Robertov "full house" - 10/2014


"Najzábavnejšie kapely sú práve tie, ktoré sa venujú najserióznejšej hudbe."


V Atlante je 31 stupňov v tieni a do tohto domovského mesta OutKast sa dovalili The Cure, ktorí z gothickej čiernej urobili čiernu novú.
Fanúšikovia rapu si však v tomto prípade na svoje vôbec neprídu, keďže The Cure so svojim putovným mini festivalom "Curiosa" so sebou dotiahli kapely, ktoré má Robert Smith v obľube: Interpol, The Rapture, Auf Der Maur, Mogwai a Muse.

"Úplne sa z toho teším," uškrnie sa Smith v zákulisí a horúčavu zdá sa celkom dobre znáša. "Všetky vystúpenia sa chystám pozrieť. Interpol je jedna skvelá banda chalanov a Mogwai sú podľa mňa najlepšou kapelou na planéte. Všetci máme čosi spoločné."

Tým spoločným faktorom rozhodne nebude to, že sa vo svojej tvorbe sústredia na tú menej radostnú stránku života. "Najzábavnejšie kapely sú vždy tie, ktoré sa venujú tej serióznejšej hudbe," poznamená. "Dnes dokonca máme futbalový turnaj, ale radšej zostanem v pozícii manažéra hráčov. Musel by som sa asi zblázniť, ak by som v mojom veku mal behať po futbalovom ihrisku."

Možno by mohol byť z neho brankár. "Do brány rozhodne nie!", zabrebce. "Radšej hrám hokej."

Šesť hodín hrania a dve pódia, na ktorých funguje všetko presne ako švajčiarske hodinky. V prestávkach medzi 40-minútovými setmi je čas na otázky médii. Melissa Auf Fer Maur v rozhovore pre CNN označila Smitha z génia, zato taký Suart Braithwaite z Mogwai doslova vybuchol od zlosti, keď sa ho spýtali, aké je to vystupovať so všetkými tými mladými kapelami. "Som mladší, než chalani z Interpolu," vypustí paru predčasne plešatý spevák a smoliar novinár sa radšej vytratil. "Začali sme s nahrávaním, keď sme mali 19."

Zatiaľ čo Interpol, s ich excelentným singlom "Slow Hands", doslova ukradli všetkým vydarený deň, samotná noc už patrila The Cure. Krátko po deviatej sa kapacita hľadiska amfiteátra definitívne naplnila a pätica ohodená do pokrčených čiernych šiat vpochodovala na pódium.
Smith rád zostavuje setlist 10 minút pred začiatkom koncertu a dnešný koncert sa teda drasticky líšil od nedávneho koncertu v Tampe, ako aj od toho ďalšieho v New Yorku. Samotný setlist otvorila mučivá úderka dvoch skladieb "Lost" a "Labyrinth", ktoré takisto otvárajú posledný štúdiový album kapely. V setliste samozrejme nechýbali ani ďalšie silné veci z predošlých albumov, ako "From The Edge Of The Deep Green Sea" (Wish, 1992), či "Jupiter Crash" (Wild Mood Swings, 1996), no väčšina prítomných chcela počuť hlavne hity. No a samozrejme The Cure, ktorí pri nahrávaní absolútne bezútešného posledného albumu zvádzali tvrdé hádky s producentom Rossom Robinsonom, majú pre takéto niečo absolútne pochopenie.
Takže "A Night Like This" pozdvihla náladu, pri "Lovesong" už dav plesal, s "Pictures Of You" sa dostal na vrchol a počas "Why Can´t I Be You" už všetci tancovali.

"Tak teraz to bude buď abnormálne popové alebo skutočne temné," zahlásil Stuart Braithwaite počas návratu kapely na pódium. A bolo to ako temné, tak aj popové, keďže kapela ponúkla novú verziu skladby "Faith" z roku 1981, ako aj vzácne hranú, no spoľahlivú "diskotékovú" "The Lovecats".

Publikum "stratili" iba raz, počas "The Promise", ktorá sa natiahla takmer na 15 minút, no vyvolávala pocit, že aj na dlhšie. "Vďaka, že ste nám urobili tento deň k posratiu úžasný," prehlásil Robert Smith na konci vystúpenia. Tažko sa odporuje, keďže koncert skončil až po jedenástej, čím porušili nariadenie o nočnom kľude a zaplatili automaticky pokutu 10 000 dolárov.

Fakty:

- Setlist: Lost, Labyrinth, Fascination Street, Alt.End, A Night Like This, The End Of The World, Lovesong, InBetween Days, Just Like Heaven, Jupiter Crash, Pictures Of You, Before Three, From The Edge Of The Deep Green Sea, A Strange Day, One Hundred Years, Never, The Promise, Close To Me, The Lovecats, Why Can´t I Be You, Charlotte Sometimes, Faith, Going Nowhere

- Timing: 2 hodiny, 10 minút
- Cena vstupeniek: 50 - 80 dolárov
- Návštevnosť: 19 000
- Čudné, ale pravdivé: Bassák Simon Gallup sa postaral o heavy metalový dj-ský set. "Na tom nie je nič vtipné," povedal Robert Smith. "Aktuálne sa mu páčia Slayer."

zdroj: Q magazine, 01/10/2004thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi