Just Like Heaven - 11/2003


Spomienka na najlepšiu popovú skladbu The Cure


"Je to najlepšia popová skladba, akú sme kedy nahrali," povedal Robert Smith - a to aj napriek faktu, že The Cure boli v štádiu rozpadu, že klávesák bol tak opitý, že sotva dokázal hrať a Smith melódiu skladby pôvodne komponoval pre zvučku francúzskej TV šou...

Robert Smith z The Cure je svojim najtvrdším kritikom, takže musí byť viac než pozoruhodné, že podľa jeho náročných štandardov sa z "Just Like Heaven" stala "najlepšia popová skladba, akú The Cure kedy nahrali: zmixovali sa všetky zvuky, všetko nahralo na prvýkrát a bolo to dokonalé."

Je kuriózne, že tak živo povznášajúca skladba bola skomponovaná v časoch, keď boli The Cure prakticky v štádiu rozpadu. Sám Smith priznáva, že v tom čase prechádzal ťažkým obdobím opilstva, no klávesák Lol Tolhurst, ďalší zakladajúci člen skupiny, ho v konzumácii alkoholu ďaleko prevyšoval a tým vlastne začal jeho dlhotrvajúci proces odchodu z kapely.

"V 1987-om," spomína Smith, "som s mojou ženou Mary žili v dvojizbovom byte v Severnom Londýne. A to jedna izba bola vlastne celá pre mňa, tam som sa venoval hudbe. Čo sa týka disciplíny, ktorú sme medzi sebou dodržiavali, tá bola založená iba na dobrovoľnosti. Sám sebe som určil, že komponovaniu sa budem venovať iba 15 dní do mesiaca; ostatný čas som venoval spánku, sledovaniu TV, aj to iba do času, kedy sa otvárali puby a vtedy som začal popíjať." Bohužial, pitie dostalo prednosť a celá myšlienka časového plánu komponovania skončila v zabudnutí. "Just Like Heaven" sa na začiatku objavila v podobe gitarových akordov a jednoduchej melódie, ktorú si nahral sám pre seba v demo podobe. "V momente, ako som to celé skomponoval som vedel, že to bude skvelý popový song," povedal Smith. "Hoci v tom čase som si ešte neuvedomoval, že štruktúra skladby je veľmi podobná skladbe "Another Girl, Another Planet" od Only Ones, ktorú si veľmi jasne pamätám z polovice 70-tych rokov, kedy ju raz neskoro v noci zahrali v rádiu. Rozdiel nastáva však vo chvíli, ako skladba začne gradovať, naša skladba má úplne iné akordy, ktoré jej dávajú trocha melancholický nádych."

Skladba bola v čisto inštrumentálnej podobe ešte aj vo chvíli, kedy sa The Cure presuli do štúdia na juhu slnečného Francúzska, kde ju Smith so skupinou prepracoval do skutočnej demo podoby. Keď počul, ako zbytok skupiny začína skladbu nacvičovať, zostal doslova omráčený energickosťou tempa bicích Borisa Williamsa. "Moje demo bolo pomalšie, ale páčilo sa mi, ako sa k tomu postavil Boris. Začal s intenzitou, ktorá mi vnukla myšlienku zapájať jednotlivé nástroje do skladby postupne, kedy tento spôsob zavŕši nástup vokálov."

Presun do štúdia v Miraval, na juhu Francuzska, znamenal aj započatie prác na skladbách, ktoré predznamenali vznik albumu "Kiss Me Kiss Me Kiss Me". Medzi prvými skladbami, ktoré v tomto štúdiu vznikli bola aj spomínaná "Just Like Heaven". "Požiadali nás o znelku pre jednu francúzsku televíznu šou, "Les Enfants Du Rock", tak som sa rozhodol, že im ponúknem inštrumentálnu verziu "Just Like Heaven". Už vtedy mi bolo jasné, že je to jasný single, a toto som videl ako možnosť, aby si milióny Európanov túto melódiu obľúbi ešte predtým, ako to bude vydané," spomína Smith.
Ako dodal, slová ho začali napadať, keď sa túlal po okolí štúdia, ktoré je situované na vidieku. "Chodil som na prechádzky každý deň, bral si so sebou deku, fľašu minerálky... vždy som sa snažil dokončiť texty do šiestej večer, kedy sme sa stretli so Simonom, ktorý so sebou dovliekol basu Guinessu, ktorú niekde zohnal, čo znamenalo, že bary sú už otvorené."

Úvod skladby je odkazom na Smithove detsvo, kedy sa so svojimi kamarátmi zabával na rôznych jednoduchých čarodejníckych kúzlach. "V tomto zmysle sa toho dotýka iba prvý verš, "show me how you do that trick", no už druhý verš sa dotýka trikov vábenia partnera, čo je odkaz na môj neskorší život," dodal.
"Konkrétne sa to týka udalosti, ktorá sa odohrala na Beachy Head, na južnom pobreží Anglicka. Skladba je vlastne o hyperventilácii - omdlietie pri bozkávaní. Mary so mnou vo videu tancuje preto, že tá pieseň je o dievčati, čo ona je. Celá myšlienka je založená na tom, že jedna noc ako táto je náročnejšia ako 1000 hodín tvrdej driny."

S dokončením textu sa blížilo aj dokončenie celej skladby a ako sa Smith správne domnieval, bol to z pomedzi všetkých 37-im skladieb, ktoré The Cure za dva týždne v Miraval nahrali, úplne najjasnejší kandidát na singel. Hoci pracovali skutočne v šialenom tempe, povráva sa, že počas nahrávania vypili za jediný týždeň 150 fliaš vína - bezpochyby množstvo z nich skonzumoval sám Lol Tolhurst, ktorý v tom čase pil už tak enormne, že väčšinou ani nebol schopný hrať.
Po návrate do Británie sa The Cure spojili s ich dlhoročným režisérom videoklipov, Timom Popem, ktorý stojí za najznámejšími videami skupiny. Ten ich vo videoklipe k "Just Like Heaven" postavil na kraj strmého útesu. "Táto skladba," hovorí Pope, "je plná radosti. Je tak úžasná, že nech by ste k nej natočili akékoľvek video, ľudia ho budú vždy považovať za dobré."

V minulosti Smith tvrdil, že video sa natáčalo presne na mieste, kde sa odohrala udalosť inšpirujúca celú skladbu, no dnes priznal, že väčšina natáčania prebehla vo filmovom štúdiu: "V roku 1985 sme natočili s Timom na Beachy Head video ku "Close To Me", takže materiál sme mali vlastne predtočený, myslím tým kamene padajúce z útesu alebo vlny narážajúce na skaly, čo sa samozrejme pre tento videoklip náležite zeditovalo, aby to pôsobilo čo najrealistickejšie."

Hoci sa napokon singel "Just Like Heaven" vyšplhal iba na 40.pozíciu v rebríčku Billboard, znamenal pre The Cure, ktorí sa už celú dekádu tešili úspechom v rodnej Británii, prvý skutočný americký hit a vydláždil cestu budúcemu úspechu singla "Lovesong" (1989), ktorý sa už vďaka ich kultovému statusu, vyšvihol až na druhé miesto v rebríčkoch a zabezpečil im postavenie štadiónových koncertných hviezd.

Skladba "Just Like Heaven" bola neskôr prespievaná aj iným umelcami v Španielsku, Nemecku a Francúzsku. Má dokonca aj svoju komornú úpravu, o ktorú sa postarali Section String Quartet. Najväčšiu Smithovu pozornosť si však vyslúžila undergroundová úprava v podaní Dinasaur Jr. z roku 1989.

"J. Mascis z Dinosaur Jr. mi poslal kazetu a ja som z tej skladby bol doslova nadšený. Niečo fantastické. Nikdy predtým, ani potom, som už podobnú reakciu na cover verziu u seba nepozoroval."

Na svojej poslednej EP urobil coververziu The Cure, ale skladby "InBetween Days" aj Ben Folds. Ten sa o "Just Like Heaven" vyjadril ako o skladbe, ktorá "v tom čase znela tak sviežo a odlišne od všetkého ostatného a ona tak zrejme bude znieť aj keď ju budete počuť po prvýkrát a The Cure to v tom čase budú mať všetko za sebou. No všetko, čo s tou skladbou súvisí, text, hudba - to je dokonalý dôkaz skutočného umenia. Je to také dobré, aké to je. Kedykoľvek ju začujem v rádiu alebo si ju pustím z pásky, tak poskakujem ako šašo."

autor: Johnny Black
zdroj: Blender, USA, 11/2003thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi