Umenie rozpadu - 07/2010


Robertove spomienky na "Disintegration"


Akí boli The Cure v čase začiatku prác na albume "Disintegration"?
Úspech albumu "Kiss Me Kiss Me Kiss Me" spôsobil, že sa okolo The Cure motalo ešte viac ľudí. Všetko enormne narástlo. Začali sme hrať na štadiónoch, náš štáb sa zväčšil o 50 ľudí, takisto počet kamiónov, vo väčšom množstve sa predávali aj suveníri, rovnako albumy. Stal sa z toho akýsi boj s prístupmi k veci, postojmi a názormi.

Povráva sa, že si prácu na demách, doma v Maida Vale, začal s vedomím, že by z toho mohol byť tvoj sólový album...
Už od čias "Head On The Door" (1985) som premýšľal o možnosti vydať sólový album, no nakoniec to vždy skončilo novým albumom The Cure. Ale faktom je, že jedna skladba na bonusovom cd pochádza s kazety nazvanej "Wild Mood Swigs", čo bol v tej dobe pracovný názov môjho plánovaného sólového albumu.

Aká nálada a atmosféra panovala vo vnútri kapely počas nahrávania?
Kapela ako celok bola neuveriteľná. Boli sme tak zomknutí, že sme doslova nechceli tráviť s nikým iným, iba spolu. Na bonusové cd som umiestnil tri nahrávky zo zvukovej skúšky kapely. Počuť v nich veľa smiechu, čo mal na svedomí jablčný burčiak, ktorým sme sa nalievali. Nacvičovali sme vtedy šesť, či sedem hodín denne, mali k dispozícii množstvo jedla a potom sa šlo do krčmy. Po návrate sme hrali biliard až do rána a popri tom sme do nemoty počúvali všetko, čo sme na skúškach nahrali, až sme nakoniec poznali každú notu.

Ako prebiehal remastering "Disintegration" pre opätovné vydanie?
Zvukovo nebol "Disintegration" albumom 80-tych rokov. Znelo to ako The Cure. To hlavne preto, že my sme prácam iných ľudí nevenovali nikdy žiadnu pozornosť. Na nás neplatili tie "priemyselné normy" hovoriace o tom, koľko bassov môžete nahrávke dať a podobne. Urobili sme album zvukovo presne podľa našich predstáv. Jasné, mohli sme nahrať "Disintegration" ako moderne znejúci ťažkotonážny album, ale to by už nebol ten "Disintegration", s ktorým sme prišli. Aký by to malo vlastne význam? Som si istý, že jeden z dôvodov, prečo majú ľudia tento album radi je práve ten, že sa zvukovo nedá porovnať s ničím.

zdroj: Mojo, 07/2010thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi