Robert pre NME - 08/2012


Robert Smith exkluzívne pre New Musical Express


Zdravím Robert. Tešíš sa na tento víkend?
Momentálne veľmi. Už je to veľmi dávno, čo sme hrali na Reading Festivale.

To teda áno. 33 rokov, aby sme boli presní. Zrejme tam nebude veľa takých, ktorí vás tam v roku 1979 zažili a po troch dekádach by na vás zašli znova.
No, ale stavím sa, že sa tam zopár takých objaví, oprášia opäť svoje bundy s nápisom Motorhead. Ale zasa poznám kopec ľudí, ktorí tam idú, mám totiž kopec neterí sa synovcov, ktorí tam chodia každý rok, takže sa musím mať trochu na pozore.

Vaše minuloročné vystúpenie na Bestivale bolo jedno z prvých festivalových vystúpení na britskej pôde po veľmi dlhom čase a stretlo sa s ohromným úspechom. Bolo toto vystúpenie motivačným faktorom pri rozhodovaní, či vystúpiť na Readingu a Leeds Festivale?
Bestival som si naozaj užil. Kým sme však s vystúpením súhlasili, tak nás museli trochu prehovárať, no keď sme zistili, že množstvo z umelcov, ktorých by sme radi videli, už s vystúpením súhlasili, tak sme súhlasili aj my. Takto nejako to u nás funguje: bolo to veľmi milé, vládla tam skvelá atmosféra a mali sme pocit, že sme naozaj súčasťou víkendu. Dúfam, že niečo podobné zažijeme aj na Readingu a na Leeds Feste.

Takže sa tak trochu tešíš na kapely, ktoré sa tam objavia? Foo Fighters, Kasabian?
Oni získali nejaké tie vaše ceny, nie? Najlepšia medzinárodná kapela a Najlepšia domáca kapela. To znamená, že sú veľmi obľúbení a sú dobrí v tom, čo robia. Som si istý, že si určite zájdem pozrieť nejaké koncerty kapiel, o ktorých sa mi ani nesnívalo, že by som ich vôbec počúval a možno z nich budem pobláznení ďalších šesť mesiacov. Na festivale začnete obchádzať jednotlivé pódiá a zrazu sa vám dostane slušný mix rôznych vecí, veď to poznáte... Myslím, že vás nič neobmedzí v tom, aby ste tam zažili skvelý víkend a to ani nemusíte mať radi The Cure. Myslím, že takých ľudí tam bude naozaj dosť. Proste blázni, ale čo už narobíte?

V zostave pre toto leto máte gitaristu Reevesa Gabrelsa (niekdajší spolupracovník Davida Bowieho) a dokonca máte v aktuálnom repertoári niekoľko rarít... budete v tomto trende pokračovať aj tento víkend?
Viete, zostava kapely sa z času na čas zmení, niekedy z dobrých dôvodov, niekedy práve z tých zlých. Ale vždy so zmenou kapely sa mení aj jej repertoár, to preto, že sa vždy snažíme hrať to, čo ukáže naše silné stránky. Takže áno, niektoré zo skladieb sme nehrali pekne dlho, ale v podstate všetko sú to ľahké a veselé skladby. Nie som si istý, či zahráme aj nejaké epické kúsky. Teraz o tom vážne pochybujem, ale nikdy neviete. Pár pív a možno 5 minút pred nástupom na pódium setlist zmením!

zdroj: NMEthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi