DJ Robert Smith - 10/2000


Rádio Triple J, 10.október 2000


Tom Waits - (Looking For) The Heart of Saturday Night

RS: Nádherná skladba. Počúvate rádio Triple J, a od mikrofónu vás zdraví Robert Smith z The Cure. Túto skladbu som si postupom tohto roka púšťal stále viac a viac, hlavne vždy v sobotu popoludní. Hoci istým spôsobom ja mám stále sobotu ráno. Takže, kým začnem bľabotať trochu viac, pustím vám zopár skladieb. Tou ďalšou je Nirvana a skladba s názvom "Come As You Are".

Nirvana - Come As You Are

Jimi Hendrix - Bold As Love

RS: To bola "Bold As Love" od Jimiho Hendrixa, ale bude lepšie, keď sa budeme venovať viac ľuďom, ktorí sú stále medzi živými a od toho by sme sa dnes mali aj trochu odvíjať. Takže, od mikrofónu vás zdraví Robert z The Cure a počúvate Triple J, domov hitov. Nepôjde samozrejme o tohtoročné hity a myslím, že teraz dáme slovo niekomu z Vás.

Poslucháč: "Áno, prosím?"
RS:
Zdravím, s kým hovorím?

P: Tu je Jody, ako sa darí, Robert?
RS:
Ahoj Jody, som v pohode, vďaka.

P: Skvelé, nechce sa mi ani veriť, že s tebou telefonujem.
RS:
Odkiaľ nám voláš?

P: Som z Wannapool, čo je kúsok od Melbourne.
RS:
Ach áno, tam to poznám.

P: Som vašim fanúšikom celé roky a musím povedať, že vaše práce sú senzačné.
RS:
Vďaka.

P: Vlastne som sa ťa chcela opýtať na možnosť nahratia sólového albumu po tom, čo ukončíš činnosti s The Cure.
RS:
V podstate to mám už hotové. Odložil som to však, pretože si to s kapelou momentálne až príliš užívam. Väčšina vecí je však skomponovaná, oslovil som rôznych umelcov, takých, s ktorých by som si rád zahral, aby som zistil, či by mali vôbec záujem a väčšina z nich súhlasila. Predpokladám, že by som sa do toho pustil na jar budúceho roka. Premýšľam však momentálne, čo urobíme ako prvé po tom, čo sa vrátime z Austrálie, v tejto chvíli uvažujem, že by sme sa vrátili do štúdia a nahrali ďalší album The Cure. Zístíme, ako to pôjde, ak to však nebude fungovať... ale aj tak ďakujem za opýtanie. Vráťme sa však k hudbe, pretože sa teraz cítim ako... hmmm... ako počas dňa v sobotu. A bude to chvalabohu niekto, kto je stále nažive. Toto je skladba "1979" a s ňou The Smashing Pumpkins.

Smashing Pumpkins - 1979

Joy Division - The Eternal

RS: Nik mi neoznámil, že už to končí. To boli dve skladby a vlastne návrat do roku 1979, jedna názvom od Smashing Pumpkins a tá druhá rokom vydania, "Eternal" od Joy Division. Taký 5 minútový prelet od leta k zime. Toto je rádio Triple J, ja som Robert z The Cure, cudzí hlas pre vás z tejto frekvencie. Teraz opäť necháme priestor zopár poslucháčom. Tým prvým je Fletch. Zdravím, Fletch.

P: Ahoj Robert. Chcem sa ťa spýtať, prečo nebolo k poslednému albumu nafilmované žiadne video?
RS:
Primárne hlavne preto, že som tým už bol presýtený. Posledné video bolo k singlu z kompilácie Galore, "Wrong Number" a skoro nikde nebolo prezentované. Takže sa to javí ako premrhaný čas a ešte to k tomu vlastne nik nevidel.

P: Takže, viac sa videom ani nemieniš obťažovať alebo...
RS:
V podstate možno áno, ale v podstate ide aj o myšlienku, že The Cure sú, teda s "Bloodflowers" sme nemali žiaden zámer pustiť niečo do rádiovej rotácie, čiže to nebolo v štýle 'nahráme album, ktorý sa nebude hrať v rádiu', jednoducho sme si uvedomili, že musíme prísť s kompromisom medzi tým, čo chceme, aby sa hralo v rádiu a tým, aby to zodpovedalo tomu, čo sa aktuálne hrá. V našich časoch sa robili temno-zábavné videá a tie nakoniec skončili na MTV, za čo som im v podstate vďačný.

P: A čo vaša webstránka, v porovnaní s Radiohead, ktorý na svojich stránkach zverejňujú kopec vecí, hlavne vizuálnych? Prečo sa nevrhnete aj na umenie napr. cez vašu webstránku?
RS:
Vždy máme niečo také v úmysle, veď medzi nami sú umelci, máme skice, dokonca stále niečo filmujeme. Je to v štýle, "keď sme tu, tak to urobme, lebo práve chceme". Naša webstránka je veľmi aktuálna, bohužiaľ, nie po vizuálnej stránke. Ale ak sa v Anglicku pokúsite vstúpiť do online sveta, pochopíte, že to trvá večnosť. Ale možno sa tak stane... keď sa vrátime domov, ideme do štúdia a myslím, že niektorí z nás budú mať viac času a možno využijú čas na to, aby dali spolu niečo dokopy. Dúfam, že cez Vianoce sa nám niečo po vizuálnej stránke dať dokopy, aj tak sme plánovali na stránke zmeny, takže to skúsime, je to dobrý nápad.

P: Ešte jedna otázka, mohli by ste dnes večer skúsiť zahrať "The Drowning Man"? Resp. máte ju zaradenú v playliste alebo...?
RS:
No, momentálne ju nehráme, ale ak si na to spomeniem, prečo nie.

P: To je len také moje zbožné želanie.
RS:
Skúsim si na ňu spomenúť, keď budem zostavovať setlist.

P: Ok, bolo skvelé sa s tebou porozprávať. Som váš oddaný fanúšik. Dovi dnes večer.
RS:
Vďaka, dúfam, že sa ti to bude páčiť. Ďalším na linke je Lorenzo.

P: Zdravím, máš sa?
RS:
Skvele, vďaka.

P: Som si istý, že si už otrávený tým, ako ti ľudia hovoria, že sú vašimi oddanými fanúšikmi a podobne, ale ja ním skutočne som. Mám stručnú otázku. Niekde som čítal, že ste kedysi zvykli Perryho posielať do davu filmovať fanúšikov, točiť s nimi rozhovory, dávať otázky typu, čo by radi počuli a podobne.
RS:
Áno, ale ako sa pridal ku skupine, tak sme s tým prestali. Trval na tom, bola to čast dohody. Ale poďme ďalej.

P: Len by som chcel vedieť, kedy a kde to robil naposledy.
RS:
Aj keď sa pripojil ku skupine, pretože sme Perryho poznali už veľmi dlho predtým, myslím, že to bolo v roku 1990, keď s nami absolvoval prvý koncert, ale robil to aj na niektorých koncertoch v roku 1992, stále sa motal v dave, bol tým posadnutý. Je to dobrý spôsob, ako sa stretať s ľuďmi. Ale nebolo to nijak zaujímavé, robili sme to hlavne v 80-tych rokoch, len sme sledovali záznamy s ľuďmi, takto sme lepšie chápali publikum, čo chceli od nás počuť a mali sme tak pocit, že hráme skutočne pre nich. Dnes to už nerobíme, hlavne preto, že nemáme dobrovoľníka. Perry mal s publikom zvláštny vzťah, vedel osloviť správnych ľudí. Skúšali sme to s inými, ale bola to katastrofa, pretože, viete, aj keď hovoríte do kamery, reagujete na človeka, ktorý ju obsluhuje a keď to robil Perry, mali sme veľmi dobré reakcie ľudí. Nevedeli sme nájsť jednoducho vhodnú osobu, ale myslím, že s nástupom internetu viete zistiť chúťky ľudí omnoho ľahšie, pretože si pozrieme stránky fanúšikov, chaty a vidíme tak, o čom sa ľudia zhovárajú, o tom, ako sme odohrali koncerty, a čo by počuli najradšej. Ak teda chceme ušiť setlist na mieru, tak musíme ísť jednoducho online.

P: Tým sme sa posunuli k ďalšej otázke. Prehrabával som sa na vašej jednotlivými setlistami koncertov, ktoré ste odohrali v Európe a Amerike a pri všetkých som postrehol tendenciu zmeny. Je šanca, že sa najbližšie prikloníte k tomu, čo ste hrali v Európe alebo k tomu, čo ste hrali predtým v Amerike? Ide o to, že sa zdá, akoby boli americké setlisty viac komerčnejšie orientované.
RS:
Nič z toho, pretože ak sa na to pozrieš podrobnejšie, tak zistíš, že máme v ponuke 55 skladieb, možno aj trochu viac. A všetky sme ich odohrali ako v Európe, tak aj v Amerike. Je však fakt, že príležitostne sme v Amerike zvolili viac rezkejšie skladby, ten rozdiel bol však v tom, že tam sme hrali v lete a hlavne na otvorených priestranstvách, tam to má trochu inú atmosféru. Tu keď sa pozriem z okna, tak je slnečno, nuž ale keď máme koncert v hale a pokiaľ ide o atmosféru... asi to bude bližšie k európskym koncertom.

P: Ďalšia blesková otázka, inak prepáč, ak ťa trochu oberám o čas, je zrejmé, že aj k albumu "Bloodfowers" boli nejaké "b-side" skladby. Budeme mať niekedy šancu ich počuť? Nechystáte sa ich nejakým spôsobom zverejniť?
RS:
K tomu som sa vyjadril pred chvíľou, to je súčasťou nášho plánu týkajúceho sa aktualizácie nášho webu, tam bude dostupné všetko podstatné. Teraz sme vlastne bez nahrávacej zmluvy, takže vlastne môžeme manipulovať so všetkými našimi vydaniami, b-stranami a podobne bez toho, aby som mal kvôli tomu nejaké opletačky s právnikmi. To nám teraz trochu nahráva do karát, pretože nemám momentálne chuť sa naťahovať s nejakými zmluvami.

P: Takže by sme sa mohli dočkať nejakej kolekcie b-strán, o ktorej si sa už niekoľkokrát zmienil?
RS:
Áno, ale to je jedna z vecí, ktoré si vyžadujú more času a ja som si nie istý, či budem vôbec správne naladený na to, aby som si k tomu všetkému sadol a prehrabal sa archívom, vždy sa sám seba pýtam, prečo to večne odkladám, asi by som sa do toho mal pustiť alebo sa naučiť zveriť trochu viac zodpovednosti aj na niekoho iného. Dám si to ako novoročné predsavzatie, ale dúfam, že sa tie veci dostanú na stránku a budete si ich môcť vypočuť. Takže, srdečná vďaka za zavolanie, bolo mi potešením sa s tebou porozprávať, dúfam, že si užiješ koncert a my si teraz pustíme "Only Shallow" od My Bloody Valentine.

My Bloody Valentine - Only Shallow

Nick Drake - Pink Moon

The Pixies - Monkey Gone To Heaven

RS: Počúvate Tripple J, pre vás možno neznámy hlas je Robert z The Cure. Počuli ste My Bloody Valentine a potom "Pink Moon" od Nicka Drakea a "Monkey Gone To Heaven" od The Pixies. Všetko v uplynulej hodine doslova magická hudba. A aby som zbytočne zasa netáral, dáme priestor opäť poslucháčom, tu je prvý, myslím, že Sebastian.

P: Ahoj Robert, ako sa máš?
RS:
Všetko v pohode, vďaka.

P: Moja otázka sa týka aktuálneho turné. Čo vlastne ovplyvnilo rozhodnutie, že to bude turné posledné?
RS:
Ide o trik. Je to v podstate inštinkt, ako všetko, čo s kapelou robím. Nikdy som nemal dobrý dôvod vyjadriť ostatným svoje pocity, ale niečo vo mne si toto všetko teraz riadne užíva, viac ako kedykoľvek predtým, čo som v kapele. Ja si len neviem predstaviť, že sa tomu venujem aj naďalej. Nemyslím si, že prestaneme hrať úplne, lenže turné The Cure, to je riadne veľká vec, pretože kamkoľvek prídeme, vždy nás tam chcem vidieť strašne veľa ľudí. Viem, že to znie nudne, ale je to škála vecí, ergonómie, ľudí, vybavenia, cestovania.. viem, že každý z vás má túžbu také čosi zažiť, ale ja sa tomu venujem už dlho... predstavil som si, že ak si od toho nedám náležitú pauzu, tak sa potom preberiem a budem pendlovať medzi arénami.

P: Jasné, bolo by to monotónne.
RS:
Raz keď sa človek na to dá, tak si to zamiluje. Hlavne, keď sa koncerty vydaria. Ale to je len omrvinka z toho, ide skôr o veci, ktoré sa okolo toho točia a toho je už na mňa trochu veľa a presne to je ten dôvod, kedy človek začne uvažovať, či robiť to, či ono a ja sám cítim, že sú aj iné veci, ktorým by som sa rád venoval.

P: Tak srdečná vďaka a prajem úspešné turné.
RS:
V pohode. Ja ďakujem takisto. Myslím, že ďalším na linke je Chris.

P: Ahoj Robert, máš sa?
RS:
Skvele, ty?

P: Úžasne, ďakujem. Najprv, vďaka za to, že ste zavítali aj do Austrálie, máte tu obrovskú fanúšikovskú základňu, je skvelé vás tu opäť vidieť. Moja otázka sa týka demosnímkov, ako si spomenul, ktoré si pripravil pre ďalší album. Zaujíma ma, či sa pohybujú v rovnakej línii ako trilógia alebo či to bude opäť nový smer.
RS:
Vieš, vždy sa odo mňa čosi očakáva, ale ja vždy zareagujem opačne, ako keď sme vydali "Disintegration", tak po tom albume to boli remixy na "Mixed Up". Myslím, že vtedy ľudia odo mňa očakávali, že zostanem v línii "Disintegration", ale tentoraz som prekvapil sám seba, pretože demosnímky sa držia smerovania "Bloodflowers". Možno preto, že som si nahrávanie albumu skutočne užíval, tento rok tie skladby hrám a to čo som skomponoval, sa nesie v podobnom duchu, možno ešte viac skľučujúcejšom. Ale ešte neviem, ako to bude s textami, ale hudobne sa to viaže viac k atmosferickej stránke skupiny. Obávam sa, že ani ďalší album nebude mať rádiové single.

P: Skvelé, vďaka za pokračovanie.
RS:
V poho... dúfam, že si užiješ koncerty. A my poďme ďalej, ďalšia skladba je od Suzanne Vega. "Small Blue Thing"

Suzanne Vega - Small Blue Thing

Depeche Mode - Walking In My Shoes

Mogwai - Come On Die Young

RS: Tak, z albumu "Come On Die Young" to bola "Come On Die Young" od Mogwai. Predtým to boli Depeche Mode s "Walking In My Shoes" a ešte predtým "Small Blue Thing" od Suzanne Vega. Počúvate národnú hitparádu na Triple J s Robertom z The Cure. A ešte zopár volajúcich než odídem. Toto je Stephanie. Haló?

P: Ide ti to?
RS:
Jasné, myslím, že hej.

P: Zaujímalo by ma, či je nejaká skladba The Cure, ktorú hráš na koncertoch najradšej.
RS:
Možno, počas tohto roka, sa moja najobľúbenejšia skladba The Cure stala "Bloodflowers", pretože s ňou vlastne každú noc uzatvárame hlavný set a stáva sa z toho vždy veľmi emotívny moment.

(Ticho)

RS: Takže to bola moja odpoveď.
P: Srdečná vďaka za odpoveď, aj mne sa veľmi páči.
RS:
Ďakujem veľmi pekne.
P: Ja ďakujem za všetko, za čas, hudbu, turné, za všetko.
RS:
Vďaka.
P: A... (hovor prerušený)

RS: No a je to. Richard bude ďalší. Prepáčte, nie som v tomto veľmi zbehlý, toto nie je moja práca. Zdravím, Richard.
P: Ahoj. Chcem sa spýtať aká bola cesta?
RS:
No, pristáli sme. A to je asi všetko, čo môžem povedať, po väčšinu cesty som bol mimo. Ale vzal som so sebou aj rodičov. Nikdy predtým v Austrálii neboli, pomyslel som si, že by to mohlo byť fajn. Majú tu kopec priateľov, ktorých nevideli celé roky, ale cestou sa o mňa starali a počas letu so mnou popíjali.

P: Ja som sa vybral na váš koncert do Wembley a bolo to grandiózne. Môžem dúfať, že niečo podobné zažijem dnes večer v Syndney?
RS:
Myslíš, že si pamätám, čo sme hrali vo Wembley? Niečo z toho určite zahráme, dnes možno skúsime niečo naše tradičné a zajtra večer skúsime niečo na spôsob parížskych koncertov zo začiatku roka a dvoch nocí v Los Angeles. Je to dobrý spôsob, ako počas dvoch nocí predstaviť 50 skladieb, hlavne preto, že množstvo ľudí príde na oba koncerty, ale teraz som si ešte nie istý. Setlist ešte nemám zostavený, to urobím až priamo na mieste, takže kto vie?

P: Super. Inak, si momentálne mojim hrdinom. A je skvelé sa s tebou rozprávať.
RS:
(smiech) Čo to znamená "momentálne"?

P: To vieš, ono sa to mení.
RS:
Jasné, pokiaľ nepríde niekto mladší.

P: Ako 15-ročný si musím možnosti nechávať otvorené.
RS:
To je fakt, zabúdam, akí nevyspytateľní sú tínejdžri. Ale teda, dúfam, že si to užiješ aj tak. Ok, čau. Takže, čas sa mi kráti. Ešte mám príležitosť predstaviť vám dve skladby. Dnes som si to tu užil, vďaka Triple J za poskytnutý priestor. Uzavrieme to s "Brand New Key" od Melanie, tak trochu podivný hlas, ale je mojou obľúbenou už od čias mojej mladosti, no a potom "Hello, Goodbye" od The Beatles. A mimochodom, majte sa!

Melanie - Brand New Key

The Beatles - Hello, Goodbye

zdroj: Triple J, 14.10.2000thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi