Pokec s Robertom - 07/1981


David Maclennan zastihol Robeta Smitha z The Cure telefonicky doma v Sussexe. V predvečer ich druhého austrálskeho turné vám frontman The Cure prezradí to, čo by ste chceli vedieť.


Si s kapelou spokojný s novým albumom?
Okrem skladby "Doubt" určite. Tú skladbu veľmi nemusím.

Aké publikum sa na vás na poslednom turné prišlo pozrieť? Ako reagovalo na nový materiál?
Skutočne výborne. Hrali sme v Anglicku na rôznych miestach a naposledy sme sa rozhodli porušiť štandardný formát turné. Hrali sme v kostoloch, umeleckých centrách a podobne. To nám dosť pomohlo.

A čo film? Aj ten bol u publika dobre prijatý?
Nie, doslova ho nenávidí! Problém je, že ten film bol pripravený k navodeniu atmosféry a možno malé percento publika jednoducho také čosi odmietalo prijať. Neustále vykrikovali a celú atmosféru tým narušili. Ale na každom koncerte to bolo samozrejme iné. Obyčajne boli ľudia celou scénou fascinovaní. Takže musím povedať, že sa nám to páčilo. Ťažko povedať, aké budú moje reakcie po skončení turné po Novom Zélande a Austrálii, nakoľko sme akceptovali hranie v štandardných priestoroch. Je ťažké to celé prearanžovať na iné podmienky. V Anglicku sa môžete vybrať na konkrétne miesto, pozrieť si ho a rozhodnúť sa, či tam hrať budete alebo nie. Je to veľmi praktické. Ale zasa, možno takto budeme mať príležitosť si to tam u vás celé obhliadnuť a pre budúcnosť nájsť nejaké vhodné miesta. Viete, nám veľmi záleží na to, čo ľuďom ponúkneme ako na pozeranie, tak aj počúvanie. A zasa, viac ako dve tisícky ľudí na koncerte už môže robiť problém. To už musíte hrať pekne nahlas a tých v prvých radoch doslova ohlušíte.

... Viera v to, čo robíte.
Držíme sa zásady: Robiť to pre niečo iné ako sláva a peniaze a byť stále na turné. Nakoniec sa z toho stalo niečo, čo je o príchodoch, zvukových skúškach a hraní, následne presun na iné miesto. Toto všetko sa neskôr dostalo do bodu, kedy sa to všetko zlomilo. Dokonca aj ja sám som jedným z faktorov, ktoré doviedli Matthieua k odchodu po predchádzajúcom turné na Novom Zélande a Austrálii. Boli sme jednoducho spolu až príliš dlho. Vďaka tomu sa všetky tie rozdiely medzi nami ešte zväčšili a celé to explodovalo po návrate do Anglicka, kedy sa rozhodol kapelu opustiť.

zdroj: In Touch, New Zeland, 07/1981thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi