Srdečné pozdravy z Ruska - 06/2012


Nie od Jamesa Bonda, ale od Roberta Smitha"Rozprávali sme sa pred chvíľou s chalanmi - prečo sme doteraz ešte stále nehrali v Rusku? Veď je tu toľko zábavy! Spomínam si však, že v histórii kapely bolo niekoľko momentov - asi tak 5 - kedy sa už veci na vystúpenie vo vašej krajine začali plánovať. Lenže, vždy tie plány niečo prekazilo, takže sme to mali stále pred sebou ako míľnik. Tých prekážok bolo stále viac, až som si myslel, že sa k vám nikdy nedostaneme. Dokonca som začal žartovať, "ak chcete ísť do Ruska, musíte sami!". Keď sme koncertovali, hlavne v časoch našej najväčšej slávy, od polovice 80-tych rokov, do polovice 90-tych, sme vždy čakali na pozvanie. V minulosti sme tu nehrali hlavne preto, že sme boli v podstate zakázaní. Ako v Číne. Tam nám úrady oznámili, že sme tam nežiadúci, nakoľko naše texty sú príliš provokatívne. No a keď prišla doba, kedy by sa ku vám už nebol problém dostať, tak sme v aktivitách poľavili a už toľko nevystupovali... to som si už ja sám stanovili limit, max. 50 koncertov do roka. A keď už sme si mali vybrať, kde budeme hrať, tak to vždy vyhrali mestá ako Manchester, ktoré bolo na zozname vždy a ten zoznam sa nikomu akosi nechcelo meniť. No po tomto koncerte sa všetko zmení! A to vám hovorím úplne vážne! Tento festival je pre nás veľmi významný. Uvedomili sme si, koľko zábavy sa dá u vás zažiť. Všetko je tu úplne skvelé a hlavne sme zažili fantastickú atmosféru. Prvý skutočne letný festival sme odpálili práve u vás! A bol to náš najdôležitejší koncert! Z tohto koncertu už budeme len čerpať energiu, nápady.. Také to bolo skvelé! Máte fantastické publikum! Dokonca aj napriek dažďu musím povedať - ste najlepší! Obdivujem vás!

Bezpochýb rovnako publikum obdivovalo maestra Smitha a jeho tím! Dokonca aj v hroznom daždi, ako pripomenul Robert, nik v skandovaní nepoľavil. A keď už hovoríme o daždi, v repertoári skupiny je skladba, ktorá taký dážď doslova privolá...

"Po prvýkrát po 10-tich rokoch sme zahrali "The Same Deep Water As You". Chalani mi vraveli, "vieš, nemal by si ju spievať, privoláva dážď!" Povedal som im, "nie, dnes práveže ňou dážď zastavím,"... musím však priznať, nezabralo to :) Na tom však vôbec nezáleží! Čo je najdôležitejšie, že publikum skladbu skvele prijalo! Dnes sme inak celkovo hrali veci, ktoré sme nehrali už dávno... napr. "Cold" z albumu "Pornography". Výber samotných piesní som riešil až dnes ráno. Jednoducho som chcel, aby náš dnešný set bol veľmi osobitý! Chcel som, aby v tom sete bolo jasne cítiť, že je to po prvýkrát, čo hráme v Rusku! Skvelé, že publikum môj zámer pochopilo. A som veľmi rád, že ma v tom aj podporilo. Je jasné, že by pre väčšinu bolo prijateľnejšie, keby sme hrali len hity - to ale neznamená, že by to bolo aj naozaj lepšie a zaujímavejšie. A mimochodom, už dávnejšie odmietam hrať "Friday I´m In Love". Tak som to dnes poňal tak, že to budú chalani hrať bezo mňa :)) - zostal mi teda len spev!"

Vystúpenie The Cure trvalo 3 hodiny, čo je z hľadiska festivalových vystúpení skutočná rarita...

"Počas vystúpenia som chcel ruským fanúšikom The Cure predstaviť všetky stránky The Cure – ukázať im všetko, čo dokážeme. Na začiatku sme predpokladali, že budeme hrať dve a pol hodiny, nikto predsa nehrá na festivale 3 hodiny. A následne sme sa veľmi potešili, keď nám bolo povedané, že môžeme pridať ďalšiu pol hodinu."

Ruskí fanúšikovia The Cure na festivale Maxidrom mohli byť medzi prvými, ktorí naživo zažijú nového člena tímu The Cure - legendárneho gitaristu Gabrelsa Reevesa. Ten sa viac preslávil ako gitarista Davida Bowieho.

"No áno, na to netreba zabúdať - máme nového gitaristu, Reevesa Gabrelsa, odohral s nami už 3 koncerty. Obyčajne si pri zostavovaní setlistu môžeme vyberať zo 150 piesní, toľko sme ich schopní zahrať... Pred týmto koncertom sa však stalo to, že sa Reeves musel za nedeľu naučiť zvládnuť 5 našich ďalších skladieb. Za posledné 2 týždne sa ich naučil 50! A nemyslite si, že je to také jednoduché. Obzvlášť keď ich musíte profesionálne zvládnuť pred niekoľko tisícovým davom! Aj keď niektoré party nie sú až také komplikované, skúste to bez rozpakov a zaváhania zahrať pred publikom! Každý, kto niekedy vystupoval pochopí, o čom hovorím."

Verím tomu, že gitarista takých kvalít, akým je Reeves by sa s ľahkosťou popasoval aj s náročnejšími kúskami. Čo sa nám však na členoch The Cure páči najviac je fakt, že každý z nich vydá zo seba na pódiu maximum. A dokonca po trojhodinovom náročnom koncerte sa Robert namiesto návratu do hotela rozhodol ísť si pozrieť mesto, nakoľko dovtedy na to nemal dostatok času.

"Presne tak, práve som na odchode a idem si pozrieť Moskvu! S deckami vyrážame do ulíc, nemyslím do klubov, jednoducho ideme na prechádzku do mesta!

Ďakujeme Robert Smith a tešíme sa na ďalšiu sľúbenú návštevu The Cure v Moskve!

zdroj: maximum.ruthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi