Tesáky, film a "Fat Ties" - 11/1984


So Siouxsie Sioux aj od Robertovom odchode z The Banshees


Tlstejší, nižší, uhrovitý - keď stretnete zoči voči popovú legendu, vždy je na nich automaticky niečo iné. Osobné stretnutie borí ilúzie, niekedy v dobrom slova zmysle.

Siouxsie, na druhej strane, vyzerá presne tak, ako vaše predstavy o nej. Obandážovaná čiernou čipkou, vlasy lesklé, akoby ich leštila s Pldge, jednoducho hrá svoju roku "čiernej dámy" s pôžitkom tínejdžerky. Ako príjemne poznamenala: "Ľudia venujú viac pozornosti hriešnej kráľovnej ako nepoškvrnenej duši. Príde mi táto rola jednoduchšia ako sa trápne usmievať s vyvalenými očami." Pre Siouxsie a The Banshees je rok 1984 rokom zábavy. Album "Hyaena" a ep "The Thorn" znovuoživili obľúbené starinky kapely... no nasledovník "Dear Prudence" sa nedostal ani do Top40-tky. Nasledoval odchod Roberta Smitha, ktorého post aktuálne nahradil John "Valentine" Carruthers z Clock DVA - a to sa rok ešte zďaleka nekončí.

No najskôr sa vráťme k spomínanému odchodu človeka, ktorého v našom rozhovore Siouxsie opísala ako "tučko".

Zbohom, pán Smith

"Sranda," povedala. "Keď som zavolala Robertovi, že sa objavilo kopec listov, v ktorých boli veci ako, "teda tá Siouxsie! Kto si myslí, že je?". Povedal mi... no, každý z nás používa na označenie vecí pravými menami svoje výrazy. Keď sme spolu, sme len také kreslené postavičky. Ale aj tak je to strašná sranda, vážne. Keď som milá, tak mám tendenciu ľudí objímať priam medvedím spôsobom, takže vlastne neviem, čo je horšie."

"Ale poviem Vám, ako to bolo s Robertom. Jemu bolo vlastné kašlať na kopec vecí, už len preto, že nemal čas sa nimi zaoberať - ale bolo to jeho rozhodnutie pracovať naraz na dvoch projektoch. Vedeli sme, že je to absurdné a som si istá, že to vedel aj on, ale on to hodil za hlavu."

"Tam sa už nedalo viac povedať. Vraveli sme mu, "Robert, uvažuj, teraz je to o tom, že si vyberieš jedno alebo druhé," na čo on reagoval slovami, "Môžem robiť oboje, vážne, vážne, dokážem robiť desať vecí naraz." Nakoniec na to doplatil... nemal dostatok času na nič."

"Celé sa to naňho zosypalo na oslave Budgieho narodenín, takže nešlo o žiadne nepriateľstvo... a nie, nedával si žiaden mejkap, on tam už bol doslova inkognito."


Kde skončia všetky veľké hviezdy?

"Je kopec hviezdy, ktoré sú len hviezdy, pretože sa dočítali, že nimi sú, hoci si myslím, že kopec ľudí ani nevie, že sú slávni, pretože jednoducho noviny nečítajú. Podľa mňa sú hviezdy aj The Weather Girls. Pamätám si ich keď ešte pred rokmi spievali vokály pre Sylvestera. Vtedy sa volali Two Tons Of Fun alebo tak nejako a boli brilantné."

"Jednoducho boli úžasné, s úžasnými hlasmi. Nikdy vás nenapadlo vypustiť na ich adresu "zavri hubu ty tlstá krava". Jednoducho si vedeli získať pozornosť. Nikto sa do nich nemohol za ich úspech obuť, pretože poukazovali na veci priamo."


Siouxsie smeruje do filmu

"Dostali sme niekoľko ponúk do filmu, ale boli to veci bez nápadu - to už tak s rockovými hviezdami býva, keď zájdu priďaleko. Konkrétne šlo napr. o "The Howling II", z čoho nám síce najskôr trochu dvihlo mandle, pretože to bolo absolútne dejovo priehľadné a práve vtedy sme vydali album "Hyaena", ale dostali sme aj ponuky na skomponovanie hudby, čo znelo celkom dobre, pretože v takom prípade je to už jedno, či je to horror alebo niečo iné. Vince Price má stále svoj pôvab a tie horrorové filmy budem mať svojim spôsobom stále rada."

"Problémom sú však ponuky a nakoniec to potom všetko stroskotá na zmluve. Časť z nich totiž obsahuje požiadavku, aby sme sa vo filme aj objavili, ako banda punkerov. A ešte k tomu sme sa v jednom prípade mali objaviť v bare v LA. Otras."


Krv, vnútornosti a to ostatné

"Mala som trochu iné ambície. Ale to boli všetko povolania, ktoré si vyžadujú veľmi veľa učenia - ako napr. patológia. Patologické správy na súdoch sú fascinujúce. Viete, je tam obeť a tou môže byť ktokoľvek a oni sú schopný zistiť kto je vraj už len na základe posledného rezu nožom, prípadne na základe jediného vlasu, ktorý vrah nejakým spôsobom zanechal na kabáte obete. Alebo jediná kvapka krvi, ktoré nepatrí zavraždenému!"

"Takisto som chcela byť maskérkou, taká upískaná. Je to doslova vedecká práca, hlavne v prípade ľudí od filmu, zvýraznie. Fascinujúce. Zbytok života by som mohla stráviť vytváraním nahnevaných tvári."


zdroj: Record Mirror, 17/11/1984thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi