniť svoje záväzky. Neodradil ich ani doslova horizontálny dážď, svoju techniku riadne na pódiu pozakrývali a začali koncert pred 5000 davom, hoci sa očakávalo 20 000 ľudí. "Boli sme úplne mokrí, presne tak, ako keď skočíte oblečení do mora," dodá Smith. Poznamenal však, že to bola pre každého zo zúčastnených nezabudnuteľná noc.

"Odozva publika bola neuveriteľná," povedal. "Ľudia úplne šaleli a pobehovali v kruhoch ako zmyslov zbavení. Hrali sme asi hodinu a zosilňovače nám odchádzali jeden po druhom. Z PA-čka šiel možno na konci už len môj hlas a bicie. Čo si pamätám, skončili sme s "A Forest" a to už neznela žiadna hudba. Zrejme to bol najsureálnejší záver nášho koncertu, aký sa nám kedy podaril."

zdroj: Guitar World, 01/2005

A ako si na to pamätá fanúšik prítomný na koncerte?
Prvýkrát bol koncerte prerušený po "The Drowning Man", pretože dážď bol neuveriteľne silný a pódium zaliala voda. Asi po 20 minútach sa kapela vrátila na pódium a skúsila krátku inštrumentálne zvukovú skúšku, neviem, či to bola nejaká nová skladba, a koncert pokračoval s "The Baby Screams".

Po druhom prídavku, po konci "Disintegration", kapela z pódia odišla, no bez Roberta. Dav začal zborovo spievať refrén "Play For Today", Robert sa pridal s gitarou a zvolával ostatných späť. Nikomu sa však späť nechcelo a tak zahlásil "odohrám to sám". Viac, než polovicu skladby naozaj hral sám, no kapela sa nakoniec vrátila, zahrala ešte raz "Play For Today" a koncert ukončila s "Faith".

zdroj: cure-concert.dethinking of the days that are no more

©2001-19 monghi