Najlenivejšia kapela na svete - 05/1987


The Cure, ako obyčajne sa v rebríčkoch len mihnú, no vždy majú čo povedať. Viacmenej o sebe, často klamstvá, no vždy stojí za to si ich vypočuť.


Kto je kto

Robert Smith: Narodený 21.4.1959 v slnečnom Blackpoole, neskôr sa ako malý presťahoval do Crawley. Robert je najuvoľnenejší keď spí, prípadne keď rozpráva prasačiny, obzvlášť po dvoch, či troch pivách. "Doslova život ma stálo získanie vôbec nejakej práce", prehlási, hoci išlo v podstate len o brigádu pri roznášaní Vianočnej pošty. Je veľkým (skôr bacuľatým!) fanúšikom New Order, Devine a indickej kuchyne. Jeho permanentnou priateľkou je Mary, bývalá modelka a sestrička v ústave pre mentálne postihnutých, ktorá, ako ostatné Cure dievčatá, sa vzdala všetkého, len aby bola so svojim chlapcom.

Lol Tolhurst: Lol prišiel na svet 3.mája 1959 v Horley, kúsok od letiska Gatwick. Stalo sa už legendou, že zámerom The Cure je výlučne zabitie Lola, hoci on to popiera. Rád si zahrá squash, rád pláva, je fanúškom Chelsea FC a Echo And The Bunnymen. Jeho priateľkou je Lydia Brown, servírka, možno aj preto je v The Cure potrebná. Lol jej však pod kožu transplantoval sledovacie zariadenie.

Simon Gallup: Simon je ďalší rodák z Horley, narodený 1.júna 1960. Povedal, že kedysi bol naberač plastových foriem a hoci na nejaký čas z The Cure odišiel (rozhodne nie pre tie plastové formy), bleskovo sa k nim vrátil. Je nadšeným zberateľom starých televízorov, ktoré rád pozerá spolu s Carol Thompsonovou, bývalou sekretárkou.

Porl Thompson: Najstarší z The Cure. Svoj prvý nádych zažil 8.novembra 1957 v Mertone. Ako malý vystrájal po okolí so svojim psom menom "5 minút" a vo vani plával so svojim zlatými rybičkami Plop a Shirley. Porl sa chystá oženiť s Robertovou mladšou sestrou Janet. Kto bude asi tak svedkom?

Boris Williams: Boris sa narodil 25.apríla 1958 v Belehrade, v Juhoslávii. Celá ich rodina sa však presťahovala do Chichesteru. Boris je športovec a rád jazdí na motorke, z času na čas si zahrá dokonca aj kriket. Momentálne však potrebuje viac trénovať, pretože veľmi ľahko podľahne lenivosti. Ako exotický typ, Borisovou láskou je americká dáma menom Cydne Burnier, bývala turistická sprievdkyňa z LA.

Top Of The Pops

The Cure namajú radi Top Of The Pops a Top Of The Pops zasa nemajú radi The Cure, hlavne kvôli tomu, že si z toho kapela robila žarty, vykrikovala počas šou a réžia pre zmenu zasa púšťala iba útržky ich chutných videí. "Ale radšej si v TOTP pozriem The Cure ako tých ostatných chumajov a zasa radšej tam uvidím Echo And The Bunnymen než nás. Ale nebol som schopný uveriť, aké to tam bývalo neuveriteľne nudné - dokonca aj pre tých ľudí, čo kričali to "whoo whoo", fakt som ich nenávidel, musel som sa pri nich ovládať. Vždy keď sa tam objavil Shakin´Stevens chcelo sa mi vracať."

Top Of The Politics

The Cure nie sú až taká politická skupina. To nás však nezastaví obzrieť sa trochu späť a spomenúť si na jeden komentár: "Môj pohľad je celkom zhodný s jedným hrdinom môjho detstva, Spikem Miliganom. Dúfam, že každý, kto má rád The Cure, si je vedomý, že princípy CND sú chvályhodné, no zároveň si treba uvedomiť, že bombu dnes môže vyrobiť ktokoľvek a s tým nemôžeme nič urobiť. Neviem si predstaviť, že v radoch našich fanúšikov je väčšina voličov Tory, to snáď nie. Inak podporujeme Greenpeace, politickú stranu by sme podporovať nemohli."

Klamstvá klamstvá klamstvá

"Klamem pomerne dosť," povie Robert pravdivo. Prečo by sa mala ho svete The Cure hovoriť pravda, keď je v ňom toľko ostrovov fantázie a ďalšie čakajú na stvorenie? "Nikdy sa mi nič nestane a ľudia odo mňa aj tak stále očakávajú šialenosti. Okolo seba som vytvoril mystický svet. Keď prekročím hranice Anglicka, poskytnem tri rôzne rozhovory a zároveň podám tri odlišné druhy odpovedí." A tu jedna z verzii, ako stretol Lola: "Boli sme na jednom z tých školských výletov do Afriky a v jeden deň sme objavili v buši Lola. Vyrastal medzi mravcami a polovicu tváre mu dokonca tie mravce vyžrali. Bolo nám ho veľmi ľúto, tak sme ho priviezli sem a zaplatili mu plastickú operáciu, kŕmili ho polievkami a podobne... a ako sa nám odvďačil? Začal ľuďom pod kožu implantovať sledovacie zariadenia, tak je to!"

Prečo The Cure liečia

Ako ste si mohli rokmi všimnúť, na svojich odpor nemajú The Cure veľa času. Ešte stále platí, že ak ste raz v skupine, mali by ste byť čo najlepší. "V Top 50 sú tak 3, či 4 albumy, ktoré by zrejme stáli za vypočutie a možno iba jeden, ktorý by mi urobil radosť. Som zdesený, že vlastne nie je s kým súperiť. Ľudia nechápu, že The Cure nie sú kapelou ako tie ostatné, ktoré doslova zúfalo túžia po tom, aby mali hit. Byť v hitparáde má len jedinú výhodu, budete hraní v rádiu. Nie som povýšenecký, ale myslím si, že naša produkcia je lepšia, než 90% toho, čo počujete v rádiu." Robert zároveň dodal, že doma nemá žiaden prehrávač.

Osobný život

Robert je s jeho Mary už celých 14 rokov. Hoci je to už dlhý čas a ako za zdá, to, že o nej nerád veľmi hovorí keď dokazuje aký je to oddaný priateľ a milenec. Sám dodáva, že nikdy predtým, ani potom s nikým neflirtoval. "Ak nemáte svoj súkromný život, všetky vaše stimuly prichádzajú z iných zdrojov, napr. z filmov alebo kníh. Aktuálne mi je predstava slávy doslova odporná, v Londýne ani nikam nechodím."

Starosti, ja?

Roberta trápi veľa vecí. "Obávam sa, že moje slová ľudí nezaujímajú, pretože z väčšej miery je to celé o mne a ako vnímam veci okolo mňa. Nie sú o usporiadaní sveta alebo o alternatívach života." Ale zasa až také zlé to s ním nie je. "Myslíte si, že sa ľahko zbavíte vecí, ktoré chcete povedať? Jedine v prípade, ak by ste rozprávanie o čomkoľvek dali na prvé miesto, čo sa mne nikdy nestane."

Vágny? Kto, ja?

"Ja som veľmi vágny. Neviem prečo. Ha ha! To je čo... neviem.."

Cundra! Cundra! Cundra!

Iba meno všetkým mien, chyťte nahrávače a snažte sa zachytiť prirodzenosť.

U2: "Mohli byť ďalšími Led Zeppelin, ale nenávidím cestu, ktorou sa vydali."

The Smiths: "Cynizmus je pre nich dokonalý, nenávidím ich. Morrissey ma doslova núti vyraziť niekam von a dať si steak."

Nastassia Kinski: "Mal som ponuku na film, v ktorom by som jej sekundoval, ale vzdal som sa toho. Ona nie je môj typ, ha ha!"

Siouxsie and the Banshees: Robert: "Keď som písal skladby..." Siouxsie: "Tučný Bob zahral to, o čom hovoril."

Joan Collins: "Je strašná. Bez mejkapu by bola evidentne najškaredším človekom na svete. Ak by si dala dolu parochňu, bola by desivá."

Barbara Cartland: "Groteskná - v jednom programe o vitamínom povedala, že za deň zje 50 tabletiek, vtedy som si pomyslel. "preboha, veď také niečo je nebezpečné už len povedať. Kamera podišla bližšie a jej pokožka bola doslova priesvitná. Normálne jej bolo vidieť lebku."

Nik Kershaw: "Jeho podobizeň podporuje CND, koľko ľudí tým už odstrašil?"

Kto som?

Aj keď The Cure pôsobili kedysi trochu melancholicky, dnes takí nie sú a Robert s úsmevom rezignoval na svoj osud. "Kedysi som mal pocit, že som predurčený na veľké veci a pozrite sa na mňa dnes. Som v tej narozlietanejšej a najlenivejšej skupine na svete, oblečený v poondiatom zvieracom kostýme."

Budúcnosť

"Kiss Me Kiss Me Kiss Me" je nový dvojalbum skupiny. "A mohol by byť Number 1," dodá Robert. Jupíí!!

zdroj: ??, 09/05/1987
autor: John Aizlewoodthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi