Nočné mory Roberta Smitha - 04/2010


Video režisér Tim Pope rozpráva o morbídnej inšpirácii, ktorá stála za videom k singlu "Lullaby"


Tak ako sa samotná skladba zaryje po opakovanom počúvaní do ľudskej mysle, v prípade samotného videoklipu stačilo jediné zhliadnutie, aby vám v pamäti zostal navždy. Ocenené video cenou Best British Video za rok 1990 je videklip "Lullaby" umelecky desivou ódou na arachnofóbiu, hoci samotného Roberta Smitha z The Cure možno prirovnať skôr k Strihorukému Edwardovi v podaní Johnnyho Deppa, zatiaľ čo jeho spoluhráči ponúkajú akúsi morbídnu serenádu. Robert je v klipe trýznený predátorskou verziou samého seba a to celé je podané spôsobom, na ktorý by boli Franz Kafka a režisér David Cronenberg skutočne hrdí.

Režisér Tim Pope, ktorý sa v prípade The Cure postaral medzi inými aj o videá "High", "Friday I´m In Love", či "Just Like Heaven", prezradil, že video "Lullaby" sa rodilo akosi samo už od počiatkov demoverzie samotnej skladby.

"Samotná skladba bola od samého počiatku veľmi šokujúca a hlavne temperamentná," hovorí Pope. "No a hlavne obsahuje jeden z mojich naj veršov: "And I feel like I'm being eaten/By a thousand million shivering furry holes". Môj bože, čo už by ste mohli s takýmto veršom pokaziť??"

Pope ďalej prezradil, že jeho spolupráca so Smithom a s The Cure korešponduje s jeho ranným záujmom o filmárov ako Alfred Hitchchock a Roman Polanski. "Na Polanského filmoch som vyrastal - viete, tie filmy ako "Repulsion" a "The Tenant", ktoré ma veľmi ovplyvnili," dodal. "Všetky tie filmy majú tendenciu byť temné a obsedantné. A presne také čosi skvele pasuje k hudbe The Cure a textom Roberta Smitha."

Oddaní fanúšikovia však dodnes vedú diskusie o pôvode skladby, ktorá akoby bola vystavaná na halucinogénnych základoch básne "The Spider And The Fly", ktorú na začiatku 19.storočia napísala spisovateľka Mary Howitt. (Smith sa k tomu vlastne priznáva záhadným šepotom na konci skladby, ktorý veľmi pripomína úvodný verš spomenutej básne).

Pope takisto poukázal na fakt, že jeho priateľ a spolupracovník je zručný v tvorbe nápaditých príbehov, často ovplyvnených zážitkami z vlastného života. "Je jedným z najväčších klamárov, ale mne sa tie roztomilé príbehy veľmi páčia," dodal "Svoje príbehy si upravuje podľa chuti. A práve preto je dosť možné, že aj príbeh "Lullaby" je vymyslený."

Hoci niekoľko dekád strávil Pope prácami na videoklipoch pre umelcov ako David Bowie, The Cars, KT Tunstall a Neil Young, nakoniec, po tom, čo započal vlastnú "hudobnú televíznu revolúciu", skončil pri filme a výrobe reklám pre MTV. Z tých najnovších prác možno spomenúť videoklipy pre Kaiser Chiefs a Fatboy Slim.

Keď sa ho spýtame na večné kritiky tvrdiace, že videoklipy akosi ochudobňujú zážitky z rýdzeho počúvania hudby, poznamená, že máme ako uši, tak aj oči.

"Nemyslím si, že klipy ničia samotné skladby," prehlási. "S mojimi videami som sa vždy snažil niečo skladbám pridať, no pritom stále umožňujem samotným skladbám dýchať - teda ak je tá ktorá skladba dosť brilantná na to, aby mohla vôbec dýchať."

zdroj: grammy.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi