Dobrý postoj v dvoch dekádach - 02/2000


The Cure, The Roxy, Atlanta, 23.februára 2000 - vypredané


Celý koncert prenášaný internetom cez www.99x.com a zároveň cez rádio 99.7 FM o 20:30. Rozhovor s kapelou odvysielaný o 17:30 hod.

Aj keď za celých 20 rokov mali v Top40 iba tri hity, vplyv The Cure je ďalekosiahlejší, než si dokážeme predstaviť. Líder Robert Smith a jeho večne meniaca sa zostava dopomohla k zrodeniu alternatívnho rocku.

"Už len obyčajný fakt, že The Cure boli vlastne soundtrackom dvoch čiernoodetých a zmalovaných generárii naznačuje, že plán Roberta Smitha je víťazný: strelené operné vokály, necudné popové melódie a trblietavé, melancholické aranžmány s hlbokými bicími plných ozvien," poznamenal Arion Berger z Rolling Stone vo svojej recenzii aktuálneho albumu skupiny, "Bloodflowers".

The Cure, ktorí v stredu odohrajú koncert v klube The Roxy, získali v Spojených štátoch masívnu fanúšikovskú základňu až v roku 1987, kedy v Top40 prerazili singlom "Just Like Heaven", hoci samotná kapela v USA debutovala takmer o dekádu skôr s albumom "Boys Don´t Cry".

Jason Tarull (25) z Atlanty zažil The Cure po prvýkrát naživo na začiatku 90-tych rokov. "Úplne som im prepadol," priznal. "Nik neprekoná hĺbku a inteligenciu Roberta Smitha."

Tarulli bol medzi fanúšikmi čakajúcimi v Tower Records v Buckhead na moment, kedy sa v stredu spustil predaj vstupeniek na koncert. Stál asi desiaty v rade pri pokladni, takže si bol istý, že vstupenku dostane. Pár minút potom opúšťal pokladňu prvý šťastlivec s dvoma vstupenkami a koncert bol zrazu vypredaný. "Asi som nepočúval rádio," povedal Tarulli dúfajúc, že sa mu podarí vyhrať nejaké lístky, ktoré si rezervovala stanica 99X. 6 miest, malé klubové turné, s ktorými kvinteto navštívi aj Atlantu - to bol nápad kapely.

"Umožní nám to trochu skúmať," povie Smith (40). "Je to tak viac intenzívne a vráti nás to späť k dôvodom, prečo to celé vlastne robíme." Takisto priznal, že "na albume nie je jediný singel. Na obchodné aspekty som v prípade tohto albumu absolútne nehľadel. Mal som pocit, že turné je jediný spôsob, ako sem tú hudbu dopraviť. Chcel som, aby tento albumu ľudia skutočne vnímali."

Kritika, fanúšikovia a Smith sám vníma, že "Bloodflowers" má nádych konca. Priznal, že nemá potrebu nahrať ďalší album The Cure, no nie je to vylúčené a zároveň má plány na vlastný sólový projekt. Nakoniec, počíta s komponovaním filmovej hudby.

Smith však vôbec nevyznieva ako niekto, kto chce veci ukončiť.

"Mal som úplne jasný úmysel, že to bude posledný album The Cure, ale zažil som pri tom toľko zábavy," povedal. "Myslím, že ak by ma teraz stretol Robert z mladosti, bol by veľmi spokojný s vývinom vecí. Som prekvapený, že mi to stále poskytuje toľko zábavy."

Ak by teda naozaj ohlasoval koniec The Cure, aký by napísal Smith skupine epitaf? "Myslím, že pre mňa je dôležitý spôsob, akým sme dosiahli to, čo sme dosiahli," povie. Po chvíli premýšľania však predsalen zo seba dostal niečo ako epitaf: "Mali dobrý prístup k veci."

zdroj: Atlanta Constitution, 22/02/2000thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi