Nevyliečiteľne výstredný - 07/1996


Robert Smith z The Cure sa pre Kanadu vyobliekal


Fanúšikovia The Cure sa zrejme potešia, keď zistia, že ich odvážny líder Robert Smith, vysoký, čiernovlasý, s rúžom na perách, milovník britského popu a človek, ktorý stojí za predajom 23 miliónov nosičov, má v tomto roku so svojou skupinou v pláne hneď až dve zastávky v Toronte.

Tá prvá sa uskutoční už zajtra, kedy uzatvoria prvý večer trojdňového festivalu Eden Musicfest v Mosport Park. No a neskôr nás zrejme čaká samostatný koncert niekedy na jeseň.

"Dostali sme prostredníctvom internetu množstvo odkazov s otázkou, prečo neodohráme v Toronte náležitú šou The Cure," prezradil jedinečný Smith (37) v telefonickom rozhovore z Montrealu minulý týždeň. "Termín ešte potvrdený nemáme, ale určite bude. Tak na 90% je už isté, že druhý koncert bude. Podľa všetkého to bude niekedy počas druhého septembrového týždňa."

To je vážne dobrá správa. Tou zlou, hlavne pre najoddanejších fanúšikov, ktorí radi napodobňujú Smithov gothický výzor (čo nie je jednoduché vzhľadom k faktu, že sa do čierneho zamatu obliekal už v škole keď mal 14) je fakt, že vzal do rúk nožnice, a trochu si ten svoj oslavovaný účes skrátil.

"Neviem, či to vôbec niekomu bude pripadať ako ostrihané, ale posledný rok som to mal už neuveriteľne dlhé. Je to nenáročný strih, veľa som toho dolu nedal," povedal Smith. "Ale teraz by som mohol kľudne vyraziť na nejaké sedenie sociálnej skupiny a zrejme by ma neidentifikovali."

Ďalšou zlou správou je, že zajtrajší koncert The Cure v Monsport Park, ktorý poslúži ako podpora pre ich kritikou chválený 10-ty štúdiový album "Wild Mood Swings", bude iba štipkou z toho, čo ponúkajú aktuálne The Cure na pódiu,

"Použijeme trochu z toho, čo máme teraz k dispozícii. Inak bežne využívame veľmi sofistikované 3D projekcie," prezradil Smith. Na koncertoch v otvorených priestoroch sa to až tak veľmi využiť nedá.

Na turné využívajú "doslova lunapark" a k tomu neustále sa meniaci setlist - kapela má aktuálne k dispozícii 75 naskúšaných skladieb - takže fanúšikom vždy poskytnú náležitú zábavu.

"Každý nám vraví, 'mali by ste vidieť tento efekt, je to čosi neskutočné'. Niekedy si pripadám, akoby som po pódiu celý čas plával."

The Cure aktuálne na pódiu hrajú 11 zo 14 skladieb nového albumu a Robert Smith priznal, že z nového albumu a turné sú v kapele nadšení. Album nahrávali v prenajatom dome herečky Jane Seymourovej v anglickom mestečku Bath. ("Na Vianoce sme si navzájom poslali kvety, ale dom je celý posiaty jej fotografiami, takže ste nikdy nemali pocit, že je od vás príliš ďaleko," dodal Smith).

A ak je niečo, z čoho má Smith dobrý pocit, tak je to fakt, že sa zbavil dojmu, ktorý v ľuďoch vytváral.

"Viete, bez mejkapu by som nebol schopný vyliezť na pódium," povedal. "To by som si sám seba až príliš uvedomoval. Ľuďom to za tie roky vážne chýbalo. Chýbal im v tom všetkom akýsi humor, postrádalo to správnu dávku irónie."

A pokiaľ ide o tie zamatovo čierne šaty zo študentských čias, Robert prezradil toto: "Tie mi ušila moja mama. Moji rodičia mali pre takéto veci pochopenie. Uvažovali správne, pretože vedeli, že ak by mi takéto veci zakazovali, tak by som v tom pokračoval ešte intenzívnejšie, pretože som už raz taký. Dali mi teda dostatočne pevné lano, aby som sa naň mohol zavesiť. A ja som sa toho potom zbavil. Do čiernej sa veľmi neobliekam... hoci natáčanie videa k "The 13th" ma k tomu opäť trochu pritiahlo."

zdroj: Toronto Sun, 11/07/1996
autor: Jane Stevensonthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi