Fóbie normálneho človeka - 01/2000


Na slovíčko s Robertom počas promo turné k "Bloodflowers" v Madride


Hudba doma
"Nikdy nepočúvam The Cure alebo niečo podobné doma. Preferujem radšej "tanečnú" hudbu, obzvlášť ambient, potom klasickú hudbu a zvlášť ethnickú. Na tento "promo" výlet som si so sebou vzal nejaké cd-čka s flamengom. Pravda je taká, že preferujem inštrumentálnu hudbu alebo potom piesne naspievané v jazyku, ktorému nerozumiem. Texty popovej hudby sú obyčajne veľmi zlé a bránia mi v tom, aby som si tie skladby užil."

Hrdina
"Okrem iných je to Jimi Hendrix. Zaujal ma tým, ako sa v živote vynašiel, ako sa z nájomného gitaristu v Spojených štátoch prepracoval k hudobnému revolucionárovi v Anglicku; zhmotnil svoj sen o slobode. Ako 10-ročný som zašiel na festival Island Of Wight... ale Jimiho som nevidel. Brat ma zamkol v stane, keď si šiel niekam zašukať alebo zafetovať.

Čítanie
"Mám problém; Ak sa mi niečo páči, zbehnem do kníhkupectva a kúpim si všetko, čo tam od daného autora majú a prečítam to. Takže potom všade meškám. A meno? Iaian Banks. Mám však tendenciu "hltať" viac vedecké knihy, texty o genetike alebo astronómii."

Kino
"Som fanúšikom bratov Cohenovcov a Terryho Gilliana. Ale takisto obdivujem filmy Stevena Spielberga, verím, že nikomu sa neušli také zlé a nespravodlivé kritiky. Nepovažujem sa za niekoho, kto klame sám seba. Viem, že taký Stanley Kubrick urobil ako veľa zlých filmov, tak aj veľa dobrých. Áno, viem, že je zábavné hľadať v hollywoodskej produkcii filmy, kde vystupuje hlavná postava s menom Robert Smith... Ich názvy vám ale nepoviem! Bol by som však rád, keby ma oslovili ohľadne spolupráce, chcem komponovať filmovú hudbu a takisto mám veľa nápadov pre môj vlastný film."

Tributové albumy
"Podieľal som sa na tributoch so skladbami od The Doors, Depeche Mode alebo Davida Bowieho, ale jediná vec, na ktorú som skutočne hrdý, je moja verzia "Foxy Lady" od Hendrixa. Nedávno ma oslovili s ponukou nahrať skladbu na tribut Nickovi Drakeovi, ktorého obdivujem rovnako, ako Hendrixa, no nepáčili sa mi ostatní umelci, ktorí sa na tom takisto mali podieľať, tak som to odmietol. Ale rád by som niečo nahral s Thin Lizzy."

Hudobné videá
"Viem, že videá The Cure sa tešia veľkej popularite, ale nikdy som z ich natáčania nemal radosť: obyčajne mám problém sa identifikovať s postavou, ktorú v nich interpretujem, som jednoducho neovládateľný. Faktom je, že tie videá sme natočili vždy preto, aby sme sa vyhli vystupovaniu v TV: chlapík zo spoločnosti nás ubezpečil, že vystupovanie nakoniec pôsobilo ako protijed, že aj u albumov, ktoré sme promovali veľmi slabo, stúpol predaj. Ale inak udržujem dobré priateľstvo s našim režisérom Timom Popem. Asi to tu budeme musieť ukončiť, musím mu totiž zavolať, dnes mi bolo povedané, že sa stal otcom."

zdroj: COFthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi