The Cure - On Record - 03/1995


Rozhovor s autorom zaujímavej knihy


Pat Gilbert sa porozprávala s Darenom Butlerom, autorom ilustrovanej biografie "The Cure On Record", mapujúcej všetky raritné vydania skupiny.

V maličkej miestnosti skrytej v utajenej oblasti západu krajiny sú umiestnené všetky nahrávky, aké kedy The Cure v rôznych edíciách kedy vydali. Je tu množstvo nevydaných singlov, raritných brazílskych promo nahrávok, neznámych nemeckých EP-čiek, albumy v bezchybnom stave, veľmi drahé japonské cd-čka a skromné britské testovacie vydania. To, čo tu však nenájdete, nech by ste sa akokoľvek snažili, je "picture disc" singla "Lovesong" z roku 1990.

"To preto, že jednoducho neexistuje," vysvetľuje Daren Buttler, bezpochyby jednička v rebríčku zberateľov nahrávok The Cure a dnes aj autor knihy "The Cure On Record" - grafický sprievodca všetkými najzaujímavejšími nahrávkami The Cure, albumov, cd-čiek, plagátov a ďalších zberateľských rarít. "Čo je v protiklade so všeobecnou vierou, že testovacie vydanie "Carnage Visors" neexistuje takisto - ale o tom viem, pretože som sa na to spýtal priamo Roberta Smitha. Jeden z hlavných dôvodov vydania tejto knihy je vlastne vyvrátenie všetkých mýtov o tom, čo bolo a čo nebolo vydané."

Ďalším dôvodom, ako uviedol Daren, bola príležitosť predstaviť fanúšikom vydania nahrávok, ku ktorým sa zrejme nikdy nedostanú. "Je totiž úplne prirodzené, že väčšina týchto raritných záležitostí je vydaná v striktne limitovanom náklade. Zoberte si také testovacie vydanie flexidisku "Lament", ktorý bol súčasťou jedného vydania magazínu "Flexipop". Vypátral som chlapíka, ktorý v tom čase zodpovedal za tlač toho disku a ten mi potvrdil, že tých testovacích flexidiskov bolo vyrobených 5 max. 6 kusov. Aj preto mám radosť, že sa do tejto knihy takéto informácie dostali."

Posadnutosť

Daren si prvú nahrávku The Cure kúpil v roku 1984, keď mal 16 a veľmi rýchlo podľahol zberateľskej posadnutosti, míňal totiž všetky svoje úspory - niekedy si aj požičiaval peniaze - na všetky možné vydania nahrávok, k akým sa len mohol dostať. "Doslova som ako posadnutý chcel získať konkrétne promá a keď som ich zohnal, tak som urobil všetko pre to, aby som získal ďalšie."
Nápad stojaci za spomenutou knihou sa zrodil v období, kedy sme Darena požiadali o pomoc pri mapovaní našej vlastnej, trojdielnej, kolekcie nahrávok The Cure v roku 1993. Aj napriek tomu, že vedel o skutočnosti, že nad všetkými projektami The Cure drží opraty Robert Smith osobne, dostal v tomto smere požehnanie priamo od nahrávacej spoločnosti, pod ktorú The Cure patria - Fiction. V tom čase sa Darenovi podarilo dostať až do kancelárie prezidentky spoločnosti, Ity Martin, a to vďaka prezentácii filmu "The Cure Show". Celý nápad sa jej veľmi pozdával a za pár týždňov dostal oficiálne požehnanie labelu k práci na knihe, dokonca s financiami, ktoré poskytlo nakladateľstvo Omnibus.
"Ono, ak by Robert nechcel, aby sa kniha vydala," zamyslí sa Daren, "tak by k tomu nikdy nedošlo. Ale bolo to doslova úžasné. Dostal som dokonca prístup do foto archívu Fiction, čo znamená, že kniha obsahuje množstvo raritných fotografii skupiny - odtiaľ pochádzajú aj fotografie "Kultového hrdinu" Franka Bella a The Obtainers - sú jediné, ktoré existujú."

Počas nasledujúcich dvanástich mesiacov sa Daren vrhol do svojej úlohy so všetkou vervou a vďaka výhodám plynúcich z financovania Omnibusom sa dostal snáď ku všetkým nahrávkam, ktoré vo svojej zbierke doposiaľ nemal. "K dnešku mám asi 80% všetkých vydaní, ktoré mapuje táto kniha," zašvitorí. "Ale viem, že existujú ešte ďalšie, ku ktorým sa musím dopátrať. Napríklad, dovtedy som sa nestretol s nikým, kto by sa kedy dostal k testovaciemu vydaniu "Lament", no vedel som, že aspoň jedna kópia musí existovať. A predstavte si, v jeden deň sa len tak objavila v krabici vo Wembley Record Fair. Aké šťastie, dostal som ju za 30 libier, hoci by ste za ňu dostali najmenej 200. Očividne patrila akejsi Janice Longovej."

Opisy

Nech už to teda bolo akokoľvek, spolu s ilustráciami nahrávok chcel Daren zaradiť do knihy aj stručný popis každej z nich, čo samozrejme znamenalo osloviť každého zainteresovaného z produkcie v Polydore, ako aj videorežiséra The Cure, Tima Popea, aby tak bolo po ruke dostatok hodnoverných informácii. "Zavolal som raz Timovi a chcel som od neho získať čo najviac informácii o singly "I Want To Be A Tree"," povedal Daren. "No on dokonca nemal jedinú kópiu toho singla. Tak sme sa dohodli, že mu pošlem jeden 7", ak mi on pošle kópiu videa. Takouto dohodou to aj celé skončilo."
Daren našiel spojenca aj v samotnom Robertovi Smithovi, ktorý síce nie celým nápadom zberateľstva až tak fascinovaný, no snažil sa uchovať si kópiu všetkého, čo kedy a kde The Cure vydali. Počas prebiehajúceho súdneho sporu s Lolom Tolhurstom na Najvyššom súde, strávil Daren s Robertom niekoľko večerov v pube spovedajúc ho o význame odkazov v drážkach singla od The Obtainers, ako aj číslovania každého zo 100 kusov tejto limitovanej série. "Robert sa ukázal ako skvelý chlapík a veľmi nápomocný. Veľmi sa zaujímal o všetky rôzne varianty vydaní, ktoré sa kedy kde objavili. On sám má dokonca kópiu singla "Why Can´t I Be You", ktorý vyšiel na Filipínach."

"Zrejme najcennejšou záležitosťou, ktoré mapuje kniha, je promo singla "10:15 Saturday Night / Foxy Lady" z roku 1979," pokračuje. "Myslím, že dokonca ani Robert netušil o jeho existencii - podľa všetkého to slúžilo ako promo k albumu "Three Imaginary Boys" no nik si tým nie je istý." Takže to všetko bola vlastne len zábava, spýtal som sa v príhodnej chvíli. "No jasné," zasmeje sa Daren. "No takisto to bolo enormné úsilie, dať to všetko dohromady. Pohrávam sa s nápadom dať takto niekedy dohromady veci súvisiace s Kate Bush..."

Kniha "The Cure On Record" bola vydaná nakladateľstvom Omnibus Press a je dostupná za 14.95 libier.

zdroj: Record Collector, 03/1995thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi