Mňaukanie tohto sveta - 10/1983


Robert s Lolom pre Record Mirror


Robert Smith je popová hviezda. Zatiaľ čo sedím a čakám, kým vstane, dá si sprchu, oholí sa a nahodí mejkap, rátam v duchu požehnania, ktoré som dostal na tento rozhovor. Nakoniec sa rozhodol k nám pridať, myslím ku mne a Lolovi Tolhurstovi, ktorý sa ku mne prívetivo prihovoril a snažil sa ospravedlniť absenciu svojho partnera.
Dvere sa otvorili a do miestnosti vstúpil Robert, s uterákom okolo krku, vyzerá unavene ale očividne dobre naladený. "Prepáčte mi ten minulý týždeň," zašepká ospravedlňujúc sa za nevydarené predošlé dohodnuté stretnutie. "Už toho bolo na mňa priveľa a musel som z Londýna doslova ujsť."

Robert je dosť neochotná hviezda a pozornosť, ktorá sa mu dostáva, ho doslova unavuje. Momentále je "namočený" vo viacerých projektoch: The Cure, The Banshees a The Glove. Zatiaľ čo sa Lawrence rozhovoril o novom singly "The Lovecats" si Robert pripravil šálku čaju.
"Je to náš posledný singel z celej trilógie šťastných singlov," vysvetľuje Tolhurst. "Tie single sú čisto pre zábavu, s novým smerovaním The Cure nemajú vôbec nič spoločné."

Prečo sa vlastne The Cure zrazu rozhodli pre takúto pojašenosť? Chcem povedať, že pochmúrnosť a temnota The Cure doslova preslávili, či nie?
"Vždy sme robili šťastné záležitosti," povie Robert. "Fígeľ je v tom, že sme také veci nakoniec nikdy nevydali. Posledný album a následné turné, to bolo to najlepšie, čo sme kedy urobili a nám prišlo celkom vhodné skúsiť čosi odlišné. Singel "The Walk" bol len experiment s elektronikou, už len preto, že sme sa jej nikdy predtým nevenovali. "The Lovecats" je zasa veľmi akustická záležitosť, je to tak trochu opačný extrém, a zaváňa trochu amatérčinou. Nahrali sme ju dokonca na prvý pokus."

Jedna z najmarkantnejších vecí The Cure v posledných rokoch sú ich videoklipy. Práve za prezentáciu tej svetlejšej stránky The Cure je zodpovedný kráľ video sveta, pán Tim Pope, ale ako sa mu vlastne podarilo prezentovať Roberta a Laurenca z zábavnej polohe?
"To vôbec nie je tak, že by nás do tej polohy dotlačil," vysvetľuje Laurence, "takí jednoducho naozaj sme. Príležitostne sa vieme aj srdečne baviť. Ľudia majú o nás doslova strašnú predstavu, v ktorej posedávame v tmavej izbe, pijeme čierny čaj a do prázdna hľadíme smerom k podlahe."

Ak ste videli video k "The Lovecats", pochopíte, že vyššie uvedené tvrdenie nemá od pravdy ďaleko. Mladíci v ňom totiž tancujú v miestnosti plnej mačiek, či už preparovaných alebo živých. Skutočne to pôsobí zábavne.
"Najzábavnejšia vec na natáčaní tohto videa bola žena, ktorá sa o tie mačky starala," smeje sa Laurence. "Ona sama sa podobala na mačku viac, ako jej štvornohé zverenkyne. Mali sme k dispozícii asi 30 mačiek a neboli schopné urobiť nič z toho, čo sme od nich požadovali. Dokonca sme na strategické miesta dali množstvo mačacej stravy, aby sme ich dostali do záberu, no evidentne znenávideli tie vypchaté mačky a akonáhle sme ich medzi ne umiestnili, rozutekali sa."

Tí z vás, ktorí videli The Cure v televízii, už zrejme zistili, že Robert s Laurencom nie sú práve najentuziackejší účinkujúci. Uvidíme ich teda tešiť sa aspoň v prípade úspechu "The Lovecats" v rebríčkoch? Ja osobne o tom pochybujem. A Robert vysvetlí prečo... "Ono to celé začalo v momente, ako sme v Top Of The Pops prezentovali singel "A Forest". Nedokázal som uveriť, aké to bolo celé nudné. Viete, tí ľudia, ktorí tam prídu hopsať... doslova ich nenávidím. Viete, ja som po fyzickej stránke niekedy dosť odmeraný."

No áno, Robert, ale nemohol by si venovať aspoň jediný úsmev fanúšikom? "Bolo by od nás pekne hlúpe, ak by sme tam pôsobili šťastne a nadšene. Robíme to iba preto, aby sme sa videli v telke..."

Pri toľkej hudbe, ktorá je dnes televíziou vysielaná sa však musí nájsť aspoň jeden program, ktorý The Cure naozaj nadchne.
"Zábavu sme si užili počas vystúpenia v Oxford Road Show, pretože sme tam hrali naživo. A takisto bolo skvelé, že sme sa v jednom programe objavili s Kajagoogoo," povie Robert a na zlomok sekundy si zahryzne do jazyka.

Zostava The Cure sa aktuálne stenšila na dvoch členov a sám Robert Smith ešte participuje na ďalších projektoch. The Cure sa preto oprávnene obávajú o budúcnosť ich obľúbeného dua. Skupina obdržala množstvo listov od skľúčených fanúšikov, ktorý si myslia, že s aktuálnymi singlami sa The Cure zapredali. Laurence ich aj napriek tomu stále ukľudňuje:
"Ďalší album bude návrat k našej surovej a tvrdej stránke. Ľudia, ktorí nás objavili až vďaka našim posledným singlom budú doslova šokovaní, ak si ten album kúpia." Opýtal som sa preto, a nebude to voči nim trochu nefér?
"Lenže to je presne náš spôsob zábavy," uškrnie sa. Pri nárokoch, ktoré majú The Banshees na Roberta som však sám zvedavý, ako dokáže zmanažovať svoj drahocenný čas. Kto dostane väčšiu prioritu, The Cure alebo The Bashees?
"Jediná vec, ktorá má skutočnú prioritu je môj čas na súkromie. To je pre mňa najdôležitejšie," odpovie Robert.

autor: Andy Strickland
zdroj: Record Mirror, 10/1983thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi