Robert Smith pre XFM o novom albume - 03/2014


"Nemám pocit nutnosti presviedčať ľudí s novým materiálom."


Frontman The Cure sa po ich druhom koncerte v Royal Alert Hall, v rámci tohtoročných koncertov pre Teenage Cancer Trust, ktoré boli "absolútne senzačné", porozprával s moderátorom rádia XFM. No pokiaľ ide o plány kapely pre tento rok, všetko je ešte vo hviezdach.

Začiatkom tohto roka prenikli do médii správy o tom, že sa fanúšikovia skupiny môžu tešiť na pokračovanie albumu "4:13 Dream" z roku 2008. Malo by ísť o zbierku skladieb nahratých pred šiestimi rokmi, ktoré však nakoniec neboli zverejnené.

"Sme v trochu ošemetnej situácii," prezrazil Robert Smith moderátorovi Johnovi Kennedymu pár minút po tom, čo opustil pódium Royal Albert Hall (v sobotu 29.marca). "Dokončil som nahrávanie vokálov a mixáž albumu, ktorý v podstate nahrala dnes už neexistujúca kapela. Takže sa sám seba snažím presvedčiť, že by som mal predsa len vydať to, čo malo tvoriť v podstate druhú časť albumu z roku 2008. Aby som bol úprimný, momentálne je to trochu chúlostivá záležitosť."

"Nejde o skutočne nové skladby, len som ich verejne nikdy nespieval. Ani by som sa tým nemal zaťažovať. Texty mi však neprišli príliš dobré, tak som ich prepísal. V máji hráme v Spojených štátoch a nemyslím si, že potom niekde vystúpime skôr, než v septembri. Takže, možno to vyjde počas leta, v inak, pre bežné vydávanie albumov, "mŕtvom období"."

Robert takisto prezradil, že album bude pravdepodobne vydaný cez vydavateľstvo Fiction - inak domovský label The Cure v období 1978 - 2000. "Príde mi to ako príjemný spôsob uzavretia kruhu. Je to album, ktorý je absolútne odlišný od všetkého, čo sme kedy nahrali. Ľudia, ktorí si ho budú chcieť vypočuť, si ho vypočujú, kto chcieť nebude, nechá tak. Proste tí ostatní budú naďalej tancovať na "Close To Me" a "The Lovecats"."

"Ale to je asi tak všetko, čo vám môžem povedať. Pokiaľ ide o dlhodobé plány, tak v tomto smere som doslova nemožný. Som proste vo veku, kedy sa teším z vecí, ktorým sa venujem. Nemám pocit nutnosti presviedčať ľudí s novým materiálom."

The Cure odohrali dva charitatívne koncerty, z ktorých výťažok pomôže dospievajúcim deťom pri diagnostikovaní rakoviny, ako aj pri liečení s ňou súvisiacim. Každý z koncertov trval viac ako tri hodiny a kapela v nich ponúkla viac ako 40 skladieb, niektoré z nich dokonca nikdy predtým naživo nehrala, prípadne veľmi zriedka.

"Rád sa ponáram do histórie kapely. Dokonca som uchvátený hrabaním sa v skladbách, ktoré sme nikdy predtým naživo nehrali. Prídu mi tak ako úplne nové skladby."

Robert takisto zložil poklonu Rogerovi Daltreymu a jeho práci pre Teenage Cancer Trust: "Som absolútne užasnutý tým, čo robí. Venuje tomu množtvo času. Je to ohromné. Vyvoláva to úplne iné emócie než to, čo ponúkame my, skutočne."

zdroj: XFM

Dodatok (poznámky z rozhovoru): Robert pripustil, že budú ďalšie Trilogy koncerty, ale tento rok pravdepodobne nie. Hranie takýchto veľkých koncertov si s kapelou naozaj užíva. Má pocit, že s každým ďalším koncertom sú lepší a lepší.

So súčasnou zostavou bude tento rok nahrávať. A tak, ako v prípade predošlého albumu, tak aj naďalej chce nahrávať v štýle "live" kapely.

zdroj: COFthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi