Som starý a unavený - 10/2001


"Greatest hits" kompilácia ako medzník v histórii kapely


Nadchádzajúce vydanie výberovky toho najlepšieho od The Cure bude zároveň posledným počinom kapely v spolupráci s veľkým vydavateľstvom, nakoľko páni zvažujú vydávanie svojich nahrávok cez internet.

Robert Smith prezradil magazínu JAM! Music, že kapele vypršala zmluva s vydavateľom a vôbec sa neponáhľajú ľahnúť do postele s inou veľkou spoločnosťou.

"Už som dosť starý a unavený na to, aby som sa pýtal nejakých 6 ľudí z vydavateľstva na to, či vôbec môžem niečo vydať," prehlási Robert počas telefonického rozhovoru z jeho rodného Anglicka.

"Mám po 40-tke. Už ma takéto veci rozčuľujú. Spontánnosť sa totiž vytratila. S nástupom Internetu ma napadlo, že je to skvelá príležitosť pre kapelu robiť si veci po svojom, bez zbytočných konzultácii."

Takže plán je zrejme jasný. Po skončení všetkých tých povinností ohľadne kompilácie "Greatest Hits" (v Kanade sa o distribúciu postará Warner Music, v vydaním 13.11.2001) sa Smith a jeho kumpáni pustia do experimentu s vydávaním nahrávok prostredníctvom Internetu.

"Nemám v úmysle upísať sa niekomu ďalšiemu, aby sa na nás nabalil. Dnes je všetko príšerne pomalé a hlavne nad tým všetkým vládnu korporácie. Viem presne, ako to dnes funguje. Dáme si od toho veľkého biznisu rok pauzu a uvidíme, čo sa stane," dodal s upresnením, že s kapelou ešte nerozoberal možnosti, ako využiť oficiálnu stránku kapely (thecure.com) na distribúciu ich hudby.

"Skôr začíname nad tým všetkým ešte len uvažovať... premýšľame o možnosti, že by sme nepodpísali zmluvu s nikým a produkovali hudbu v malom, len pre ľudí, ktorí jej skutočne rozumejú," povedal. Zároveň pripomenul, že sa cíti byť šťastný v pozícii, kedy nepotrebuje veci naháňať z dôvodu silnej potreby finančných prostriedkov.

"Materiálovo sa nachádzam v pozícii, kedy nevnímam rozdiel, či nahrávky predávame alebo ich poskytujeme zdarma. To, čo robím ja osobne, alebo kapela, to neovplyvňuje."

"Z dlhodobého hľadiska som si nie istý, či to bude skutočne zdarma, pretože čím viac čítate o tom, ako sa Internet zabezpečuje a sprístupňuje, tak vlastne pochopíte, že je to skôr o tom, kto vlastní komunikačné kanály, kto kontroluje tok informácii... Na svojej stránke môžete mať čo len chcete, ale ak sa tam nik nedostane bez toho, aby zaplatil čo i len za pripojenie, tak už to nie je zadarmo."

Smithovo rozčarovanie nad veľkými spoločnosťami spôsobila postupná zmena v zmýšľaní ich majiteľov, čo vyvrcholilo s prístupom vydavateľa pri prezentácii posledného štúdiového albumu kapely, "Bloodflowers". Smith sám označil album za "tragicky ne-podporovaný."

"V minulom roku sme odohrali koncerty pre viac ako pol milióna ľudí a nahrávacia spoločnosť sa ani len nezaujímala o to či a kde vôbec hráme, chápete? Absolútne ich to nezaujímalo. Zarábali sme im peniaze a to im stačilo. Z ich strany nebolo cítiť ani štipku nadšenia," prezradil.

Smith ako príklad zmeny a fungovania nahrávacieho priemyslu uviedol fakt, že dodnes nevlastní jedinú nahrávku z tých, ktoré kapela kedy vydala v Severnej Amerike. Práva na vlastného nahrávky z iných teritórii sa postupne kapele vracajú, ale tie zo Severnej Ameriky sú vo vlastníctve labelu "naveky, pretože pretože to tam spadá pod nejaký posrato-smiešny zákon prijatý pred pár rokmi."

"Postarala sa o to RIAA (the Recording Industry Association Of America, pod ich lobbing spadá aj náš label). Sú to doslova antikristi, niečo neuveriteľné. Odporuje to akejkoľvek viere. Jednoducho s právami na naše nahrávky v Severnej Amerike sa môžem navždy rozlúčiť. Pokiaľ ide o zbytok sveta, to sa nám vráti všetko späť, ale to mi nepomôže."

Ako to vlastne bude s ďalšou nahrávkou The Cure je takisto momentálne vo hviezdach. Smith prezradil, že kapela nahrala niekoľko skladieb, no takisto pracuje na vlastnom projekte, na ktorom bude spolupracovať s množstvom iných, známych umelcov (ich mená ale odmietol prezradiť).

Dodal však, že každá skladba pre jeho sólový album je pripravovaná v dvoch verziách, každá v inom tempe.

"Nie som si zatiaľ istý, či v konečnom dôsledku tie dve verzie zmixujem do jednej skladby, alebo použijem je jednu verziu a druhú zničím," prezradil. "Nebude to problém. Pracujem so skladbami v počítači, takže z tohto pohľadu je to zábavné. Jednoducho spomalím tempo, použijem iný balík zvukov a iné odmažem. Dá sa v tom však veľmi rýchlo stratiť."

Práce na sólovom projekte a skladbách pre The Cure prirovnáva k "závodu na tri kolá.. ktokoľvek prejde prvý cieľovou čiarou" bude vydaný ako prvý.

Či už na budúci rok vyjde album The Cure alebo sólový počin Roberta Smitha, páni z kapely dúfajú, že na konci počas budúceho leta vyrazia opäť na cesty - len tak, pre zábavu, pretože už nebudú zviazaní so žiadnymi termínmi nahrávacej spoločnosti.

"Budú to vystúpenia na festivaloch alebo nejaké malé koncerty. Už budeme totiž viac flexibilní."

autor: Paul Cantin
zdroj: Jam! Showbiz, 10/2001thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi