Buďte čestní! - 04/2013


Robert Smith z The Cure rozpráva o problémovom vzťahu s rodičmi


Robert Smith s The Cure, ktorým šéfuje v podstate už 37 rokov, vystúpi vo štvrtok 4.apríla 2013 v HSBC Aréne v Riu. Sám si však odporuje. Na pódiu privádza táto hudobná legenda do varu publikum po celom svete, ktoré spolu s ním skáče a spieva nespočetné množstvo hitov, ktorých je autorom. No mimo svetiel reflektorov žije tento Angličan úplne bežný život, kedy okrem rocku miluje futbal a vychutnáva si život s rodinou. Hoc nemá potomkov, je už 25 rokov ženatý, no hrdí sa úlohou strýka svojich 21 synovcov a neterí. Už v mladosti sa však rázne rozhodol, že nikdy nebude otcom. Za týmto rozhodnutím treba hľadam nie veľmi dobrý vzťah s rodičmi.

"Zvykol som mojim rodičov nenávidieť, že ma priviedli na svet, bol som z toho doslova nešťastný. Rozhodol som sa nemať deti. Chvalabohu, mal so šťastie v tom, že som sa oženil s niekým, kto zmýšľa rovnako ako ja. Obaja však máme veľké príbuzenstvo a naše netere a synovcov výdame veľmi často."

Tak ako každý typický Angličan, aj Robert rád debatuje o hre jednotlivých futbalových tímov. Hru domácich tímov však už pokladá za monotónnu. Na druhej strane však preferuje pestrosť a bojovnosť španielskych a brazílskych tímov. Tak má totiž podľa neho vyzerať šport.

"Sledoval som zápasy Brazílie na poslednom svetovom šampionáte. Boli absolútne fantastickí a stále si myslím, že sú tým najlepším tímom, aký som kedy videl. Niekedy si dokonca pozriem vašu ligu. V 2014-tom chcem rozhodne šampionát sledovať priamo u vás."

The Cure, ktorí naposledy hrali v Brazílii v roku 1996, sľubujú fanúšikom minimálne trojhodinové koncerty. Predstavia na nich všetky úspechy kariéry, od skladieb, ktorými začala ich sláva ("Boys Don´t Cry"), až po tie posledné zo zatiaľ posledného albumu "4:13 Dream", ktorý vyšiel v roku 2008.

"Pôjde naozaj o výnimočnú udalosť. Verím, že máme všetko pripravené. Chceme ponúknuť ľuďom niečo nezabudnuteľné, aby odchádzali inšpirovaní - takže vaši súčasní najúspešnejší speváci sa majú čoho obávať :) "

Imidž gothika
Strapaté vlasy, mejkap, oblečený v čiernom. Tak sa Robert na radosť svojich fanúšikov prezentuje nielen na javisku, ale aj na bežných prechádzkach po okolí, kde žije. Goth imidž sa stal jedným z poznávacích znakov The Cure, no podľa speváka ide skôr o umelecký prejav, nie prezentáciu kapely.

"Ľudia si obyčajne môj výzor spájajú so skupinou, no ostatní z kapely sa prezentujú úplne normálne. Jednoducho, takýto som. Tak, ako ma vidíte na javisku, tak budem vyzera na druhý deň, alebo som tak vyzeral deň predtým. Cítim sa tak pohodlne."

Tajomstvo dlhovekosti
Robert tvrdí, že recept na úspešné fungovanie v hudobnom priemysle je jednoduchý: "Buďte čestní, práve preto fungujú The Cure tak dlho, a hlavne buďte oddaní emóciam. Uvedomili sme si, že v každej generácii sa nájde dostatok ľudí, ktorým sa naše práce páčia, milujú ich a identifikujú sa s našim zvukom."

extra.globo.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi