Hrobček - 09/2002


Tradično netradičná rubrika magazínu Ultramix


Rubrika "Hrobček" má slúžiť profilom kapiel, ktoré už neexistujú. To je jasné. Je tu teda problém, ako vysvetliť, že dnes vám predkladáme romantických polobohov The Cure, ktorí práve obchádzajú festivalú Európu? Vysvetlenie je jednoduché: The Cure sú stále ako tak prežívajú, ale v ich košatej histórii sa nájde toľko šťavnatých rozchodov a rozpadov, že by bolo skutočným hriechom ich v "Hrobčeku" trošku nerozobrať.

1977: Prvýkrát sa The Cure rozpadli vlastne ešte skôr, než vôbec začali. Nádejná post-punková kapela z juhoanglického Crawley (vtedy ešte pod názvom Easy Cure) vôbec nespĺňala predstavy nemeckej firmy Hansa, ktorej sa predtým upísali za tisíc libier. Hansa chcela popových šašov hrajúcich slizké cover verzie. Na prvé demo ale päť spolužiakov (vtedy ešte Robert Smith nespieval, ale akýsi Peter O´Toole) nahralo existenciálnu vecišku "Killing An Arab" inšpirovanú Albertom Camusom, a Easy Cure dostali okamžite výpoveď. Náhlu nezamestnanosť kapela neprežila. Peter O´Tool odišiel do izraelského Kibucu, gitarista Porl Thompson odišiel takisto (aby sa vrátil v roku 1984 a o desať rokov na to bol opäť vyhodený) a bolo po srande. Až potom sa kormidla chopil nevyrovnaný excentrik Smith a vznikli dnešní The Cure.

1982: Po vydaní zrejme najdepresívnejšieho albumu v dejinách ľudstva, "Pornography", sa The Cure rozpadli do slova a do písmena. Počas koncertného obohrávania pochmúrnych monotónych piesní, o ktorých kritika písala, že "Ian Curtis znie v porovnaní s nimi len ako výbuch smiechu", uvažoval Smith dokonca o samovražde a ostatní sa nervovo zrútili. "Bolo to ako neustále prehrávania toho najhoršieho filmu, aký ste kedy videli. Osobnosti sa rozpadli, bolo aj veľa fyzického násilia. Boli sme skôr ako rugbyový tím, ako tím pre turné The Cure," prehlásil v tom období Smith. Rok na to však nečakane vydáva tie najveselšie a najhlúpejšie singlíky svojej kariéry...

1987: "Po skončení "The Kiss" turné sa budem venovať už len sám sebe. Konečne vydám sólový album, už mám preň nachystaných 13 skladieb, väčšinu som nahrával s pomocou starého automatu Roland," tvrdí Smith. Dva roky na to sa väčšina Smithových piesní objavuje na najlepšom albume The Cure - "Disintegration".

1989: "Album "Disintegration" bude náš posledný a po skončení tohto turné už na ďalšie nikdy nevyrazím." Tak Smith opäť zmiatol fanúšikov s tým, že sa chce už konečne venovať sólovej dráhe. O tri roky neskôr vydávajú The Cure (v nezmenenej zostave) výborný album "Wish" a Smithova sólovka stále nikde.

1994: Tentoraz nehrozí rozpad, ale hneď strata názvu The Cure! Kapelu totiž zažaloval jej zakladajúci člen Lol Tolhurst, ktorý bol z nej v roku 1989 pre neustálu totálnu opitosť vyhodený. Sám chcel používať názov The Cure a chcel vyšší podiel na tantiémoch. "Súd trval niekoľko mesiacov, ako kreténi sme sa tam predbiehali v tvrdeniach, kto bol vtedy väčší opilec. Právnici ma stáli stotisíc libier a v podstate som nič nezískal." tvrdil Smith, no získal to najhlavnejšie: právo naďalej používať značku The Cure.

2000: "Mám pocit, že by bolo dobré prestať, pokiaľ sme ešte stále dobrí. Od začiatku nahrávania celá kapela vedela, že album "Bloodflowers" bude našim posledným." To už vyzeralo naozaj zle, nakoľko aj turné k albumu bolo propagované ako posledné. Celý rok nebolo o The Cure nič počuť. Potom sa zrazu opäť stretávajú, koncertujú a nahrávajú nové skladby. Zdá sa, že sa tých roztúžených štyridsiatnikov len tak nezbavíme. Smith predsa vždy tvrdil: "Je pravda, že som schopný spáliť všetky mosty. Ale následne si postavím ďalšie... A tak isto dosť často klamem."

Čo mal Smith v pláne pre rok 2002...

- "konečne vydáme sólový album, nebudú tam žiadne bicie ani bassy, neplánujem tam ani spievať"
- "na turné už nikdy nevyrazím, to nech si užívajú tí mladší"
- "The Cure sú uzavretá kapitola, mám kopec vlastných plánov a nápadov"

A čo nakoniec naozaj urobil...

- jazdí s The Cure po letných festivaloch
- pripravuje kompiláciu b-strán singlov The Cure
- na jar 2003 plánuje vydanie nového albumu The Cure (sólový album nikdy nenahral)

zdroj: Ultramix, 09/2002thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi