Robert o Joy Division / New Order - 04/2013


Interview s Robertom pre paraguajské rádio Urbana.


Počas rozhovu Smith prezradil, že disponuje celým albumom The Cure, ktorý s kapelou nahral v dobe príprav albumu "4:13 Dream" a je v podstate k dispozícii pre vydanie. Podľa Smitha však bude album vydaný ako súčasť live DVD, rozhodne ho však nechce vydať klasickým spôsobom a krížiť ním cestu novému albumu, ktorý má v úmysle nahrať s aktuálnou koncertnou zostavou.

Robert Smith bol počas rozhovoru bombardovaný otázkami o mnohých legendárnych hudobníkoch, čo nakoniec dospelo k diskusii o Ianovi Curtisovi a Joy Division. Curtisa označil za "inšpiratívnu osobnosť" a zároveň zauvažoval:
"V roku 1980 sme odohrali koncert v londýnskom Marquee klube... prizvali sme ďalšie štyri kapely, s ktorými sme si chceli zahrať a jednou z nich boli aj Joy Division... "Unknown Pleasures" som počul vďaka Johnovi Peelovi v rádiu a prišli mi jednoducho fantastickí. Boli tým najlepším, čo sa dalo v tej dobe vidieť, samozrejme nie doslovne, pretože som videl koncerty Bowieho a The Rolling Stones, ale Joy Division patrili ku generácii kapiel, kam sme patrili aj my a boli skutočne významní... takže ten koncert bol našim najlepším v tom roku, aspoň si myslím. Na pódium sme nastúpili práve po nich a mali sme čo robiť, aby sme sa im vyrovnali. Iana Curtisa je škoda... podobne ako Jimiho Hendrixa alebo Kurta Cobaina... ľudia takýchto formátov sa objavujú na svete veľmi zriedka."

Tým sa však debata o Joy Division / New Order neskončila, pretože sa dostalo aj na komentáre Petra Hooka ohľadne The Cure, ktoré uverejnil v jeho biografii "Unknown Pleasures: Inside Joy Division"

"Pokiaľ ide o The Cure a New Order... pochádzame z rovnakého obdobia a podobne, no Peter Hook mal s nami odjakživa veľký problém, pretože náš bassák Simon Galllup nielenže vždy omnoho lepšie vyzeral, ale bol aj omnoho lepší v hre na bassu.. myslím, že Peter príliš žiarlil, nikdy sa cez to nepreniesol, čo viedlo nakoniec k tomu, že sa so zvyškom kapely New Order rozkmotril...."

"Za tie roky sme samozrejme na seba narazili a odkedy Hooky odišiel, sme zopár krát s New Order hrali na letných festivaloch. Bolo milé sa s nimi stretnúť, hodiť s nimi reč, viete, ako kamoši. Ja som totiž New Order odjakživa zbožňoval a podľa mňa sú jednou z najlepších kapiel. Takisto disponujú skvelým hudobným katalógom, majú nás radi... je fajn, keď Bernard povie "tvoja kapela sa mi veľmi páči"... odpovedal som na to "mne tvoja takisto"... ubehli dlhé roky odvedy, čo sme sa naposledy pozdravili. Sú skvelým príkladom kapely, ktorá čím je staršia, tým je lepšia. Keď sme s nimi minulý rok hrali na festivaloch, boli úplne fantastickí a tento rok si s nimi zahráme na niekoľkých festivaloch opäť."

cristinarocks.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi