Osobne: Laurence Tolhurst - 09/2013


S Lolom Tolhurstom aj o The Cure


Dokážeš si spomenúť na pocity a očakávania, keď ste nahrávali váš debut "Three Imaginary Boys"? A povráva sa, a je to dodnes tajomstvo, že ste používali bicie The Jam a počas poslednej noci ste roztrhli blanu a opravili ste ju žuvačkou...
To už bolo skutočne strašne dávno! Pamätám si, že sme fakt potajme používali bicie The Jam, ale o tej žuvačke nič neviem. Podľa mňa to je len nejaká legenda. Všetci sme však boli strašne nadšení, že sme mohli konečne dokončiť náš prvý album. Ubehli celé tri roky, kým sa nám to nakoniec podarilo.

Pokiaľ ide o prezentovanie tvojej úlohy v The Cure, tak si bol jednoznačne podceňovaný. Nebolo to pre teba frustrujúce?
To závisí od toho, kto moju úlohu prezentuje. Fanúšikovia The Cure ma jednoducho brali a pokiaľ išlo o moju úlohu v kapele, mali v tom jasno. V rockovej skupine už to je raz tak, jednoducho spevák je vždy na prvom mieste. A tak som to vtedy aj chápal.

Začali ste ako punkeri a "skončili" ako top kapela. Bolo ťažké sa vyrovnať s tak veľkým úspechom?
To, čo bolo na The Cure vždy skutočné, a stále je, je ich punkový postoj! Ten sa nikdy nezmenil, hlavne pokiaľ ide o Roberta, Simona a takisto mňa. Robert a Simon sú stále takí istí, jednoducho punkeri, ako v časoch, keď sme začínali. Zmenil sa len pohľad z vonka na všetky tie veci a tak trochu aj ľudia samotní. Jeden z dôvodov, prečo sme The Cure založili, bola punková revolúcia. Niektorých vecí sa jednoducho nezbavíte. Myslím, že sa to dá prirovnať k hnutiu hippies v 1960-tych rokoch, ktoré dodnes vo svete pretrváva, haha!

V 1980-tych rokoch si pracoval aj ako producent. Produkoval si debutový album And Also The Trees a takisto si produkoval niekoľko skladieb na druhom albume francúzskej kapely The Bonaparte´s. Bol nejaký dôvod, prečo si sa tomu nevenoval dlhšie?
Hlavný dôvod bol ten, že na to nebol čas. Keď som produkoval tie albumy, tak The Cure neboli z rôznych dôvodov príliš aktívni a ja som chcel medzitým trochu na sebe pracovať. Je dôležité, aby ste ako umelec rozvíjali svoju kreativitu, inak sa minca obráti na druhú stranu... k deštrukcii a rozpadu!

Po tvojom odchode z The Cure si k sebe povolal Michaela Dempseyho, Garyho Biddlesa, a iných známych hudobníkov, a spolu ste na krátky čas dali dohromadu kapelu s názvom Presence. Nebolo ťažké sa zmieriť s faktom, že napriek takým zvučným menám nemala kapela takmer žiaden úspech?
Presence bola výborná kapela, no objavila sa príliš príliš skoro po mojom odchode z The Cure na to, aby bola skutočne úspešná, ako po komerčnej, tak aj emočnej stránke. A po tom, čo Gary zomrel, už nie je šanca na znovuoživenie. Krátko pred svojou smrťou sa totiž kapelu snažil po dlhých rokoch oživiť. Možno to tak malo byť ...

Medzi albumom Presence (1993) a debutovým albumom Levinhurst (2002) o tebe vôbec nebolo počuť. Čomu si sa v tom čase venoval?
Jednoduchá odpoveď. V roku 1991 sa mi narodil syn Gray. A tak ako svojho času Patti Smith, aj ja som sa stiahol z hudobného biznisu a venoval sa synovi. Poznal som kopec chlapov v hudobnom svete, ktorí v roli otca zlyhali a aj preto som sa rozhodol byť pevnou súčasťou života môjho syna. A podarilo sa mi to! Nedávno promoval!

S Levinhurst smeruješ doslova do elektronických vôd. Je za tým nejaká inšpirácia? O elektronickú hudbu som sa vždy zaujímal a odvtedy, čo som opäť začal komponovať, bolo pre mňa veľmi dôležité robiť to, čo mi pripadalo dobré a správne a nie, čo by dokázalo komerčne prekvapiť. Presne s takýmto pocitom som začal kedysi pracovať v The Cure. A tak, ako veci začínajú, tak aj končia :)

Je skutočne pravda, že máš nezávislé zmýšľanie? Nespolupracuješ so žiadnym veľkým labelom a tvoja tvorba nemá žiadne veľké predaje...
Áno, robím všetko preto, aby sa Levinhurst držali bokom od klasického hudobného biznisu! Medzičasom sa aj The Cure odpútali od toho zastaralého systému. Myslím, že do budúcna sa množstvo hudobníkov bude uberať vlastnými smermi a zostane ich len zopár, ktorí zostanú verní klasickej mašinérii.

Ovplyvňuje ťa, po hudobnej stránke, tvoj súčasný život v Kalifornii? Zneli by Levinhurst inak, keby pôsobili v Anglicku?
Určite, nakoľko život v Kalifornii je úplne odlišný, čo určite ovplyvňuje všetko, čomu sa venujem. Myslím, že ak by som zostal v Anglicku, tak by som sa hudbe už viac nevenoval.

V roku 2011 si odohrali s The Cure niekoľko "Reflections" koncertov. Bolo to také, ako si očakával?
Omnoho viac, viac, než som očakával! Reštartovalo to moje staré priateľstvá a bola to nádherná a ozdravujúca skúsenosť. Som strašne rád, že som po toľkých rokoch dostal takýto návrh.

Tvoj spor s Robertom a Fiction Records pred pár rokmi nedopadol najlepšie. Uzmierovanie v roku 2002 určite nebolo najľahšie...
Ten súdny spor určite nebol najlepší nápad! A oboch nás to stále veľa práce, aby sme sa opäť stali priateľmi. A aj keď sme dnes opäť dobrými priateľmi, vždy tu bude aké také uzmierovanie - bez ohľadu na to, čo tomu predchádzalo!

Album, inak skutočne skvelá, "Blue Star", má des už päť rokov. V roku 2002 vyšiel váš debut, doslova si slintal po regulérnosti vydávať každým rokom EP, dočkáme sa v roku 2013 nového albumu?
Aktuálne pracujem na dvoch projektoch, jedným z nich je aj nový album Levinhurst.

Ako bude znieť? A je nejaká šanca, že to v blízkej budúcnosti uvidíme opäť v Nemecku?
Nový album bude opäť veľmi elektronický a v budúcom roku budeme veľa koncertovať. Dúfam, že aj v Nemecku, pretože Nemci sú mi sympatickí!

zdroj: sakona.dethinking of the days that are no more

©2001-19 monghi