Katalóg spomienok Roberta Smitha - 02/2000


Stručne o svojej práci


Three Imaginary Boys: "Nie až tak dobrý album. Michael (Dempsey) bol z nás jediný, kto vedel naozaj hrať, takže jeho gitarové melódie sú na albume dominantné."

Seventeen Seconds: "Keď ten album dnes počúvam, myslím si: je to také jednoduché. No v časoch, keď sme to nahrávali, som tú hudbu miloval, hoci bola jednoduchá. Myslím, že tento minimalizmus nás v podstate zachránil, rovnako ako kopec ďalších kapiel v rannom období The Cure."

Faith: "V tých časoch som si vytvoril vlastné krédo: menej je viac. Celá myšlienka albumu zodpovedala faktu, že počas jeho nahrávania sa vlastne absolútne nič nestalo. Keď som sa pustil do bicích, pripadal som si kompromitujúco. Nie je to môj najobľúbenejší album, no keď sa obzriem späť, vidím úprimný pokus niekoho príliš mladého, ktorý nemal dosť skúseností na to, aby urobil to, čo presne chcel."

Pornography: "Album plný zlosti. Úplne chápem, prečo ho kopec fanúšikov považuje za najlepší album The Cure, aký kedy nahrali."

The Top: "Tak ako každý autor má svoju zlú knihu, tak aj každá skupina má svoj zlý album. Ten náš zlý album bol "The Top"."

Disintegration: "V časoch albumov "Wish" a "WMS" bol "Disintegration" mojim obľúbeným albumom. V tých skladbách je určitý cit, ktorý má veľmi blízko k tomu, kto vlastne som."

Wish: "Pri pohľade späť na tento album si myslím, že jeho problémom sú samotné skladby, ktoré sú až príliš hopsavé."

Wild Mood Swings: "Svojou rôznorodosťou mi veľmi pripomína album "Kiss Me Kiss Me Kiss Me". Ak by som z neho vyhodil tri skladby: Gone, Round&Round&Round a The 13th, tak potom by to bol skutočne dobrý album."

3 obľúbené skladby The Cure:
- Disintegration: "pretože pre mňa veľmi veľa znamená"
- Trust: "to bolo po prvýkrát, čo som napísal tichú skladbu, baladu, ktorá bola skutočne emocionálna"
- Want: "Má úplne najbližšie k definícii mojej osobnosti, myslím, keď som v skupine, sú to jednoducho nekonečné túžby dosiahnúť niečo viac"

Dokonalý moment v histórii The Cure

"Gitarové sólo v "Bloodflowers". Po tom, čo som ho nahral na prvý pokus som si pomyslel: toto je presne to, na čo som čakal od svojej rannej mladosti. Bolo to veľmi osobné, nikdy som nezahral gitarové sólo tak, že by som s ním bol spokojný. Skladba "Bloodflowers" má veľmi blízko k dokonalému, typickému songu The Cure."

Pár slov o "Music For Dreams"

MFD je sólový projekt, o ktorom Robert Smith rozpráva od roku 1983. Projekt je založený na prepisoch Smithových snov a po hudobnej stránke pôjde viac o kompozície, ako typické skladby. Na konci budúceho leta má Smith v pláne dať dohromady skupinu, s ktorou projekt konečne zrealizuje: "Všetok materiál, ktorý som zhromažďoval po celé roky, ale nejde o materiál pre The Cure, bol hádzaný do krabice s názvom "Music For Dreams", preto ten názov.
Keď sa do toho budem môcť pustiť hudobne, s nástrojmi a hlasom, až vtedy sa album stane súvislým. Niektoré záležitosti budú úplne odlišné od The Cure. Nebude to postavené na basse a bicích; pôjde jednoducho o zbor nástrojov, niektoré bežné, niektoré nie. Začal som so samplami a syntezátormi, no nahrávať už budem s ľuďmi a je dosť možné, že to bude sprevádzať aj film a všetko to potom budem prezentovať na nete."

zdroj: Gaffa, 02/2000thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi