Bez úcty - 10/1985


The Cure vždy mladší než ich rovesníci na hudobnej scéne


S objemným strapatým účesom a rozmazaným rúžom na perách nie je Robert Smith z The Cure práve typickou popovou hviezdou. Sám vraví, že nikdy nechcel byť slávnym, no s hitmi ako "Lovecats", "The Caterpillar", "InBetween Days" a aktuálne "Close To Me" je vo veľkom nebezpečenstve, že sa veľmi slávnym stane aj tak.

Robert sformoval The Cure už v roku 1976 na strednej škole v Crawley, v Sussexe. Z počiatku sa volali Easy Cure, no v roku 1978 to zmenili na jednoduchší názov The Cure. Prvý skutočný hit nahrali o dva roky neskôr, v roku 1980. Skladba niesla názov "A Forest".
Odvtedy ich kariéra strieda vrcholy, aj pády. Určité obdobie pôsobil Robert aj ako gitarista v Siouxsie And The Banshees. Takisto svojho času vyhodil z kapely aj svojho dlhoročného priateľa, bassáka Simona Gallupa. No dnes sú už opäť spolu a spolu sa koncentrujú ma obchodnú stránku hudobnej tvorby, no svojským a často veľmi čudným spôsobom.

V inom svetle

Robert je odhodlaný k tomu, aby boli The Cure videní v inom svetle, než ostatné popové skupiny. Pre dnešných lámačov rebríčkov má zopár milých slov.
"Odkedy sú na scéne Duran Duran a Wham!, tak nahrávanie skladieb už nemá s hudbou samotnou nič spoločné, teda ak vôbec niekedy malo. Tu už ide skôr o snahu zistiť, kto je najpopulárnejšou skupinou," povie Smith otvorene. "To, čo robíme my, nie je nikde veľmi populárne a zrejme ani nikdy nebude, ale je to stokrát radostnejšie už len preto, že my sa ničím netrápime."
"Je smutné, že dnes väčšinou vládne umelá hudba, ale to je pochopiteľné. Problémom mnohých skupín je, že ich snaha je sústredená na bohatstvo a slávu. To som nikdy nemal v úmysle. Sláva nikdy nebola mojou motiváciou."

Či už slávny byť chcel alebo nie, Robert je známy hlavne vďaka svojmu zovňajšku. Svoje strapaté vlasy opisuje ako "veľmi sofistikovaný účes". A čo ďalšie poznávacie znamenie? Rúž? "Nenanášam si ho tak, ako sa má, pretože by si tak ľudia mohli myslieť, že to robím s akýmsi pocitom samoľúbosti, hoci ja to beriem ako súčasť "kostýmu"! Dávam si to preto, že tým maskujem svoju skutočnú osobnosť."
Mohli by ste si myslieť, že s takýmto zovňajškom je Robert rozpoznateľný kdekoľvek sa objaví. No on to vidí inak.
"Pokiaľ sme nevydali "Lovecats" a neobjavili sme sa na obrazovke a na titulných stránkach, tak si ma ľudia nevšímali. Síce na nás ukazovali prstom a čosi si šuškali, ale to vôbec nie je niečo, čo by mi chýbalo," hovorí. "Tento rok som bol niekoľkokrát na nákupoch v supermarkete a desil som sa dňa, kedy ku mne niekto pristúpi a začne ma otravovať. To by som v momente odhodil nákupný košík a dal sa na útek. "

Od rodiny vzdialený

Kedykoľvek si však Robert uvedomí, že všetka tá sláva mu už prekáža, tak je vo svojom rodinnom dome v Crawley srdečne vítaný. "Kedykoľvek mám možnosť, tak sa tam vraciam. Stále mám k dispozícii moju izbu, posteľ a zubnú kefku. Je to moje miesto úniku. Je nemožné ma tam zastihnúť, teda pokiaľ nie som ochotný zodvihnúť telefón. A kto z tých ľudí by sa hnal za mnou 35 míľ, no nie?"
Ďalšia z vecí, ktoré Robert rád komentuje sú televízne programy, hlavne Top Of The Pops, hoci naň nemá veľa času. "Vždy mi je toho publika tak ľúto. Možno vždy očakávajú veľkú párty a pritom je to tá najotrasnejšia záležitosť. Doslova im to vidíte v tvárach."

Napriek faktu, že The Cure sú na scéne takmer osem rokov a napriek Robertovmu neustálemu bedákaniu na adresu celého hudobného biznisu, nemá on sám pocit, že by The Cure mali skončiť a je si viac menej istý, že nejaký čas na scéne ešte pobudnú. "Dva roky dozadu som mal pocit, že by som mal so skupinou už vážne skončiť," prezradí.
"Lenže teraz máme v kapele opäť Simona a ja mám pocit, aký som zažíval keď sme začínali. Svojim spôsobom som ja, ako aj The Cure, stále mladší v porovnaní s kapelami, ktoré začali v rovnakom období ako my. Ak by som dodnes v žiadnej skupine nebol, tak by som s The Cure začal dnes, pretože ľudí a kapely z Top10 neznášam tak isto, ako keď sme začínali. Je jedno, že odvtedy uplynulo osem rokov, náš postoj sa v určitých veciach vôbec nezmenil. Jednoducho nemáme k nikomu žiadnu úctu!"

zdroj: Looking, UK, 10/1985thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi