Boys Don´t Cry - 04/2011


Spomienka na prvé americké turné The Cure


Na jar v roku 1980 dorazili The Cure po prvý krát do Ameriky, aby s tamojšími fanúšikmi oslávili vydanie ich druhého albumu "Seventeen Seconds". Hoci kapela, a obzvlášť spevák Robert Smith, stelesňuje gothický obraz pochmúrnosti, v časoch, kedy dorazili na štvorkoncertné turné (New York, Boston, Washington, New Yersey) to boli v podstate ešte obyčajní mladíci. Bubeník Lol Tolhurst si zaspomínal na ich panenskú cestu, prvé kamarátstva, ale najmä na horúčkovité nákupy suvenírov.

Lol Tolhurst: Boli sme štyria obyčajní chalani z južného Londýna a prvá vec, ktorú sme si v NY kúpili boli Twinkies - vždy sme čítali komiksy od Marvela a na zadnej strane bývala reklama na Twinkies, nevedeli sme, kto alebo čo to je. Ľudia si vždy mysleli, že posedávame v tme pri sviečkach, ale my sme mali vtedy 21 a sedeli sme v lietadle, aby sme si nenechali ujsť možnosť pozrieť si aj Central Park.
Robert na výlete oslavoval 21, v Bostone sme si prenajali auto a začala sa komédia plná omylov a chýb. O šiestej ráno, po prebdenej noci, sme dostali defekt, už sa nám chcelo do postele, a on si pri výmene kolesa privrel prst do puklice. Museli sme späť do New Yorku, ale samozrejme, že sme šli zlou cestou a skončili v Cape Cod.
V New Yorku sme odohrali tri koncerty v Hurrah a už v prvú noc sa tam dovalili snáď všetci ilumináti. Je som bol asi najspoločenskejší, to bola moja úloha, lenže sme vtedy boli až príliš punkoví a príliš strojení, čo nám hralo do karát. Robert si zasa robiť ťažkú hlavu zo skutočnosti, že bol v zákulisí odfotografovaný s Debbie Harry, keďže ona bola dosť "komerčná". V Bostone sme zasa hrali s Mission Of Burma - mali sme pocit, že by nás s nimi spájali. Bol tam aj David Johanes s Debbie. Mal som na bunde odznak s emblémom "17 seconds", pozrel naň a povedal, "Hovoria mi Sex 17!". Vôbec som netušil, čo tým myslel. My sme svoj nápad nosili v srdci, vedeli sme, akí chceme byť a tieto zasiate semená v nás sa ujali. Boli sme ale vtedy veľmi naivní.

autor: Steve Kandel
zdroj: Spin 04/2011thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi