Otázky a odpovede: Robert Smith - 07/2014


S Robertom pre americký magazín Rolling Stone


Len pár týždňov pred vydaním 13-teho štúdiového albumu, s jednoduchým názvom "The Cure", mal Robert stále potrebu niečo vylepšovať. "Zobudil som sa ráno o deviatej v Anglicku a cez telefón som celých osem hodín usmerňoval veci s ľuďmi v štúdiu v New Yorku," prezradil 45-ročný Smith. "Aj by som použil internet, ako náš producent Ross Robinson, lenže žijem v oblasti, kde je veľmi zlé dial-upové pripojenie."
Ak je Smith aktuálne nervózny, tak iba preto, že od posledného albumu "Bloodflowers", vydanom pred štyrmi rokmi, kapela nesmierne "vyrástla". Za ten čas sa na scéne objavilo množstvo alternatívnych kapiel a vyjadrili svoju oddanosť k The Cure. Niekoľko z nich dokonca bude predskakovať kapele na letnom americkom turné Curiosa. Patria k nim napr. The Rapture, Interpol, Thursday a Cursive. "Bolo by hlúpe, kedy som dal dokopy kapely, ktoré by som sám nechcel vidieť," dodá Smith. "Sám seba som odjakživa staval do pozície prototypu fanúšika The Cure. Síce nemám ten správny vek, ale aj tak si myslím, že ak sa mne niečo páči, tak sa to bude páčiť aj našim fanúšikom."

Tvoj úplne prvý koncert, ktorý si navštívil?
Úplne prvý koncert, na ktorý som išiel sám, bolo vystúpenie Roryho Gallaghera. Bolo to počas jedného mesiaca v roku 1973 alebo 1974. Vtedy som videl jeho, Thin Lizzy a The Rolling Stones. Až taký veľký fanúšik Roryho Gallaghera som nebol, ale jeho hru na gitaru som považoval za brilantnú. No Thin Lizzy, tí boli naozaj fantastickí. Počas dvoch rokov som ich videl asi desaťkrát. Ich vtedajší zvuk bol trochu prepálený, ale bolo to lepšie ako opíjanie sa.

Čo si ešte ako dieťa počúval?
S nástupom punku som objavil hudbu mojej generácie. Vyrastal som na The Beatles, The Rolling Stones a Pink Floyd, pretože to znelo u nás doma. No keď som po prvýkrát videl vystúpenie The Stranglers, pomyslel som si, "To je ono!". Víkend na to som bol na koncerte The Buzzcocks a pomyslel si, "Tak toto je jednoznačne ono!".

Existuje nejaká skladba, ktorej by si chcel byť autorom?
"Happy birthday to you," to preto že všetci ľudia na svete by každú sekundu spievali moju skladbu. Alebo potom Bowieho "Life On Mars?".

Váš nový producent, Ross Robinson, pracoval takisto s metalovými kapelami ako Korn a Limp Bizkit. Páčia sa ti?
Pred pár rokmi som sa dopočul, že sa Rossovi naša tvorba páči, tak som sa poobzeral, na čom pracoval. Takí At The Drive-in mi prišli skvelí. A vždy sa mi páčili Korn, pokladám ich za pionierov nu-metalu. Mnohé iné kapely mi prišli ako ich kópie, ako napr. Slipknot, ale moji najmladší synovci na nich nedajú dopustiť. Všetky tie projekty však mali čosi spoločné - intenzitu. Všetko, na čom Ross pracoval nieslo v sebe zmysel naliehavosti.

Na vašej web stránke si svojho času uviedol En Vogue ako kapelu, ktorá sa ti páči. Môžeš sa priznať, kedy si si naposledy pustil album "Funky Divas"?
Pred pár rokmi sa mi audio zbierka rozrástla do takých rozmerov, že som sa 90% vecí musel zbaviť , no a tie, ktoré mi zostali, som zverejnil na stránke. Album En Vogue počúvam preto, že sa mi páči. Niektoré veci znejú ako od Janet Jackson, aj od nej sa mi nejaké veci páčia. No nemôžem povedať, že som ich fanúšik, to by bolo trochu nemiestne.

A tvoj názor na The Darkness?
No, Queen som nikdy nemal rád. Dokonca môžem úprimne povedať, že som Queen nenávidel, ako aj všetko, čo kedy urobili. Mať to všetko prepracované a obohraté mi príde pekne divné. Takže, takisto nemám rád The Darkness. Podľa mňa sú komickou kapelou.

Po každom albume The Cure si odchádzal "do dôchodku". A dnes si tu opäť.
V minulosti sme vyrážali na neuveriteľne dlhé turné, ktoré trvali celé mesiace, takže ste z toho všetkého doslova ochoreli. Doslova ste z toho šaleli a to najľahšie, čo vás vždy napadlo, bolo jednoducho s tým skoncovať. Jednoducho kapelu rozpustiť a zmiznúť. Momentálne som však z kapely nadšený.

Nenapadlo ťa niekedy, "S mejkapom končím, budem zasa obyčajným Robertom Smithom!"?
Mejkap mám takmer vždy. Chodievam von neskoro v noci, aj vtedy si dám mejkap. Je to súčasť mojej práce, kedy sa postavím pred ľudí. Cítim sa vtedy jednoducho inak. No keď som doma, keď posedávam na priedomí, či sa prechádzam po pláži, vtedy rozhodne mejkap na sebe nemám.

Neviem si ťa na pláži predstaviť.
Ja na pláži prakticky žijem. Záhrada mi končí priamo na pobreží, je to úžasné.

Pred pár rokmi si "vystupoval" v jednej epizóde seriálu South Park, kde Kyle na konci zreval "Disintegration je najlepší album všetkých čias!" Súhlasíš s tým vyhlásením?
(smiech) Kto som ja, aby som nesúhlasil?

zdroj: Rolling Stone, 07/2004thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi