Curiosa - 2004


Rozhor s Robertom pre Curiosa Tourbook


Kde a kedy vlastne vznikla myšlienka festivalu Curiosa?
Čím viac o tom premýšľam, tým viac si uvedomujem, že myšlienka Curiosy je neskutočne sebecká; sami sme si pripravili koncert, na ktorý by som ja osobne vždy rád išiel! Keď sme v septembri 2003 hrali na festivale rádia KROQ, tak sa na zozname objavili aj kapely Interpol a The Rapture, bolo to po prvýkrát, čo som ich videl a úplne ma dostali. Obe kapely sú veľmi odlišné, no zároveň obe veľmi vášnivé a náruživé, a tam som začal premýšľať...

Po Vianociach sa naša päťka začala rozprávať o plánoch na leto, keďže sme v tej dobe nahrávali album a po jeho vydaní sme mali v pláne nejaké tie koncerty. Stáli sme pred voľbou, či pre Spojené štáty pripraviť klasické turné The Cure alebo zvoliť niečo iné. Cítili sme, že nastal správny čas pre to "niečo iné".

Ako sa to potom celé vyvíjalo?
Pôvodným zámerom bolo prizvať ďalšie dve kapely. Spýtali sme sa Interpol a The Rapture, či by s nami nechceli hrať a keď súhlasili, napadlo ma: "Na zozname by som mal veľmi rád aj Mogwai, takže som si na festivale nenechal ujsť ani jedno ich vystúpenie."

Takže následne naše diskusie prerástli v niečo, čo si vyžiadalo ďalšie pódium a prizvanie ďalších štyroch kapiel. To bol veľký krok vpred. Do toho momentu to totiž stále páchlo s turné The Cure a "špeciálnymi hosťami", no doplnenie ďalším pódiom a siedmymi úplne odlišnými kapelami znamenalo, že sme prakticky stvorili festival.

Názov festivalu však stále naznačuje, že je to prakticky "Cure" orientovaná záležitosť. Je to správna domnienka?
Nie celkom... chceme vlastne ľuďom povedať, "Poďte sa pozrieť na tieto kapely, sú všetky absolútne úžasné", čo by sme nemohli povedať, keby sme ich skutočne nezbožňovali.

Celá tá myšlienka spoločného cestovania a sledovania koncertov jeden druhého je absolútne skvelá a viem, že medzi nami vládne obrovská miera rešpektu. Každý deň bude dúfam absolútne skvelý a dúfam, že si ho bude každý pamätať navždy.

Ako boli vlastne kapely na Curiosu vyberané?
Vypočul som si stovky albumov, ktoré boli v poslednom roku vydané a moje prvé kritérium bolo jednoduché. Muselo sa to, čo počúvam, skutočne páčiť. Lenže tuná to nekončilo. Navštívil som webstránky kapiel, prečítal si o nich články, pozrel si, aká hudba sa im páči, čomu všetkému sa venujú. To všetko bolo pre mňa nesmierne dôležité, pretože som chcel tých ľudí spojiť na viacerých úrovniach.

Následne sme s tými ľuďmi začali nadväzovať kontakty - pôvodne sme mali na "wish list-e" desať kapiel - a zakaždým, keď niekto z nich súhlasil, tak sme museli začiatok akcie posunúť o čosi skôr a zároveň redukovať čas jednotlivých vystúpení, aby si zahrali všetci. Dokonca sme mali pripravenú alternatívu pre koncert ôsmych kapiel. To dávalo príležitosť všetkým náležite si zahrať a The Cure by zostali stále 2 hodiny na riadny koncert.

"A pódium" patrilo kapelám, ktoré s nami vyrazili na celé turné, "B pódium" patrilo kapelám, ktoré hrali s nami príležitostne a väčšinou tri koncerty po sebe. Ale to samozrejme nestačilo, pretože sme chceli, aby fanúšikovia vedeli, čo si z toho majú pozrieť. Pri podobných festivaloch sme si všimli, že niektorí z headlinerov odohrajú vždy iba niekoľko koncertov, no ich mená figurujú vo všetkých reklamách, aj pri termínoch, kedy v skutočnosti nevystúpili. Chceli sme, aby "Curiosa" bola prehľadnejšia akcia.

Môžeš nám v krátkosti priblížiť kapely na zozname?
INTERPOL - majú silne definovaný imidž a veľmi silný postoj v tom, kto sú. V ich videoklipoch, plných neónových svetiel, sú ťažko definovateľní, ale ich hudba je vždy náruživá. Sú extrémne cieľavedomí, neuveriteľne oduševnený a podivne krehkí...

THE RAPTURE - keď som ich videl naživo, úplne som im prepadol. Mal som pocit, že som na pódiu s nimi. Akoby vôbec nepremýšľali o hudbe, ktorú hrajú, akoby to bolo všetko o spontánnosti. Reflektívni, vitálni, ohniví, záhadní a vzrušujúci.

MOGWAI - patria k mojim obľúbeným kapelám už päť rokov. Niektoré z ich vecí sú veľmi delikátne a sotva postrehnuteľné, akoby ani neboli; iné veci sú zasa masívne a takmer neúnosné. Keď počúvam Mogwai, akoby som počúval zvuk večnosti... takisto si myslím, že skomponovali zopár veľmi dobrých popových skladieb!

THURSDAY - trochu sa mi ich hudba počúvala ťažšie, pretože je tak neskutočne silná. Pamätám si, ako som si doma pustil ich cd a pomyslel si "*****!!!" Zostal som ako zabetónovaný, bez možnosti pohybu, úplne ma dostali. Zvukovo je to neskutočne plné, textovo zasa tak emotívne, až to bolí.

CURSIVE - veľmi osobitá kapela, ktorá komponuje skvelú hudbu. Ich zvuk je náladový a atmosferický, melodický a povznášajúci, podivný a rušivý zároveň. Skladby sú nádherne zručné, príjemne podmanivé a spievané s neskutočným odovzdaním ... prekrásne!

MUSE - energia, ktorú na pódiu generujú, je fenomenálna; v triu produkujú neskutočne masívny zvuk. Niekoľkokrát sa na nich odrazil čas a museli naštartovať všetko odznova, no všetko je napriek tomu nádherne melodické a vždy končí dokonalosťou... sú veľmi inšpiratívni.

AUF DER MAUR - Melissa má nádhernú históriu... ich album sa ku mne dostal so značným opozdením, už v čase, keď sme v Olympic Studios pracovali na našom albume... pustil som si ho a pomyslel si, "Toto je super!" Úžasné skladby, skvelý hlas, omamný zvuk, jednoducho fantastická hudba.

THE COOPER TEMPLATE CLAUSE - Ich prvý album mi predstavil náš bubeník Jason a mne sa vážne páčil... no nič ma nepripravilo na ich novinku, ktorý je mimoriadne plný života, veľkolepo texturovaný a presvedčivo hudobný. Na začiatku Curiosy poznalo TCTC iba zopár Američanov; myslím, že ku koncu festivalu to bude úplne o niečom inom...

HEAD AUTOMATICA - myslím, že toto začínalo skôr ako vedľajší projekt speváka Glassjaw, Daryla Palumba, no prerodilo sa to v niečo omnoho viac... Chcel som ponuku spestriť, pridať aj niečo elektronické. Venujú sa akémusi zlovestnému atmosferickému electru, samplom a podobne, no s pulzujúcou dávkou života.

SCARLING - získali si moju pozornosť, pretože predošlá kapela ich speváčky Jessicky, Jack Off Jill, nahrala cover verziu "Lovesong", ktorá sa mi naozaj páčila. Scarling produkujú temnú, beznádejnú, chaotickú a skvelú popovú hudbu, zvuk konca sveta... a mne sa to páči!

Čo majú teda tieto kapely spoločné?
Snažiť sa podať jasnú definíciu toho spoločného medzi nami je nesmierne ťažké. Nie je medzi nami zjavné spojenie, ale verím, že všetci zdieľame spoločnú intenzitu, rovnaké nadšenie pre to, čo robíme.

Máte s Curiosou nejaké problémy, ktoré sa na normálnom turné The Cure nestávajú?
Pridanie druhého pódia so sebou nevyhnutie prinieslo naverbovanie ďalšieho štábu, ale v iných ohľadoch to nie je až také odlišné od štandardného turné The Cure. Na to, aby ste niekde hrali, potrebujete jasný typ PA zariadení, osvetlenia, monitorovacieho systému a podobne... také veci sa nemenia. V tomto prípade sa toho účastní stabilný štáb The Cure, ostatné kapely majú takisto svoj tím a ten funguje podobne...

Čo iné, okrem kapiel, Curiosa ponúka?
Bránime sa veciam, ako oheň požierajúci klauni a podobne... zmyslom Curiosy je prezentovať kapely.
Máme chilli-out zónu, kde si ľudia môžu v tieni oddýchnuť a takisto s nami putuje množstvo charitatívnych organizácii, ktoré sa takto majú šancu prezentovať.

Takisto máme plán, že počas turné sa všetky kapely budú podieľať hudobne na niečom, čo bude celú Curiosu prezentovať. V zákulisí bude k dispozícii pro-tools systém, s ktorým môže každý pracovať, no a na konci sa budeme snažiť z tých výtvorov niečo dať dokopy...

Dúfame, že sa nám to podarí vydať a celý výťažok potom poputuje na konto rôznych organizácii; dúfame, že sa nám podarí preklenúť problém s faktom, že každý zo zúčastnených je upísaný inému labelu.

Ak sa to nakoniec podarí, pokúsite sa také niečo urobiť niekedy opäť?
Myšlienkam na to sa budem brániť až do vtedy, kým to celé neuzavrieme! Ale takisto sa bránim slovu "nikdy"...

zdroj: curiosa tour book 2004thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi