Robert pre NME - 03/2014


Robert Smith z The Cure poodhalil detaily nového albumu a zároveň priznal, že "4:14 Scream" je "príšerný názov!


Frontman kapely zároveň dodal, že nový album bude mixom zbrusu nových skladieb a materiálu z nahrávania albumu "4:13 Dream", ktorý zanechal v nedokončenej podobe v roku 2008.

Smith pôvodne chcel, nahrávka vyšla ako dvojalbum, no napokon sa vydal v klasickej podobe. V sobotu 29.marca, po vystúpení v Royal Albert Hall na podujatí pre Teenage Cancer Trust, v rozhovore pre NME o novom albume dodal: "Budú na ňom nové veci, ktoré som nahral s touto zostavou, ale zároveň aj veci, ktoré sme nahrali so zostavou predošlou."

Na otázku, prečo s vydaním tých skladieb tak dlho otáľal, odpovedal: "Úprimne? Dôvodom bola obyčajná tvrdohlavosť. Bol som tak nahnevaný (na label), že sme nemohli vydať dvojalbum, že som sa rozhodol im žiadnu ďalšiu skladbu nedodať."

Na albume sa takisto podieľala aj súčasná zostava The Cure, ktorej súčasťou je aj gitarista Reeves Gabrels, inak spolupracovník Davida Bowieho na albume "Tin Machine". Robert Smith prezradil, že práve táto vynovená zostava bola akýmsi urýchľovačom v prípade vydania zvyšku albumu "4:13 Dream".

"Bohužiaľ, v súvislosti s predošlou zostavou kapely sa toho udialo príliš veľa," pokračuje Smith. "Ľudia niekedy zabúdajú, že čím ste starší a venujete sa hudbe s inými ľuďmi, tak vzniknú veľmi pevné priateľstvá a väzby. No a keď sa tieto prerušia, tak je veľmi zložité predstierať, že sa vlastne nič nestalo. Práve v súvislosti s tou predošlou zostavou existuje veľmi veľa dôvodov, prečo som nebol schopný dokončiť to, čo sme začali. Bolo jednoducho nemožné dať dokopy ďalšiu zostavu a vychŕliť skladby, ktoré sme nevydali; to by bolo veľmi zlé rozhodnutie."

Reflektujúc na svoje búrlivé pozadie, dostal album názov "4:14 Scream", no sám Smith ho pokladá za "príšerný názov. Andy, ktorý ma na starosti našu grafiku, pripravil preň skutočne vydarený obal. Ide o napodobeninu mňa ako kričím, takže možno pri ňom nakoniec aj zostaneme. Je to jedna z tých zvrátených psychologických vecí, ktoré sú tak zlé, až sú dobré."

V súvislosti s vydaním nového albumu sa kapela nechala počuť, že takisto vydajú sériu koncertných záznamov a v pláne pre tento rok majú aj turné v štýle ďalšej "Trilógie". Pôvodná "Trilógia" v sebe zahŕňala sériu vystúpení v Brusseli a v Berlíne, na ktorých odohrali v plnej dĺžke albumy "Pornography", "Disintegration" a "Bloodflowers". Ďalšie podobné turné sa nieslo v roku 2011 pod názvom "Reflections" a odohrali na ňom albumy "Three Imaginary Boys", "Seventeen Seconds" a "Faith".zdroj: NMEthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi