10 vecí, ktoré ste o The Cure nevedeli


Zaujímavosti o stále živej kapele


Milovník mačiek, Pavúči muž a ikona oháňajúca sa šesť-strunovou bassgitarou. Prebrodili sme sa lesmi mysle frontmana The Cure, Roberta Smitha, aby sme nastúpili na priamu cestu vedúcu na Bestival, kde The Cure vystúpia ako headlineri v sobotu 10.septembra 2011.

1. Počas nahrávania úspešného albumu "Wish" dal producent Dave Allen do rúk Smithovi jeho dnes typickú sešť-strunovú hračku, aby tak dosiahli nezvyčajný a veľmi vplyvný zvuk. Ukázalo sa, že ročníková Fender-ka bola od momentu, ako sa stala majetkom lorda Gothu nesprávne naladená. A zostala dodnes.

2. Nie vždy sa držia svojich plánov. Zánik The Cure bol totiž ich frontmanom nesprávne predpovedaný už veľakrát. Opus "Disintegration" z roku 1989 bol ohlasovaný ako koniec kapely, ale rovnako aj "labutia pieseň" v podobe albumu "Bloodflowers" (2000), ako aj následné "Trilogy" koncerty o dva roky neskôr. Šou stále pokračuje.

3. V časoch nahrávania albumu "The Cure" sa kontraverzné nahrávacie techniky nu-metalového guru, producenta Rossa Robinsona, nestretli s príliš veľkým nadšením u zvyšku kapely. Všetko sa nahrávalo naživo a Robinson sa dokonca snažil udrieť do strún Gallupovej bassy uprostred skladby. "Bolo zopár momentov, kedy takmer dostal ranu vreteníkom do sánky," priznal neskôr Simon Gallup.

4. Rozmazaný rúž na perách patrí k Smithovým poznávacím znameniam už od roku 1981. Jeho obľúbenou značkou je rúž MAC Ruby Woo, príťažlivo krvavo červený, ktorý však nevydrží v teple sálajúceho z pódiového osvetlenia. Perfekcionista Smith si make-up nanáša na tvár vždy sám, nakoľko neznáša, keď sa niekto cudzí dotýka jeho tváre.

5. Rok 1983 bol pracovne pre vtedy 24-ročného Smitha veľmi náročný. Počas dňa poskytoval svoje služby ako gitarista kapele Siouxsie And The Banshees, zatiaľ čo po večeroch pracoval na albume "The Top" pre The Cure a po nociach sa plný halucinogénov oddával prácam na jeho vedľajšom projekte The Glove. Po tom všetkom nasledovala šokujúca diagnóza: otrava krvi.

6. Júl 1985, The Cure hrajú svoj prvý koncert v Los Angeles. Podľa policajnej správy si počas koncertu akýsi mladík niekoľkokrát loveckým nožom podrezal žili a bodol do žalúdka, aby urobil dojem na svoje vysnívané dievča. Aj keď nešlo o skutočného fanúšika skupiny, tento incident v tlači len zvýraznil temný imidž The Cure.

7. Smith je počas viac ako 30-ročnej kariéry The Cure považovaný ako jediného zakladajúceho člena, ktorý dodnes v kapele funguje. Vďaka implementovanej politike "rotujúcich dverí", prešla kapela do dnešných čias siedmymi personálnymi zmenami a väčšinu z nich si vyžiadal práve Smith.

8. Robert sa objavil v prvej sérii kresleného seriálu South Park, kde porazil diabolskú Barbaru Streisand vystupujúcu v úlohe gigantického robota a zbavil tak svet jej tyranie. Mnohé z jeho neterí a synovcov sú týmto výkon ohromené omnoho viac, než faktom, že ich strýko je svetoznáma rocková hviezda.

9. Prvé vystúpenie kapely v legendárnej relácii Top Of The Pops (išlo o pantomimické stvárnenie singla "A Forest"), sa takmer neuskutočnilo, nakoľko si Smith počas natáčania vystúpenia začal obmotávať palec obrovským obväzom - palec si totiž krátko predtým zranil počas výmeny pneumatiky na aute na končiacom sa americkom turné. Samozrejme bol vtedy opitý.

10. "Ak Morrissey prehlási, aby sme nejedli mäso, tak si ho naschvál doprajem, pretože Morriseyho nenávidím," prehlásil Smith na margo Morrisseyho vtipkovania na Smithov účet počas jedného rozhovoru pre média. Urážlivý postoj oboch pánov v štýle Blur vs. Oasis bol pred pár rokmi ukončený Mozovou poznámkou, v ktorej označil Smitha za "príjemného chlapíka".

zdroj: clashmusic.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi