Na slovíčko s Rogerom - 09/2011


Na slovíčko s Rogerom - 09/2011


Aké to je byť znovu súčasťou The Cure?
Nádherné.

Aké to bolo stretnúť sa s nimi po toľkých rokoch separácie? Aký máš vzťah s ostatnými?
Akoby sme boli odlúčení tak na týždeň, ale týždeň, počas ktorého sa veci zmenili k lepšiemu.

Zdá sa, že The Cure ako kapela pre mnohých veľa znamenajú, čo znamenajú pre teba?
The Cure sú pre mňa polovicou môjho života, tie roky by som nedokázal nahradiť ničím iným.

Najobľúbenejšia spomienka s The Cure?
Tých je toľko, že ťažko niektorú teraz vybrať.

Ku kapele si sa pripojil už v júni tohto roka a odohrali ste spolu v Sydney naživo prvé tri štúdiové albumy The Cure. Sú nejaké plány na obdobnú akciu v blízkej budúcnosti?
Ja o žiadnych plánoch do budúcna hovoriť nemôžem, ale momentálne to medzi nami veľmi funguje.

Zo všetkých členov kapely si asi jediný, ktorý je zžitý so sociálnymi sieťami, aký máš k nim vlastne postoj?
Mám rád ľudí, takže uvítam vždy všetko, čo mi uľahčí komunikáciu s nimi. Rád nových ľudí spoznávam a rád počúvam ich životné príbehy.

Existujú špekulácie, či The Cure nakoniec vydajú "temné dvojča" albumu "4:13 Dream". Čo teda môžeme očakávať od kapely v blízkej budúcnosti?
Ako som povedal, momentálne si užívame to, že sme spolu, no žiadne reálne plány neexistujú.

Máš za sebou takisto skvelé sólové albumy. Čo ťa inšpiruje v komponovaní hudby?
Tie inšpirácie ku komponovaniu a písaniu vychádzajú odniekiaľ z hĺbok môjho vlastného "ja" a je nemožné sa toho zrieknuť. Je to niečo, čo ma veľmi zaujíma a raz to všetko zmapujem v knihe.

Kedy si začal komponovať hudbu po prvýkrát?
Hmmm, asi v tom istom momente, ako som začal so samotným hraním, pre mňa sú to dve neoddeliteľné veci. Je pre mňa veľmi ťažko pochopiť hudobníkov, ktorý hrajú, no samotnú hudbu nekomponujú.

Čo ťa dnes v komponovaní poháňa? Zmenilo sa to za tie roky?
Nie, myslím, že som motivovaný tými istými vecami, ako kedysi. Z času na čas síce stratím smerovanie, no vždy sa to nakoniec vráti do starých koľají. Je to ako nutkanie si sadnúť do hlbokého kresla, ťažko sa to vysvetľuje. Takisto rád robím ľuďom radosť, takže v tom hrá svoj faktor aj zábava. Nie som si istý, či je to vždy zábavné, ale pokúšam sa o to :).

Na YouTube.com kolujú videá, kde predvádzaš svoje Moog syntezátori, no ktorý syntezátor je tvoj najobľúbenejší?
Tak to musím priznať, že najviac obľubujem klasické piáno, vždy sa k nemu vrátim. Samozrejme, so syntezátorov sú to jednoznačne Moogy, sú mojim hlasom. Po hudobnej stránke mi veľmi ľahko umožňujú vyjadrovať moje pocity a myšlienky.

Vystupoval si so svojim pojektom Quiet Trees, mohol by si nám tento projekt trochu viac priblížiť?
Ide o veľmi impozantný projekt, od jeho počiatku až po koniec. Celé to bolo inšpirované maľbou Davida Hockneya s názvom "Bigger Trees" a ja som doslova prahol po jeho hudobnom stvárnení s použitím klasického orchestra. Debut sa uskutočnil v Londýne za účasti začínajúcich hudobníkov, čím sa ten projekt stal ešte výnimočnejším. V pláne mám ešte jedno vystúpenie, v novembri v Toronte, za účasti Chember Orchestra. Nič podobné som predtým neskomponoval a hlavne pre tak veľa ľudí/hudobníkov, no prinieslo mi to neuveriteľné naplnenie a dúfam, že to nebolo naposledy.

Nemáš v pláne v blízkej budúcnosti navštíviť aj Švédsko? (prípadne máš na našu krajinu z minulých návštev nejaké príjemné spomienky?)
Samozrejme, rád by som u Vás vystúpil, pokiaľ sa nájde niekto, kto to bude chcieť! Naposledy som bol v Stockholme s The Cure, v roku 1996, a na to mám veľmi pekné spomienky...

Čo iné ťa zaujíma okrem hudby?
Mám rád preteky automobilov, teda aby som bol presný, Formuly 1 a samozrejme autá!

zdroj: http://www.facebook.com/rogerodonnellmusicthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi