Reeves Gabrels - 10/2014


Rozhovor s gitaristom The Cure, ktorý vznikol počas jeho jesenného minuturné po UK


Jeho hudba je blízka tisíckam fanúšikov ako Davida Bowieho, tak The Cure, no dnes meno Reeves Gabrels mnohým už nič nehovorí.

58-ročný gitarista sa postaví na pódium v Tunbridge Wells a ako Reeves Gabrels and His Imaginary Fr13nds vystúpi na pódiu menšom, než na akom zvykol vystupovať s dvoma spomenutými najobľúbenejšími anglickými rockermi.

Nech už je to akokoľvek, komponovanie a vystupovanie s vlastným projektom je vítaným návratom na klubovú scénu, ako napr. aj The Forum, kde v rámci turné predstaví p. Gabrels svoj nový album a na chvíľu si oddýchne od hrania s ikonami goth scény, s The Cure.

"V malých kluboch zažívam väčšiu zábavu, to musím priznať," povie. "Do Fórumu sa vlezie myslím tak 200 ľudí - je to viac intímne a po zvukovej stránke môže byť človek odvážnejší. Vo veľkých priestoroch musíte "maľovať" širšími ťahmi a svetlejšími farbami. Sú miesta, kde aj dýchanie 50 000-ového davu znie príliš hlasno, takže to musíte prehlušiť."

Gabrel strávil dve dekády s Davidom Bowiem. Ich rodičia sa stretávali v Tunbridge Wells, v dnes už zbúranej budove ABC Cinema. Obaja spolu vystupovali a ko-produkovali dva albumy, "Earthling" a "hours...".

Gabrels nikdy predtým v Tunbridge Wells nehral, v rámci tohto UK turné tam preto odohrá posledný koncert. "Cez to mestečkou som len prechádzal, keď som šiel autom zopárkrát z Londýna do Brightonu. Párkrát do roka tam však hráva Eden Gallup so svojou kapelou Violet Vendetta, hrá dokonca v ten večer s nami, takže to bude tak trochu rodinné, hoci až také blízke vzťahy nemáme."

Aj napriek známym spoluprácam, v súvislosti s ktorými časť publika zrejme očakáva, že jeho vlastná tvorba bude v opozícii, Gabrels tvrdí, že jeho koncerty nebudú nikdy žiadnou poctou ľuďom, s ktorými pracoval.

"Samozrejme, zahrám zopár skladieb, ktoré som skomponoval s Davidom Bowiem, zahrám čosi aj od Roberta Smitha, no rozhodne som tu nie preto, aby som hral skladby iných," dodá. "Vždy ma však prekvapí, že ľudia si radšej pozrú "cover" kapely svojich obľúbencov, než koncert niekoho, kto s nimi skutočne hral."

"Vždy mám zlý pocit, keď považujú moju hudbu za klasický rock, keďže som z generácie, ktorá je spájaná s populačnou explóziou," pokračuje Reeves. "Viete, "starci" sa v celých grupách idú pozrieť na Erica Claptona do Royal Albert Hall. Moje tvorba do tejto kategórie nezapadá, viac sa cítim doma v malých kluboch, kde je väčšie súkromie a zábava."

Tento skvelý gitarista zabŕdol aj do vôd industriálnej elektronickej hudby, vďaka spolupráci s Nine Inch Nails, a nahrával dokonca aj s ikonami hip hopu - Public Enemy. Sám ale dodáva, "Moja hra na gitaru je dobrodružstvo, rozhodne sa však nevenujem inštrumentálnej tvorbe, ako to väčšina od gitaristov očakáva."

Ako ďalej dodáva, jeho hudobnú kariéru formovali spolupráve s hudobnými ikonami. "Už od prvého momentu, ako som začal pracovať s Bowiem, mi bolo jasné, že budem len tým chlapíkom s príznakom "len tak mimochodom". Je jedno, s kým iným som pracoval, či to boli The Rolling Stones alebo Public Enemy. Fakt, že som pracoval s Davidom Bowiem to všetko vždy zatieni."

"Fakt je, že mi pootvoril dvere - spolu sme skomponovali možno 40, či 50 skladieb, čo je viac, než som skomponoval s kýmkoľvek iným. Jediný dôvod, ktorým ma pri ňom držal, bola skutočnosť, že jemu sa gitara páčila a ja som chcel hrať tak, ako sa mi to páči. Jediné, čo po mne vždy skutočne chcel, aby to bolo hlasnejšie. Na pódiu je to neuveriteľne silná osobnosť, akokoľvek ste sa mohli po hudobnej stránke snažiť, nemali ste šancu vystúpiť z jeho tieňa."

zdroj: courier.co.ukthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi