The Cure vs. Apple Mac - 06/2000


Tam kde je hudba The Cure, je stroj značky Mac


Jedna z najtrvácnejších úspešných rockových kapiel alternatívneho rocku, The Cure, je momentálne na turné po USA, ktoré je súčasťou svetového turné Dream Tour 2000, ktorým kapela prezentuje svoj posledný album "Bloodflowers". Počas zvukovej skúšky v amfiteátri Shoreline, v Mountain View, sme na krátky rozhovor odchytili klávesáka Rogera O´Donnella.

V roku 1976 anglický mladík menom Robert Smith schytil do rúk svoju gitaru a založil kapelu, z ktorej neskôr vzišli The Cure. S hypnotickými vírivými melódiami a často poetickými textami, predali The Cure do dnešných dní viac ako 20 miliónov albumov, ktoré v sebe zahŕňajú hity ako "Boys Don´t Cry", "Just Like Heaven", "Why Can´t I Be You?", "Lovesong", či "Friday I´m In Love".

The Cure nabili svoju hudbu emóciami, vďaka čomu sa stali nadčasovou kapelou a do dnešných dní robí fanúšikom radosť vďaka živým koncertom.

Integrovaný pre rozpad

Roger sa k The Cure pripojil pre výpomoc na turné k albumu "Kiss Me Kiss Me Kiss Me" a prispievať po hudobnej stránke začal na nasledovníkovi spomenutého albumu, veľmi atmosferickom albume "Disintegration".

"V podstate ešte ako dieťa som skončil umeleckú školu a pripojil sa k jednej hudobnej skupine, a v podstate odvtedy som stále na hudobnej scéne," povie Rogert. "No a potom, v jeden deň, sa ma kamoš, ktorý so mnou kedysi hrával v Thompson Twins a neskôr odišiel k The Cure, spýtal, že by som sa k nim nepridal takisto. Tak som to urobil. To bolo v roku 1987."

Neustále na turné

Pri hodnotení dlhej kariéry The Cure zistíme, že sú veľmi často na svetovom turné. Cestovanie však nie je ľahké ako pre členov kapely, tak aj pre ich rodiny. Pre zachovanie duševného zdravia na týchto nekonečných výletoch je kľúčovým prvkom komunikácia.

"Myslím, že koncertovanie a odlúčenie od domova si vyžiada svoju daň od každého," povie O´Donnell. "Ale stále si užívame živé hranie, takže to všetko má stále svoju cenu. Akurát je na tom smutné to, že nemôžeme ísť každý večer domov."

"S rodinou a priateľmi som stále v kontakte vďaka e-mailovaniu cez môj PowerBook. Kontrolujem si schránku dvakrát denne," prizná. "Je príjemné pomyslieť na fakt, že sa vrátite na hotelovú izbu a čakajú tam na vám nejaké e-maily."

"Down-d-down-d-down" s Digital

Roger používa v The Cure Emu klávesy, rovnako ako aj zvukové moduly a sample. A jeho príspevky a kompletné skladateľské práce sú uchovávané v MIDI formáte na jeho Power Mac-u, na čo využíval nástroj Digital Performer.

"Chcel som začať využívať sekvencer a zapáčilo sa mi rozhranie Performer. Iba tento nástroj funguje s Mac, takže to bol dôvod, prečo som si kúpil môj prvý Mac," prizná sa Roger. "Keď som si ho kúpil, tak som nespal doslova tri noci, iba som sa s ním hral."

Mac horúčka prepadla aj The Cure

"Počítače som používal aj predtým, len tak zbežne, ale to svetu vládli IBM a to bolo čosi príšerné!" zverí sa nám Roger. "Viete, to bola klasika, pomenovali ste súbor, dali mu nesprávnu príponu a neskôr ste zistili, že ho viac otvoriť nemôžete."

"Takže, čo som si kúpil prvý Mac, viac som po inej značke ani nesiahol," povie Roger, "a Digital Performer používam už prakticky 14 rokov."

Spokojnosť je synonymum Warm PowerBook

"Všetci máme PowerBooky a k tomu zopár Power Mac-ov s niekoľkými PCI slotmi, aby sme mohli plne využívať ProToolsy. Sme jednoducho veľmi oddaní fanúšikovia značky Mac," dodá.

No v hudobnom biznise v tomto smere nie sú sami. Roger to zosumarizuje do vety, "Ohromné množstvo producentov a zvukových inžinierov sú ortodoxnými fanúšikmi Mac-u."

Od Cubase k ProToolsom

Aj keď je Roger osudovo spätý s Digital Performer, Robert je fanúšikom Steinbergovho Cubase VST. "Na poslednom albume sme Cubase využívali v skutočne veľkej miere, myslím tým album "Wild Mood Swings", no v prípade "Bloodflowers" to bolo po prvýkrát, čo sme siahli po ProToolsoch a celý rozsah doplnili Radarom."

Celý album "Bloodflowers" bola nahratý cez Radar a následne editovaný ProToolsami. "Robert má ProToolsy na svojom PowerBooku, takže si všetko mohol vziať domov a tam sa s tým hrať, následne to priniesol do štúdia a mohli sme s tým pracovať ďalej."

"Bola to pre nás prudká zmena, ale ako sa ukázalo, veľmi užitočná," dodá Roger. "Dokonca aj našu webstránku programujeme a dizajnujeme na Mac-u s použitím programu Dreamweaver."

Je evidentné, že pre Rogerovu a Robertovu závislosť na Mac-och neexistuje žiaden liek. Roger k tomu vyhlásil, "V podstate môj Mac je môj jediný skutočný najlepší priateľ."

autor: Stephanie Jorgl
zdroj: Apple - Hot News, 01/06/2000thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi